Rusfri dag 8. juni – en dag for refleksjon og solidaritet

Bekymret for barna
Mange barn har lenge hatt det vanskelig når skolene har vært stengt. En god del får heller ikke den sommeren og ferien som de har gledet seg til fordi voksne rundt dem unner seg for mye alkohol.
Årlig lider over 90 000 barn under foreldres alkoholbruk, og i ferier opplever 3 av 10 barn at foreldrene drikker mer enn ellers.
– Vi er bekymret for barn og ungdom som opplever ulike former for utrygghet på hjemmebane, forteller Elin Herikstad, leder for Velferd og utvikling i Frelsesarmeen.
– Hjelpetelefonene for barn og unge melder om stor økning mens skolene var stengt, og at alvorlighetsgraden har økt på innholdet i henvendelsene. Frelsesarmeen er derfor bekymret for barn i familier som har utfordringer knyttet til rus, sier Herikstad.
For noen barn er skole og fritidsaktiviteter et fristed eller pusterom fra hjemmeforholdene. I lang tid var skole og barnehager stengt, og mange av fritidsaktivitetene er fortsatt ikke i gang som før.
– Vi ser også at mange av de utfordringene som familiene har til vanlig, har forsterket seg i den tiden vi er og har vært inne i. Det kan være knyttet opp mot økonomi, trangboddhet, lite nettverk eller sykdom, forteller hun.
Markeres kun digitalt i år
I motsetning til tidligere år hvor Frelsesarmeen sammen med samarbeidspartnere har vært ute på gater og torg og delt ut flyere og rusfri drikke, vil dagen i år kun markeres digitalt av smittevernhensyn. I år deles derfor kampanjen på sosiale medier, både på selve dagen og i forkant, med blant annet en egen film, et Facebook-arrangement og andre poster som omhandler temaet.
Nytt av året er at man kan ta i bruk et eget profilbildefilter på Facebook og et filter på Snapchat hvor det står "Jeg støtter Rusfri dag 8. juni". Slik kan man, helt risikofritt, ønske venner, kjente og ukjente, en god Rusfri dag – og en god sommer for både voksne, ungdommer og barn.
Frelsesarmeen har med seg mange gode støttespillere, som Actis, Fagrådet for rusfeltet, Blå Kors, Av-Og-Til, DNT Edru livsstil, Norges KFUK-KFUM, bydel Søndre Nordstrand m.fl. – og mange privatpersoner både i og utenfor Frelsesarmeen.
Nøkkelord
Kontakter
Marianne Klæboe PedersenKommunikasjonsrådgiver
Tel:93431071marianne.pedersen@frelsesarmeen.noWenche Walderhaug MidjordLeder for Frelsesarmeens rusomsorg
Tel:22 99 85 32 / 402 48 331wenche.walderhaug.midjordBilder








Lenker
Om Frelsesarmeen
Rusfri dag 8. juni
- Rusfri dag (8. juni) er en kampanje som Frelsesarmeen har tatt initiativ til. I år markeres den for tiende gang.
- Kampanjen er en markering i solidaritet med dem som lider under egen eller andres rusbruk.
- Temaet for kampanjen i år er "Sommer og rus", med fokus på barna. Mange barn trenger at vi oppfordrer til refleksjon over voksnes rusbruk – og til fravær av skade og utrygghet.
- Over 90 000 barn lider årlig av foreldres rusbruk.
- Nesten 3 av 10 barn opplever at foreldrene drikker mer i ferien enn ellers i året.
- På en uke i sommerferien drikker nordmenn totalt 300 000 liter mer enn ellers i året.
Kilder:
https://www.fhi.no/globalassets/dokumenterfiler/rapporter/2011/rapport-20114-pdf.pdf
Ipsos' barne- og ungdomsundersøkelse for 2017
Tall fra Vinmonopolet
Følg pressemeldinger fra Frelsesarmeen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frelsesarmeen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frelsesarmeen
Nye fattigdomstall: 1 av 3 har fått dårligere økonomi siste halvår19.6.2025 07:45:00 CEST | Pressemelding
Ferske tall fra Frelsesarmeens fattigdomsbarometer viser at det fortsatt er over en av tre som svarer at de har fått dårligere økonomi det siste halve året. Halvparten av barnefamiliene har endret ferieplanene sine.
Slik rammer fattigdommen dem som sliter26.3.2025 15:13:30 CET | Pressemelding
De som sliter med å få endene til å møtes dropper helsetjenester, legger seg sultne og har ikke nok penger til å betale regninger i tide. Samme gruppe sliter langt mer med psykisk uhelse enn befolkningen ellers, viser Frelsesarmeens fattigdomsbarometer.
Nye fattigdomstall: Hver femte nordmann sliter med økonomien17.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
– Det er alvorlig at mange ikke har kommet ut av sine økonomiske problemer, sier Frelsesarmeen. Én av fem nordmenn sliter med å få endene til å møtes, men Frelsesarmeens siste fattigdomsbarometer peker likevel i mer positiv retning enn på samme tid i fjor.
Dronning Sonja besøker Gatehospitalet17.12.2024 10:03:11 CET | Presseinvitasjon
Fredag 20. desember kl. 11.30 vil Dronning Sonja besøke Frelsesarmeens gatehospital i Borggata 2 i Oslo. I 20 år har gatehospitalet vært et livsnødvendig tilbud til de som strever med rus. Hans Majestet Kongen åpnet kvinneavdelingen samme sted for 15 år siden.
– Mange isolerer seg i jula på grunn av dårlig økonomi17.12.2024 08:00:00 CET | Pressemelding
Frelsesarmeens fattigdomsbarometer viser at 1 av 4 nordmenn opplever ensomhet på grunn av økonomi. I jula er det mange som dropper familiebesøk og sosiale aktiviteter fordi de ikke har råd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom