NRK inntar sykkelsetet i sommer

NRKs sommerprosjekter har tidligere dekket store deler av landet på skinner, til vanns og til fots. I år er det landeveien som står for tur.
– Skal du oppleve Norge fra veien – sakte – finnes ingen bedre utsiktsplass enn sykkelsetet. Vi gleder oss til å tråkke oss gjennom landet, sier Ingrid Langeland Olderbakk, prosjektleder for årets sommersatsning i NRK.
Som tidligere år blir det sakte-TV på dagtid og sending med gjester, artister og publikum fra målet for dagens etappe på kveldstid.
Vakre sykkelstrekninger
I løpet av fem uker skal det sykles med både sykler, el-sykler og transportsykler gjennom fem områder i Norge.
Planlagt rute:
- Uke 28: Varangerbotn – Hamningberg, Troms og Finnmark
- Uke 29: Brønnøysund – Nesna, Helgelandskysten, Nordland
- Uke 30: Bremsnes – Urke, Atlanterhavsvegen, Møre og Romsdal
- Uke 31: Dombås – Aulestad, Innlandet
- Uke 32: Tvedestrand – Lindesnes, kystveien, Agder
Planen er å sykle onsdag til og med søndag. Mandag og tirsdag går til hvile og transport til neste område. Den første uken vil vi på grunn av fotball-EM sykle torsdag, fredag og lørdag.
– Fremfor å spurte oss gjennom Norge på langs, har vi valgt oss ut fem områder fra nord til sør. Planen er rolige og behagelige dagsetapper på rundt fem mil hver dag, og vi kommer til å velge de mindre veiene og landeveiene. Målet er å vise frem vakre sykkelstrekninger minutt for minutt, fremme hverdagssykling med kurv på styret, sykkelturisme og grønn ferie, sier Langeland Olderbakk.
En spesiallaget transportsykkel blir navet i produksjonen, som vil bestå av et team på rundt 20 personer. Alle – både programledere og fotografer – vil bruke sykkel som fremkomstmiddel.
Hvem som blir årets programledere, er ikke klart ennå.
Les mer om Sykkelsommer:
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noBilder

Lenker
Om NRK
Som allmennekringkaster skal NRK fylle viktige sosiale, kulturelle og demokratiske behov i det norske samfunnet. NRK tilbyr et bredt og variert medietilbud for det norske publikum gjennom NRK.NO, NRK TV, NRK Radio, fem TV-kanaler og 14 radiokanaler. Nær ni av ti nordmenn tar daglig del i innhold fra NRK på en eller flere plattformer.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Dette kan du sjå på NRK i sommar13.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Kjendisar i konkurransemodus, fiskefeber, masse humor og moralske dilemma i jungelen. Her er NRKs sommarmeny.
Dette er deltakerne i NRKs nye sommersatsing13.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Silje Nordnes står ved roret når 20 kjente personer skal konkurrere om hvem som mestrer sommeren best. Deltakernes personlighet blir også sentral i «20-stjerners sommerferie».
Se verdens beste dødsere på NRK11.6.2025 11:59:33 CEST | Pressemelding
Det er en ekstremsport med stadig økende popularitet internasjonalt. Nå har NRK sikret seg rettighetene til å sende både verdensserien og VM i dødsing.
Klare for fotballfest på NRK og TV 211.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommerens store sportshøydepunkt får du på NRK og TV 2. Norge har fått en drømmetrekning i forkant av årets fotball-EM. 2. juli braker det løs på TV 2 når kvinnelandslaget møter vertslandet i åpningskampen.
Partiguiden 202510.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
I dag lanserer NRK Partiguiden, den tredje av NRKs digitale tjenester i forbindelse med høstens stortingsvalg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom