Statskog SF

Jakter nullvisjon

Del
Statskog sender ut signalfargede luer til elgjegerne sine for å øke sikkerheten under jakta.
Oransje luer - for sikkerhets skyld Foto: Jo Inge Breisjøberget
Oransje luer - for sikkerhets skyld Foto: Jo Inge Breisjøberget

- Hjorteviltet reagerer ikke på den oransje fargen, mens den kommer veldig tydelig fram for oss mennesker. Dermed kan vi gjøre jakta tryggere, helt uten negative konsekvenser, sier fagsjef for jakt og fiske i Statskog, Jo Inge Breisjøberget.

Til tusenvis av jegere

Flere tusen luer går nå ut i posten til jaktledere på Statskogs terreng. Jaktlederne sprer disse videre i eget lag.

- Jeg håper dette blir en hyggelig overraskelse. Det er blitt stadig mer vanlig med oransjefarget caps. Vi har tatt etter svenskene på dette punktet og har hatt kampanjer hvor vi delte ut caps. Nå drar vi det et skritt lenger med oransje luer som kan være et godt alternativt når det blir litt småkjølig ute i skogen, sier Breisjøberget.

Avverger ulykker

De fleste jaktulykkene skjer under småviltjakt, men utfallet er gjerne langt mer alvorlig under storviltjakt. I gjennomsnitt skjer det en jaktulykke med fatal utgang annethvert år. Som regel har det oppstått situasjoner hvor jegerne tror de har skutt på et dyr og endt opp med å skyte kameraten sin.

- Vi må ha en nullvisjon på dette. Noen ulykker kunne nok fortsatt vært avverget ved bruk av lue med sterke farger, sier Breisjøberget.

Elgjakta starter 25. september. I fjor ble det skutt over 30 000 elg i Norge, fordelt på om lag 60 000 jegere. Trøndelag, Hedmark og Oppland er de største elgfylkene i landet.

Kontakt
Jo Inge Breisjøberget, fagsjef jakt og fiske tlf. 907 52 114

Kontakter

Bilder

Oransje luer - for sikkerhets skyld Foto: Jo Inge Breisjøberget
Oransje luer - for sikkerhets skyld Foto: Jo Inge Breisjøberget
Last ned bilde
Statskog deler ut oransje og godt synlige jaktluer til sine elgjegere. Foto: Jo Inge Breisjøberget
Statskog deler ut oransje og godt synlige jaktluer til sine elgjegere. Foto: Jo Inge Breisjøberget
Last ned bilde

Om Statskog SF

Statskog SF
Statskog SF
Søren R Thornæs vei 10
7800 Namsos

74 21 30 00http://www.statskog.no/

Statskog SF skal ivareta og utvikle verdier på fellesskapets grunn og er en garantist for allmennhetens tilgang til jakt, fiske og friluftsopplevelser i norsk natur. Staten er heleier av Statskog og eierskapet utøves av Landbruks- og matdepartementet.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye