NRK markerer id med direktesending fra Marienlyst

Id al-fitr, ofte kalt bare id eller eid, er en viktig muslimsk høytid som markerer slutten på fastemåneden Ramadan, og feiringen innebærer gaver til barn, pynt og tradisjonsrik mat som deles med familie og venner.
– Dette gleder jeg meg veldig til. Vi inviterer til fest med god mat, nydelig musikk, og fine og morsomme møter med spennende gjester. For dem som feirer denne dagen, så vil nok ting være litt annerledes i år på grunn av koronasituasjonen. Vi håper dette programmet kan bidra til en følelse av fellesskap – at vi feirer sammen. Og alle er selvsagt velkomne, sier programleder Rima Iraki.
– Mange i Norge er nysgjerrige på hvordan norsk id markeres. Hva spiser man? Hva gjør man? Gir man gaver? Spørsmålene er mange, og 24. mai kan alle som vil få et innblikk i feiringen, sier Iraki.
Gjester og opptredener
Komiker og programleder i Svart Humor, Yousef Hadaoui, kommer på besøk i programmet sammen med hans kusine, matblogger Jamilla El Haddaoui. Underveis i sendingen vil Jamilla vise noen av de mest populære matrettene som står på bord rundt om i Norge og verden når id feires.
Skuespiller Iman Meskini og hennes ektemann Mourad Jarrari kommer for å fortelle om hvordan de skal lage egne tradisjoner for høytiden som et nyetablert par. I tillegg kommer Sarpsborg 08-spilleren Anwar Elyounoussi for å snakke om hvordan det er å faste samtidig som man skal levere på toppnivå fysisk.
Danser og Norske Talenter-dommer Mona Berntsen har spesiallaget en dansekoreografi til sendingen, og artisten Hkeem gir oss urpremiere på en splitter ny låt. Det blir også musikk fra rapperen Musti, og Sofian, en av få nordmenn som lager musikk innenfor den islamske Nasheed-tradisjonen.
Annerledes feiring i år
I år vil feiringen av Id al-fitr for de fleste norske muslimer bære preg av smitteverntiltakene som fortsatt gjelder. Med «Festen etter fasten» skal NRK bidra til å gi et fellesskap til norske muslimer i denne spesielle tiden, samtidig som vi gir kunnskap om muslimske tradisjoner til alle som er nysgjerrige.
– Id er en stor høytid for mange muslimske nordmenn og over hele verden feires slutten på fasten med en stor fest. I denne underlige tiden vi lever i om dagen så er det nok ekstra mange som gleder seg til å feire dette sammen med storfamilien. Det er en viktig dag for mange så det er fint for NRK å være med å speile dette i all den tid de store fellesarrangementene er avlyst, sier fungerende underholdningsredaktør i NRK, Christina Rezk Resar
Sendingen vil gå direkte kl. 19:45 på NRK1 og NRK TV, i tillegg til at programmet strømmes på nrk.no/alltidsammen hvor seere fra hele landet kan bidra med spørsmål og fortellinger om hvordan de feirer id. På bidra.nrk.no/id kan du sende inn bilder fra din feiring.
Kontakter
Presseansvarlig: Janina Mosti, janina.mosti@nrk.no +47 480 58 688
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noBilder


Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Tidenes første podkast på kvensk25.4.2025 11:01:10 CEST | Pressemelding
I morgen kommer NRK for første gang med en podkast på kvensk – «Kaffipraatti». Den gir et unikt innblikk i kvensk språk, kultur og historie.
Det kommer ny sesong av «Team Pølsa»24.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Med et snitt på over 1,2 millioner seere har «Team Pølsa» rørt store deler av den norske befolkningen. Nå er det bekreftet at det kommer en ny sesong med nye deltakere.
Semifinale i Stjernekamp med opera og hiphop23.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
To klassiske og krevende Stjernekamp-sjangre står for tur på lørdag. Nå skal det avgjøres hvem som går videre til den store finalen.
Hævvi er tilbake med ny sesong22.4.2025 06:59:00 CEST | Pressemelding
I den nye sesongen av podkasten Hævvi inviterer de frittalende programlederne Nelly og Jonna med seg sørsamiske gjester i studio.
Påskefest i Stjernekamp med afterski og salmer16.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Artistene skal få levere både fest og frelse i Stjernekamp på selveste påskeaften. Gjestedommere er Carina Dahl og Trygve Skaug.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom