
Bryne sentrums eldste bolig får støtte

Aarresmiå, som består av bolig og smie, er ifølge eier Reier Carlsen det eldste bygget i Storgaten i Bryne. Bygget er i senempire- og sveitserstil, og framstår i original tilstand med intakt kledning, taktekking og de fleste vinduene. Tilskuddet fra Kulturminnefondet skal gå til utbedring av tak, konstruksjon, kledning og overflatebehandling, i tillegg til gradrenner, renner og nedløp, vinduer og dører.
– Det er positivt av bygningen skal brukes som bolig, kontorer og næringslokaler, sier styremedlem Elisabeth Sjo Jespersen i Kulturminnefondet.
Jespersen og Kulturminnefondets direktør Simen Bjørgen besøker Aarresmiå mandag 2. mars, hvor de offisielt skal overrekke tilsagnsbrevet på 350.000 kroner.
Direktør Simen Bjørgen ønsker flere søknader fra Time, Hå og Klepp.
– Vi er ikke i tvil om at det er mange flotte kulturminner i området, og Kulturminnefondet håper på flere søknader fra kulturminneeiere. Et bevart kulturminne er viktig dokumentasjon av hvordan livet var før, men bevaringen av kulturminnene i Norge er i stor grad overlatt til private eiere. Da er støtten fra Kulturminnefondet i mange tilfeller avgjørende for at eieren setter i gang prosjekt med å ivareta eller sette i stand sitt kulturminne, forteller Bjørgen.
Kulturminnefondet kan gi støtte til boliger og bygninger, fartøy og båter, hager og kulturlandskap, som er i privat eie, med mål om at kulturminnet vernes gjennom bruk.
Nøkkelord
Kontakter
Simen BjørgenDirektør
Tel:900 32 750simen.bjorgen@kulturminnefondet.noBilder
Om Kulturminnefondet
Kulturminnefondet er et lavterskeltilbud og en rendyrket tilskuddsordning for private eiere av verneverdige kulturminner. Vi skal bidra til at et mangfold av kulturminner og kulturmiljøer bevares, så de kan benyttes som grunnlag for framtidig opplevelse, utvikling og verdiskaping.
For å få støtte må eier søke oss. Midlene blir fordelt gjennom vedtak gjort av Kulturminnefondets styre.
Følg pressemeldinger fra Kulturminnefondet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kulturminnefondet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kulturminnefondet
Kulturminnefondet har støttet private eiere med 1 milliard1.1.2021 09:42:00 CET | Pressemelding
Siden oppstarten i 2003 har Kulturminnefondet tildelt 1 milliard kroner til istandsetting av kulturminner. Den totale samfunnsnytten utgjør 3,5 milliarder kroner til bevaringsarbeid.
Flere muligheter til å søke støtte til kulturminner12.12.2020 09:20:00 CET | Pressemelding
Kulturminnefondet lanserer flere muligheter til å søke støtte i 2021. Søknadssenteret er nå åpnet for deg som planlegger å søke om tilskudd.
Stort tilskudd til Bergens neste festsal10.12.2020 16:22:12 CET | Pressemelding
Kulturminnefondet støtter istandsettingen av Engen 30 i Bergen sentrum med et tilskudd på 1,1 million kroner. Støtten skal gå til å renovere festsalen og tilbakeføre de store vinduene på fasaden.
Kulturminnefondets håndverksstipend til Ella Mørtsell (21)12.11.2020 13:54:24 CET | Pressemelding
Ella Mørtsell mottar Kulturminnefondets nasjonale håndverksstipend for sin interesse og engasjement for båtbyggerfaget, kystkultur og tradisjonelt håndverk.
Topptung delegasjon besøker Røros30.10.2020 13:25:47 CET | Presseinvitasjon
Det er rekordstor politisk deltakelse fra Klima- og miljødepartementet når statsråd Sveinung Rotevatn besøker Røros den 10. november.