Peab bygger leiligheter og rekkehus på Vestre Billingstad

Vestre Billingstad er et tidligere industriområde hvor det totalt skal utvikles mer enn 1600 boliger i løpet av de neste 10-15 årene. "Bo på Billingstad" ligger i sør-vestlig ende av området, og grenser mot store landbruksområder. Byggherre er Bergerveien 24, som eies av AF Eiendom, Eiendomsplan og Klaveness Marine. Nå er det klart for første byggetrinn, med Peab som entreprenør.
– Vi stolt av å bli tildelt oppdraget, og opplever det som en anerkjennelse av vår kompetanse og erfaring. Dette prosjektet er nyskapende, både når det gjelder byggeprosessen og i miljøsammenheng. For Peab betyr det mye at vi, sammen med andre kjente aktører, får sette vårt navn på denne spennende storsatsingen i Asker, sier Kjetil Runningen, administrerende direktør i Peab.
Snart byggestart
Planlagt byggestart er senest september 2019. Peab skal bygge to leilighetsbygg, ett punkthus og totalt 28 rekkehus.
− Vi bygger også første del av en sammenhengende parkeringskjeller under boligene. Planlagt overlevering av første byggetrinn er i januar 2021, forteller Hege Henriksen, prosjektsjef i Peab.
Miljø i fokus
Feltutbyggingen på Vestre Billingstad skjer i et samarbeid med grunneiere og utbyggere. Foruten boliger, planlegges ny barnehage, nærsenter og energisentral. Utbyggerne har fokus på sikkerhet og miljø i forbindelse med eksisterende skole og Neselva, og vil legge til rette for miljøvennlige måter å reise på.
– Vi opplever stor interesse for boligene, noe vi synes er veldig gledelig. De umiddelbare kvalitetene som nærhet til naturen og kort vei til togstasjonen er viktig for fremtidige beboere. Samtidig vil kombinasjonen av rekkehus og leiligheter bidra til et mangfoldig bomiljø med folk i alle livsfaser, daglig leder i utbyggingsselskapet, Anders Veidahl.
«Bo på Billingstad» er tegnet av Arcasa arkitekter.
Byggetrinn 1, «Bo på Billingstad»
- Bygg 1 – 26 leiligheter (BRA 2244 m2)
- Bygg 2 – 14 leiligheter (BRA 1697 m2)
- Punkthus 1 – 20 leiligheter (BRA 1228 m2)
- Rekkehus (to plan) – 11 boliger (BRA 1167 m2)
- Rekkehus (tre plan) – 17 boliger (BRA 2339 m2)
- Parkeringskjeller: ca. 3600 m2
Nøkkelord
Kontakter
Kjetil RunningenAdm dir - Peab AS
Tel:+47 932 22 309kjetil.runningen@peab.noBilder



Lenker
Om Peab
Peab er Nordens samfunnsbygger med 13 000 medarbeidere og en omsetning på 59 milliarder svenske kroner. Med lokal tilstedeværelse og fokus på egne ressurser utvikler, anlegger og bygger vi hverdagen der livet leves. Hovedkontoret ligger i Förslöv i Skåne, Sverige. Aksjen er børsnotert ved Nasdaq Stockholm. I Norge har Peab ca. 1500 ansatte og en omsetning på ca. 6,4 milliarder kroner.
Følg pressemeldinger fra Peab
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Peab på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Peab
Peab og HRS bygger ny miljøstasjon i Narvik10.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Peab Bygg og Hålogaland Ressursselskap IKS har signert kontrakt for byggingen av en ny miljøstasjon i Djupvik, Narvik kommune. Oppdraget har en verdi på 47 millioner kroner eks. mva., med planlagt ferdigstillelse i januar 2026.
Peab signerte kontrakt med Artec Aqua3.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Peab K. Nordang har inngått kontrakt med Artec Aqua AS for utvidelse av smoltanlegget på Sævareid i Bjørnafjorden. Kontrakten har en verdi på cirka 116 millioner kroner eks. mva. med oppstart i mai.
Peab bygger 37 fritidsleiligheter i Trysil21.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Peab Bygg er valgt som totalentreprenør for byggingen av leilighetskomplekset Trysil Suiter. Kontrakten har en verdi på 194 millioner kroner eks. mva, og prosjektet forventes ferdigstilt i fjerde kvartal 2026.
Peab bygger 49 leiligheter for Ulsmo i Ulsteinvik28.2.2025 08:03:06 CET | Pressemelding
Peab K. Nordang har signert totalentreprisekontrakt med Ulsmo om bygging av det nye boligprosjektet Fagertun i Ulsteinvik. Kontrakten har en verdi på ca. 176 millioner kroner eks. mva., og ferdigstillelse er forventet våren 2027.
Peab bygger ny skole i Giske kommune26.2.2025 08:02:20 CET | Pressemelding
Peab K. Nordang har fått i oppdrag fra Giske kommune å bygge nye Vigra skule. Kontrakten er en totalentreprise med en verdi på ca. 159 millioner kroner eks. mva.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom