Slik blir 17. mai på TV 2

Det blir en annerledes 17. mai-feiring i landet vårt i år. Store deler av de tradisjonelle arrangementene er avlyst og folk kommer stort sett til å feire hjemme.
TV 2 vil være til stede i flere deler av landet og sendingen vil gå direkte på TV 2 og TV 2 Nyhetskanalen fra kl. 07.00. «God 17. mai Norge» starter sendingen på Aker Brygge og fra kl. 11.00 fortsetter feiringen av nasjonaldagen på Operataket.
– Denne nasjonaldagen inngår TV 2 et unikt samarbeid med Den Norske Opera & Ballett. Vi er naboer i Bjørvika i Oslo og slår oss sammen for å skape en fantastisk ramme rundt en dag som blir spesiell for alle. Vi ser frem til å vise innhold fra et feststemt Norge denne dagen, forteller Sandnes.
TV 2 skal ha sitt utestudio på Operataket og DNO&B kommer til å bidra med kunstneriske innslag i sendingene.
- Jeg er veldig glad for dette samarbeidet mellom TV 2 og Den Norske Opera & Ballett. Det vakre operahuset vårt ved vannkanten blir en fin ramme for en 17. mai som vi for alltid kommer til å huske som annerledes. Vi håper mange blir med oss via skjermen på denne store dagen, sier operasjef Randi Stene.
Landet rundt
Sammen med Desta Marie Beeder og Espen Fiveland skal Yvonne Fondenes og Rune Kjos lede sendingen på nasjonaldagen.
«God 17. mai Norge» starter på Aker Brygge under ledelse av Desta Marie Beeder og Espen Fiveland.
Samhold og festfølelse står i fokus når «God morgen Norge»-gjengen inviterer til feiring. De skal ut i landet å vise hvordan folk feirer. Det blir en historietime fra Eidsvoll med Alex Rosén, og 17. maifrokost hos Petter og Vendela der blant annet Jan Thomas dukker opp.
De byr og på en spesialversjon av «Ellinors vise» med Kurt Nilsen. Garden stiller med drilltroppen. Torbjørn Harr leser «Ja, vi elsker» med bidrag fra Sølvguttene - også blir det barnas 17. maitale.
I tillegg er Wenche Andersen på plass og lager 17. mai-buffet, mens Finn Schjøll pynter bordet.
På Operataket skal Yvonne Fondnes og Rune Kjos ta imot gjester.
Operaens barnekor skal synge «Vi ere en nasjon vi med».
Stjernesopran Lise Davidsen skal synge «Våren» av Grieg. Hun omtales som «århundrets stemme» og «årets internasjonale suksess».
Operasangere skal synge «Sønner av Norge». Og naturligvis blir det orkestermusikk og ballett ved vannkanten.
«God 17. mai Norge» sender fra kl 07.00 til 17.30.
Kontakter
Katrine WergelandPR- og medierådgiver
Pressekontakt for Casa Numme, Gullruten, Gutta på tur, Vårt lille land, Åsted Norge, 17. mai-sendingen og værprofiler.
Jan-Petter DahlPressesjef
Tel:928 60 363jan-petter.dahl@tv2.noBilder







Om TV 2
Vi er TV 2
Vi er TV 2, et redaktørstyrt mediehus og Norges eneste kommersielle allmennkringkaster. Vi skaper og formidler historier som gjør nyheter, sport og underholdning tilgjengelig for folk – uansett når, hvor og hvordan de måtte ønske. Gjennom en rekke ulike TV-kanaler, strømmetjenesten TV 2 Play og nyhetsnettstedet TV2.no tilbyr vi et bredt spekter av innhold som spenner fra lett underholdning til undersøkende journalistikk.
TV 2 er en del av Egmont, som er Nordens største mediekonsern med over 6000 ansatte og aktivitet i 30 land. TV 2s eier Egmont er en stiftelse, som årlig deler ut mer en 150 millioner norske kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra TV 2
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TV 2 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TV 2
TV 2 bekrefter enda en sesong etter monstertall23.10.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
De ni første episodene av «Norges dummeste» sesong to har et snitt på over én million seere, da er det ingen overraskelse at TV 2 bekrefter enda en sesong.
TV 2 og Viaplay deler rettighetene til vintersport fra Østerrike20.10.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
TV 2 og Viaplay skal kommende sesong dele rettighetene til verdenscupen i alpint, hopp og kombinert fra Østerrike.
Presseinvitasjon: Førpremiere «Kompani Lauritzen: Tropp 4»20.10.2025 09:35:35 CEST | Presseinvitasjon
TV 2 ønsker pressen velkommen til å møte deltakere og befal på førpremieren av «Kompani Lauritzen: Tropp 4» fredag 24. oktober kl. 18.00.
Priv. til red.: TV 2 lanserer ny pressetjeneste15.10.2025 14:43:17 CEST | Pressemelding
Mandag 3. november lanserer TV 2 ny pressetjeneste. Den gamle pressetjenesten vil da avvikles. Allerede nå kan brukere registrere seg og ta den nye i bruk.
Presseinvitasjon: «Skal vi danse»15.10.2025 12:28:33 CEST | Presseinvitasjon
TV 2 ønsker pressen velkommen til å dekke tredje livesending av «Skal vi danse» lørdag 18. oktober.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
