1 av 2 sliter med parkering

Bredere biler enn for noen tiår siden og økonomiske hensyn får skylden.
- Kvadratmetre er penger, og det er nok som regel et pengespørsmål hvor godt albuerom en utbygger kan tillate seg utover parkeringsnormene, sier informasjonssjef Sigmund Clementz i forsikringsselskapet If.
23 prosent synes svært ofte at det er for trangt å manøvrere bilen i parkeringshus eller på p-plass. 30 prosent svarer at det ofte er utfordrende å parkere. Bare 3 prosent av bilistene svarer «Aldri».
Det går fram av en spørreundersøkelse YouGov har gjort på oppdrag for If. 1007 personer over 18 år fra hele Norge har deltatt i spørreundersøkelsen.
Bredere biler
Den detaljerte skadestatistikken til bransjeorganisasjonen Finans Norge er ikke klar for hele fjoråret, men i de tre første kvartalene var det 40 497 skadetilfeller ved rygging med personbil i Norge. I tillegg var det 51 348 skadetilfeller med påkjørsel av parkert personbil. Disse to kollisjonstypene alene sto for karosseriskader for 1,1 milliard kroner fra januar til og med september i fjor.
- Mange av bilmodellene som ruller rundt på norske veier er mye bredere enn for noen tiår siden, og det gjør det jo ikke akkurat lettere å parkere for folk. Heldigvis har det jo også kommet en del lettmanøvrerte biler på markedet som er smalere enn før, sier Clementz.
Kjemper om dørplassene
Brent barn skyr ilden, for i spørreundersøkelsen svarer mange av dem som har fått bulk at de gjør tiltak for å unngå parkeringsskader:
Nesten halvparten svarer at de svært ofte (20%) eller ofte (24%) rygger inn på parkeringsplassen.
- Å rygge inn i parkeringsfeltet er smart, og noe vi anbefaler. Da har du god oversikt når du skal kjøre bilen ut igjen, sier Clementz i If.
Veldig mange peker på at de parkerer et godt stykke unna inngangsdøra til kjøpesenteret eller butikken. Der er det romslingere. 20 prosent gjør dette svært ofte og 23 prosent ofte. Men 7 prosent, som åpenbart liker den harde kampen om plassene rett ved inngangsdøra, svarer «Aldri» på om de er villige til å parkere et stykke unna...
33 prosent svarer at de svært ofte eller ofte unngår å parkere ved siden av biler som ser gamle, bulkete eller lite velholdt ut. 25 prosent unngår stort sett å sette bilen ved siden av biler med bilbarnestoler i.
- Å kjøre rundt på p-plass eller parkeringshus trenger like stor konsentrasjon og oppmerksomhet som når du er på motorveien. Selv om skadene og bulkene ofte er små, er det som regel bare et lite øyeblikks uoppmerksomhet som skal til. Parkeringsskader er imidlertid en av de vanligste skadetypene innen forsikring, og kan skje den beste, trøster informasjonssjef Sigmund Clementz i If.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzInformasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Nordmenn holder tett på jobben om at de strever24.6.2025 07:45:00 CEST | Pressemelding
Fire av ti nordmenn sier at psykiske helseutfordringer har påvirket arbeidsevnen. Få snakker med lederen sin om det. Det viser resultater i Nordisk Helserapport 2025 fra forsikringsselskapet If.
Lynskader for 151 millioner kroner i fjor sommer23.6.2025 07:32:07 CEST | Pressemelding
Mange glemmer å koble robotgressklipperen fra lading ved lyn og torden. Å trekke ut støpselet til gressklipperen er like viktig som til TV-en, påpeker forsikringsselskapet If.
If: – Reiseforsikring dekker ikke frykt19.6.2025 11:56:03 CEST | Pressemelding
Enkelte nordmenn som har bestilt sommerferie på Kypros og noen steder i Tyrkia føler på krigsfrykt. Den siste tiden har flere ringt reiseskadesenteret til If Europeiske Reiseforsikring om dette.
Kollisjon? Dette grønne beviset bør du ha i bilen17.6.2025 08:05:00 CEST | Pressemelding
Dokumentet Grønt kort kan spare deg for trøbbel med politiet og bot hvis du kolliderer eller er skyld i en bilulykke i utlandet. Sikre deg kortet i god tid før bilferien, anbefaler If.
If på Arendalsuka 202513.6.2025 09:09:30 CEST | Pressemelding
Vi i If er på plass under Arendalsuka i august. I år står forebyggende helse, helse og sykefravær, ekstremvær og klimatilpasning på agendaen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom