Jegere får vitnemål for skyteprøven på mobilen
8.6.2020 12:12:25 CEST | Miljødirektoratet | Pressemelding
– Digitalisert jegerforvaltning med nedlasting av jegerdokumentasjon til mobilen er en effektivisering for samfunnet som gjør hverdagen enklere for landets 516 000 registrerte jegere. Den dokumentasjonen som trengs under jakta kan nå lett tas med og vises fram med mobilen ved en eventuell kontroll, sier direktør for Miljødirektoratet, Ellen Hambro.
Digitaliserer tjenester
Den nye appen er kalt «Min jegerdokumentasjon», og er det foreløpig siste resultatet av et langvarig arbeid for å gjøre tjenester for norsk jegere digitale.
Fra før har alle jegere fått sin egen side med pålogging («Min jegerside») i Jegerregisteret, med oversikt over alle data som er registrert.
Den nye appen henter data fra Jegerregisteret og gir dokumentasjonen som trengs på at skyteprøve er bestått, jegeravgift betalt og registrering som lisensjeger er utført.
Jegeren må selv sørge for at kontrolløren av skyteprøven på skytebanen gir digital kvittering i appen på at prøven er gjennomført og bestått.
Sikker pålogging
Den nye appen er sikker å bruke. Når du logger deg på første gang må du bruke ID-porten for å identifisere deg, på samme måte som i nettbanken eller når du logger deg på «Min jegerside» i jegerregisteret.
For alle som ikke kan eller vil bruke appen vil papirvitnemål fra skytebanen fortsatt være gyldig som dokumentasjon på bestått skyteprøve.
Utviklet i samarbeid
De digitale løsningene for jegere er utviklet i tett samarbeid med Brønnøysundregistrene som driver Jegerregisteret, og Norges Jeger- og Fiskerforbund og Det Frivillige Skyttervesen som arrangerer skyteprøven lokalt.
Det er lagt vekt på at tjenestene som lages skal være enkle og lite tidkrevende for brukerne.
Det er også utviklet en egen app for kontrollører av skyteprøven.
Fjorårets skyteprøve gjelder under årets jakt
Koronasituasjonen gjør det vanskelig for storviltjegere å avlegge skyteprøve.
Miljødirektoratet har derfor åpnet for at prøve fra i fjor også vil gjelde i år.
Fakta om appen:
- Den nye appen gir jegere tilgang til dokumentasjonen de trenger under jakta på mobilen.
- I appen finner du bevis for bestått skyteprøve, betalt jegeravgift og registrering som lisensjeger.
- Appen henter data direkte fra «Min jegerside» i Jegerregisteret.
- Appen fungerer også når telefonen er uten mobildekning og tilgang til internett.
- Opplysninger som legges inn når dekning mangler blir overført til Jegerregisteret straks dekningen er tilbake.
- Du laster ned appen fra Play Butikk eller App Store.
Nøkkelord
Kontakter
PressekontaktPressetelefonen svarer på henvendelser fra pressen mellom klokka 8 og 16 på hverdager.
Vi ringer vi deg raskt tilbake dersom vi ikke får tatt telefonen. Pressetelefonen kan ikke ta imot SMS eller talebeskjeder.
Lenker
Om Miljødirektoratet
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Tøff start for laksen i Tana26.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
En stor andel av utvandrende laks (smolt) som ble merket under vandringen i Tanavassdraget i 2025, nådde aldri havet. Det viser en ny rapport.
Tøff start for laksen i Tana26.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Ein stor del av utvandrande laks (smolt) som vart merkt under vandringa i Tanavassdraget i 2025, nådde aldri havet. Det viser ein ny rapport.
Ny rapport: Pukkellaksfella i Tana fungerte godt12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fjorårets fangstanlegg for pukkellaks i Tanavassdraget ga gode resultater og verdifull kunnskap for videre bekjempelse av arten.
Ny rapport: Pukkellaksfella i Tana fungerte godt12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fangstanlegget for pukkellaks i fjor i Tanavassdraget gav gode resultat og verdifull kunnskap for vidare kamp mot arten.
Sápmi rammes hardt av klimaendringer11.5.2026 14:05:17 CEST | Pressemelding
Samiske aktører forteller om stadig mer krevende forhold i en ny rapport om klimaendringers konsekvenser i Sápmi.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
