![Peer Gynt](/data/images/00250/23c89b78-0596-4964-92e6-590ac01894fe-w_300_h_100.png)
Kulturrådet kutter i støtten til Peer Gynt-stemnet
![Fra forestillingen Peer Gynt på Gålå i 2019. Regi: Marit Moum Aune. Peer Gynt: Pål Christian Eggen. Scenografisk konsept: Snøhetta. Foto: Bård Gundersen](/data/images/00590/611696a2-b85d-4094-972c-996c56ccd54f-w_720.jpg)
- Et kutt på en million får konsekvenser. Nå skal vi kritisk gå gjennom programmet og bestemme hvilke arrangementer dette vil gå utover, sier May Brit Støve, daglig leder i Peer Gynt AS.
I fjor hadde Peer Gynt-stemnet nærmere 70 ulike arrangementer over en uke. Den ubestridte publikumssuksessen var Peer Gynt-forestillingen ved Gålåvatnet som solgte 20 000 billetter, mens 10 000 billetter gikk til andre arrangementer. Støve lover at Peer Gynt-forestillingen ikke blir berørt av kuttet.
- Ibsen skrev at «det forbannede med de små forhold er at de gjør tanken små.». Vi skal ikke gå i den fellen. Vi skal tenke stort og satse enda mer på kvalitet for å sikre at Peer Gynt ved Gålåvannet er en kulturopplevelse i verdensklasse. Vi har et kravstort nasjonalt og internasjonalt publikum som vi skal fortsette å imponere.
I 2020 spilles Peer Gynt-forestillingen i Marit Moum Aunes regi for andre år. Forestillingen begeistret både publikum og anmeldere etter premieren i 2019, og har scenografisk konsept signert arkitektselskapet Snøhetta. Et vannspeil trekker Gålåvatnet helt inn til benkeradene i amfiet, og gir publikum følelsen av en enda sterkere nærhet til naturen. På scenen står noen av Norges fremste skuespillere og dansere fra Nasjonalballetten.
- Det å kunne samarbeide med Snøhetta og sikre oss kunstnere, skuespillere og dansere i ypperste klasse hadde ikke vært mulig uten forutsigbar og langsiktig støtte. Vi er helt avhengig av denne forutsigbarheten for å kunne fortsette vår ambisiøse satsing. Vi planlegger flere år frem i tid, og må vite at vi har finansiering, sier kunstnerisk leder Ellen Horn.
For Gudbrandsdalen som region er Peer Gynt økonomisk viktig. En beregning gjort av Norway Convention Bureau i 2015 anslo at ringvirkningene i regionen er på over 80 millioner kroner. Støve tror ikke tallet er blitt mindre med årene. Dette er en av grunnene til at kommunene i Midt-Gudbrandsdalen og Oppland fylke støtter stemnet økonomisk. Ledelsen i Peer Gynt intensiverer nå arbeidet mot sentrale politikere og beslutningstakere.
- Vi er i dialog med Kulturdepartementet og har allerede bedt om et møte med Kulturrådet for å få en avklaring på fremtidig finansiering, sier May Brit Støve.
For ytterligere informasjon:
May Brit Støve, daglig leder i Peer Gynt AS,
mob. 97183704,
may.brit.stove@peergynt.no
Ellen Horn, kunstnerisk leder i Peer Gynt AS,
mob. 99541922
Bilder
![Fra forestillingen Peer Gynt på Gålå i 2019. Regi: Marit Moum Aune. Peer Gynt: Pål Christian Eggen. Scenografisk konsept: Snøhetta. Foto: Bård Gundersen](/data/images/00590/611696a2-b85d-4094-972c-996c56ccd54f-w_240.jpg)
Om Peer Gynt
Følg pressemeldinger fra Peer Gynt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Peer Gynt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.