Nedtelling til den nye Golfen: Golf V – moden modell

- 24. oktober 2019: 2 dager igjen til verdenspremieren på den åttende Golfen
- Golf V setter nye standarder i komfort, dynamikk og kvalitet
- Nye karosseriversjoner utvider Golf-familien
I 2003 kunne Golf for første gang leveres med kollisjonsputer også bak. Front- og sidekollisjonsputer samt sidekollisjonsgardin foran var standard – til sammen kunne altså åtte luftfylte livreddere leveres.
Komforten og dynamikken i Golf V satte høye standarder med en ny firelengers bakaksel og en ny 7-trinns DSG-girkasse. Dessuten kunne bilen leveres med for eksempel bi-xenon lykter, regnsensor og panorama soltak. Ikke minst så vi den første turboladede direkteinnsprøytede bensinmotoren i en Golf (GTI, 2004), og verdens første «Twincharger» (TSI) – med både turbolader og kompressor. Den debuterte i Golf GT i 2006.
Samme år ble Golf aktuell for enda flere med lanseringen av Golf Plus. I 2007 så vi CrossGolf, en ny Golf Variant og Golf BlueMotion. Sistnevnte satte ny standard for drivstofforbruk, med bare 0,45 liter per mil ved blandet kjøring.
I mars 2007 kunne Golf feire en stor milepæl: 25 millioner eksemplarer var produsert siden starten i 1974. Golf VI ble introdusert i 2008, etter at til sammen 3,4 millioner av alle Golf V-utgavene var produsert.
Golf V i tall:
2003: Lasersveisede dører, underkarosseri, tak og sidepanel
2003: Multilink bakaksel
2003: Elektromekanisk servostyring
2004: GTI gjør comeback med turboladet motor og 200 hk (147 kW)
2006: GT med direkteinnsprøytet bensinmotor og dobbel overlading (turbo og kompressor)
2006: Golf Plus lanseres
2007: Introduksjon av CrossGolf og Golf stasjonsvogn
2008: Golv V fases ut etter at 3,4 millioner eksemplarer er produsert
Nøkkelord
Kontakter
Anita SvanesKommunikasjonssjef
Tel:+ 47 995 69 660 / +47 240 33 300anita.svanes@moller.noBilder
Lenker
Om Volkswagen
Volkswagen er Norges mest kjøpte bilmerke, og det for niende året på rad i 2018. Volkswagen har modeller for enhver smak, og ligger helt i tet når det gjelder teknologi, sikkerhet og miljø. Volkswagen er ledende på ladbare biler i Norge med sine elbiler og ladbare hybrider. Globalt skal Volkswagen bli verdensledende innen elektrisk mobilitet, med en produksjon på en million elbiler fra 2025.
Besøk oss gjerne på:
https://www.volkswagen.no/no.html
https://moller.no/no/nyhetsrom
Følg pressemeldinger fra Volkswagen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Volkswagen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Volkswagen
En ID. for alle: Volkswagen ID. EVERY1 viser fremtiden for elektriske småbiler5.3.2025 19:01:37 CET | Pressemelding
Verdenspremieren på konseptbilen ID. EVERY1 viser hva markedet har i vente når den produksjonsklare utgaven kommer i 2027. Ambisjonen er en startpris på under 20.000 euro.
Modell-offensiv fra Volkswagen26.9.2024 13:00:00 CEST | Pressemelding
Med en helt ny ID.3-utgave til under 300.000 kroner, billigere innstegsmodell av ID.4 og nye utstyrsvarianter av ID.4 og ID.5 GTX, går Volkswagen offensivt til verks for å tiltrekke seg enda flere kunder. – Dette gjør at noen av Norges mest populære bilmodeller blir enda mer attraktive, sier Sølve Kværn.
Anne og Nicholas vant hver sin Volkswagen ID.76.9.2024 15:05:00 CEST | Pressemelding
Over 17.000 deltakere har til sammen gått mer enn 90 runder rundt jorda for å vinne Volkswagen ID.7. Av de 5.721 deltakere som fullførte de 613 kilometerne som måtte til for å kunne vinne en bil, var det Anne Flemsæterhaug Waagan og Nicholas Winsnes som vant hver sin bil.
ID.3 GTX viderefører arven etter GTI19.8.2024 12:00:00 CEST | Pressemelding
I dag starter salget av sportslige Volkswagen ID.3 GTX. Bilen har 600 kilometers rekkevidde, kan leveres i en «Performance»-utgave slik som forgjengeren Golf GTI med inntil 326 hestekrefter, og koster fra 481.900 kroner.
I dag starter salget av Volkswagen ID.7 stasjonsvogn med firehjulstrekk8.7.2024 16:40:00 CEST | Pressemelding
Nå kan Volkswagen ID.7 bestilles som GTX stasjonsvogn med 4MOTION firehjulstrekk, og prisene starter fra 579.400,- kroner. – Dette er et svært attraktivt tilbud som vi tror norske kunder vil sette stor pris på. Vi tror ID.7 vil blåse liv i stasjonsvogn-segmentet igjen, sier Sølve Kværn.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom