Ni fylker hadde rekordvarm januar
31.1.2020 10:25:41 CET | Meteorologisk institutt | Pressemelding

For å se utviklingen over mest mulig tid, har vi her kun inkludert stasjoner med minimum 30 år lange måleserier.
Vått og mildt
Særlig i Trøndelag og Innlandet står rekordene for fall, i begge fylkene har seks målestasjoner satt rekord for høyeste gjennomsnittstemperatur nå i januar. Men det er ikke bare temperaturen som har vært uvanlig høy i Trøndelag, det har også vært vått. Fem værstasjoner med mer enn 30 års drift setter ny rekord for høyeste nedbørsmengde i januar. Tunnsjø i Lierne har målinger tilbake til 1907.
- Tendensen er klar. Vintrene blir mildere, og selv om vi fra tid til annen får en god, gammeldags vinter, vil det gå lenger tid mellom disse, sier Jostein Mamen, klimaforsker ved Meteorologisk institutt.
Med klimaendringene blir det stadig varmere. Den globale oppvarmingen kommer i tillegg til de naturlige variasjonene og gjør at temperaturtoppene blir høyere.
Trøndelag
Nærøysund, Stjørdal, Ørland, Osen, Leka og Frøya i Trøndelag setter alle ny rekord. Målestasjonen på Nordøyan fyr vært operativ siden 1890.
Innlandet
Engerdal, Ringsaker, Øystre Slidre, Lillehammer, Nord-Aurdal og Nordre Land setter også alle ny rekord. Drevsjø målestasjon har målt temperatur siden 1947. Lom setter også ny rekord for høyeste nedbørsmengde målt, selv om måneden ikke er over. Stasjonen Bøverdal har målt nedbør siden 1911.
Rogaland
På Utsira fyr i Rogaland har Meteorologisk institutt målt temperatur siden 1867. Nå tyder alt på at det blir temperaturrekord også her.
Agder
I Agder har Kristiansand, Grimstad og Lindesnes hatt en rekordvarm januar. Målestasjonen på Oksøy fyr ligger an til å tangere rekorden fra 1989, og måleserien går helt tilbake til 1876. I Grimstad blir årets januar den varmeste siden målingene startet i 1957.
Vestfold og Telemark
Færder slår også rekord for varmeste gjennomsnittstemperatur i januar. På Færder fyr går målingene tilbake til 1885.
Viken
I Viken har Asker, Ullensaker og Moss hatt en rekordvarm januarmåned. Målestasjonen Asker har vært i drift siden 1913.
Oslo
På Blindern, med januar-målinger tilbake til 1938, blir det temperaturrekord.
Møre og Romsdal
Herøy, Giske, Ålesund og Sunndal setter også rekord for den varmeste januarmåned målt. Målestasjonen Svinøy fyr har målt temperatur siden 1955.
Vestland
Kinn i Vestland setter ny rekord, med en gjennomsnittstemperatur hittil i januar på 6,5 grader.
Et frampek
Mye tyder på at vi må innstille oss på flere milde og snøfattige vintre i framtiden.
- Milde vintermåneder blir enda mildere enn de ville vært uten klimaendringer. I tillegg øker sannsynligheten for å få en ekstra mild vinter med klimaendringene, sier Reidun Gangstø Skaland, klimaforsker ved Meteorologisk institutt.
Nøkkelord
Kontakter
Jostein Mamen, klimaforsker ved Meteorologisk institutt, tlf 90 99 39 13.
Bilder

Lenker
Om Meteorologisk institutt
Følg pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Meteorologisk institutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Ny teneste skal gi bønder betre sesongvarsel20.4.2026 09:19:16 CEST | Pressemelding
Korleis blir sommaren? Blir det ein våt haust eller ein tørr vår? For bønder kan slike spørsmål vere avgjerande, men svara er ofte usikre. Meteorologisk institutt utviklar no ei ny teneste som skal gjere sesongvarsel meir nyttige for bønder og landbruket i Noreg.
Mars ble rekordvarm7.4.2026 14:51:15 CEST | Pressemelding
Vi legger den varmeste marsmåneden vi har registrert bak oss. Rekorden ble slått med 0,6 grader: – Det er overraskende mye, sier klimaforsker.
Februar ble 3,1 grader kaldere enn normalen3.3.2026 11:32:12 CET | Pressemelding
Både februar og vintersesongen var kaldere enn normalt. Men det betyr ikke at klimaendringene er avlyst.
Januar brøt rekken med temperaturer over normalen3.2.2026 11:36:18 CET | Pressemelding
Mens desember var varm og våt, ble januar kald og tørr mange steder. – Januar brøt rekken med 20 måneder på rad over temperaturnormalen, sier klimaforsker Jostein Mame
2025 er det varmeste året vi har målt7.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Aldri før har vi registrert et så varmt år som 2025. De høye temperaturene er sterkt knyttet til menneskeskapte klimaendringer, ifølge en helt ny rapport.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
