True crime-serien «Seriemorderen i Orkdal» kommer på TV 2

Historien om seriedrapene i Orkdal preget nyhetene over hele verden tidlig på 1980 tallet. I tiårene etter rettsaken har det nærmest vært stille rundt saken, og svært mange mennesker kjenner ikke til den.
- TV 2 satser knallhardt på krim, og er ledende på krim, med «Åsted Norge». I fjor fikk «Åsted Norge»-redaksjonen en unik tilgang til etterforskningsdokumentene som ledet opp til seriedrapsdommen mot Arnfinn Nesset. Dokumentene forteller en utrolig og facinerende historie, som vi mener det norske folk fortjener å få innblikk i. Resutatet er en ny høykvalitets truecrime-serie fra TV 2, sier Kathrine Haldorsen, programredaktør i TV 2.
I 1983 ble sykehjemsbestyrer Arnfinn Nesset dømt for å ha drept 22 pasienter med det åndedrettslammende medikamentet Curacit på Orkdal syke- og aldershjem.
Da Nesset-saken ble rullet opp på starten av 80-tallet var det ingen som kunne tro at Arnfinn Nesset hadde begått drap. Han var en velrespektert mann i Orkdal, en familiemann og bestyrer på Orkdal syke- og aldershjem. Men i løpet av etterforskningen og 967 timer med politiavhør tilsto han 30 drap.
I retten trakk han tilståelsene og hevdet sin uskyld. Han sa at politiet presset han i avhør.
Krimjournalist Jens Christian Nørve tar med seg tidligere Kripos-etterforsker Asbjørn Hansen for å se nærmere på denne unike drapssaken i håp om å komme til bunns i gåten Nesset.
- Dette er en av de største kriminalsakene i Norge i nyere tid, men mange vet lite om hva som skjedde i Orkdal. Jeg ble overrasket over at seriedrapene nesten ikke har vært omtalt siden dommen falt i 1983, sier Jens Christian Nørve.
Nørve og Hansen har fått tilgang til alle politiavhørene.
- Vi har fått et unikt innblikk i politiets etterforskning og hva som lå til grunn for dommen mot Arnfinn Nesset. Vi har blant annet møtt dem som jobbet sammen med Nesset, politifolkene som etterforsket han og en av forsvarerne, sier Jens Christian Nørve.
Kontakter
Katrine WergelandPR- og medierådgiver
Pressekontakt for Skavlan, Gutta på tur, Brente minner, Vårt lille land og værprofiler.
Bilder

Om TV 2
Vi er TV 2
Vi er TV 2, et redaktørstyrt mediehus og Norges eneste kommersielle allmennkringkaster. Vi skaper og formidler historier som gjør nyheter, sport og underholdning tilgjengelig for folk – uansett når, hvor og hvordan de måtte ønske. Gjennom en rekke ulike TV-kanaler, strømmetjenesten TV 2 Play og nyhetsnettstedet TV2.no tilbyr vi et bredt spekter av innhold som spenner fra lett underholdning til undersøkende journalistikk.
TV 2 er en del av Egmont, som er et av Nordens største mediekonsern med over 6000 ansatte og aktivitet i 30 land. TV 2s eier Egmont er en stiftelse, som årlig deler ut over 100 millioner kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra TV 2
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TV 2 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TV 2
Presseinvitasjon: Velkommen til Gullruten 202524.4.2025 13:54:32 CEST | Presseinvitasjon
TV 2 ønsker pressen velkommen til å dekke tv-bransjens store festkveld i Grieghallen i Bergen fredag 9. mai.
TV 2 med hele 38 Gullruten-nominasjoner10.4.2025 14:23:06 CEST | Pressemelding
22 nominasjoner til Gullruten og 16 nominasjoner til Gullrutens fagpris gir et av de beste Gullruten-årene for TV 2 noensinne.
Desta Marie Beeder er årets Gullruten-programleder10.4.2025 09:52:12 CEST | Pressemelding
– En drøm som går i oppfyllelse, sier Desta Marie Beeder om jobben med å lede tv-bransjens store festkveld på TV 2 9. mai.
Her er årets deltakere i «Sommerhytta»8.4.2025 10:32:10 CEST | Pressemelding
En ny sesong av TV 2-suksessen «Sommerhytta» er snart i gang. Her er de fire deltakerparene som skal konkurrere om å vinne sin sommerhytte.
TV 2 tildelt den prestisjetunge SKUP-prisen for «Russerhyttene»6.4.2025 12:02:02 CEST | Pressemelding
TV 2 mottok SKUP-prisen, Norges fremste utmerkelse for undersøkende journalistikk, under SKUP-konferansen i Tønsberg lørdag kveld. TV 2 vant prisen for avsløringsprosjektet «Russerhyttene», i hard konkurranse med 47 andre sterke bidrag fra redaksjoner over hele landet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom