Nå trenger næringslivet all den hjelp de kan få!
17.3.2020 15:11:25 CET | Regnskap Norge | Pressemelding

I tillegg til rapportering av skatt, arbeidsgiveravgift og moms, er det høysesong for årsoppgjør og skattemeldinger.
«For en bedrift med 25 ansatte vil bøter fra staten utgjøre nærmere 90 000 på en måned, om de ikke klarer å levere a-meldingen i tide. Om de i tillegg ikke klarer å levere mva-oppgaven, betyr det ytterligere 35 000 i måneden. Med situasjonen næringslivet står i nå, kan det bety kroken på døra for mange», uttaler Christine Lundberg Larsen, administrerende direktør i Regnskap Norge.
Stortinget har blitt enige om første del av krisepakken, med mange gode tiltak for å hjelpe næringslivet. Da blir det paradoksalt at næringslivet på samme tid skal risikere å bli straffet med bøter om de ikke klarer å overholde de offentlige innleveringsfristene.
Tiltakspakken fra myndighetene inneholder utsettelser av betaling av skatter og avgifter. Regnskap Norge etterlyser at det også raskt kommuniseres fristutsettelser og sanksjonsamnesti på blant annet levering av skattemeldinger og mva.
Det haster! A-meldingsfristen forfaller allerede 6. april. Og frist for skattemelding mva følger etter med frist den 14.
Regnskap Norge har løftet problemstillingen til Finansdepartementet og Skattedirektoratet for å synliggjøre utfordringene så de kan ta grep og iverksette tiltak.
Regnskapsbransjen bistår 70 % av norske bedrifter, og fungerer i disse dager som næringslivets helsearbeidere. Bransjen gjør en stor innsats med å hjelpe kundene med løsninger for å berge dem gjennom krisen.
Nøkkelord
Kontakter
Marit Kaarbø LøvoldKommunikasjonsansvarlig
Tel:99029507marit.lovold@regnskapnorge.noBilder

Om Regnskap Norge
Regnskap Norge er bransjeforeningen for statsautoriserte regnskapsførere i Norge. Foreningen har over 9 000 medlemmer, og majoriteten av medlemmene har sitt daglige virke i regnskapsbransjen. Regnskapsbransjen har 70 % av norsk næringsliv som sine kunder.
Regnskap Norge driver et omfattende kvalitets- og informasjonsarbeid, gir faglig støtte til medlemmene og følger bransjeutviklingen tett.
Foreningen ivaretar også medlemmenes interesser overfor myndighetene, og er en viktig høringsinstans.
Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Økt hvitvasking med kontanter: Regnskap Norge foreslår strengere tiltak24.2.2026 07:45:00 CET | Pressemelding
Fersk rapport fra Økokrim konstaterer at kontanter i økende grad benyttes til hvitvasking. Regnskap Norge oppfordrer til sterkere innsats i kampen mot økonomisk kriminalitet.
Regnskapsførere rapporterer stadig flere mistenkelige forhold til Økokrim18.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Regnskapsbransjen tar et stadig større ansvar i kampen mot økonomisk kriminalitet. Nye tall fra Økokrims analyseenhet «Financial Intelligence Unit» (FIU) viser at regnskapsførere i 2025 stod for 278 innrapporteringer, en økning på 37 prosent fra året før og en dobling siden 2023.
Raskere registrering i Brønnøysundregistrene11.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
– Saksbehandlingstiden hos Brønnøysundregistrene overstiger én måned for meldinger som tidligere ble behandlet på få dager. Det skaper store problemer for næringslivet. Nå gir endelig næringsministeren Brønnøysundregistrene beskjed om å kutte i behandlingstiden i 2026, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Bærekraftsglipp svir for næringslivet28.1.2026 05:50:00 CET | Pressemelding
EU har vedtatt å redusere omfanget av pliktig bærekraftsrapportering, men norske virksomheter må fortsatt forholde seg til dagens regler for regnskapsåret 2025, fordi nødvendige lovendringer ikke rekker å komme på plass i tide. – Det er oppsiktsvekkende at regjeringen glipper på dette og påfører næringslivet nok en byrde, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Teknologiundersøkelsen 2025: Disse systemene er best på pris og fornøydhet22.1.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Regnskap Norges teknologiundersøkelse viser at regnskapsførere som bruker samme leverandør for regnskap, lønn og årsoppgjør er mer fornøyde enn de som kun bruker enkeltmoduler. Samtidig peker undersøkelsen på en tydelig lojalitet mellom regnskaps- og lønnssystemer – og en bransje som foretrekker spesialiserte løsninger for årsoppgjør. Men hvilke systemer gir mest fornøydhet for pengene?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
