Digital transformatorstasjon fra ABB forsterker og sikrer strømforsyningen i Telemark
19.9.2019 10:00:00 CEST | ABB | Pressemelding

Den digitale transformatorstasjonen bygges mellom Drangedal og Nissedal i Vest-Telemark.
- Transformatorstasjonen skal sørge for at ny fornybar vannkraftproduksjon kommer på nett og bidrar samtidig til en forsterkning og sikrere strømforsyning i området. Anlegget vil gi trygge og gode arbeidsforhold for våre medarbeidere , sier Øivind Askvik, konserndirektør i Skagerak Nett AS.
Ved å velge et heldigitalt kontrollsystem reduseres behovet for kabling, noe som både gir økt sikkerhet og redusert plassbehov.
- Digitalisering av transformatorstasjoner forenkler og forbedrer driften samtidig som sikkerheten øker, sier Steffen Waal, leder for ABB AS i Norge.
Kutter kostnader
ABB leverer vern og kontrollanlegg med prosessbuss basert på kommunikasjonsstandarden IEC 61850, ingeniørtjenester, montasje, testing og igangkjøring til Tørdal digitale transformatorstasjon. Etter planen skal den stå ferdig 1. mai 2020, og vil bli blant de første i landet som tar den nye teknologien i bruk. ABB-innholdet i leveransen er særdeles høyt, og det er bare selve montasjen som utføres av underleverandør.
Å erstatte signalkabler mellom koblingsanlegget og vern- og kontrollanlegget med en digital, fiberoptisk bussløsning reduserer kabelmengden og dermed også montasjebehovet. Samtidig øker sikkerheten ved at sekundære strømkretser ikke trekkes over lange avstander og inn i kontrollrommet. Digitaliseringen muliggjør også at vern- og kontrollanleggsmiljøet kan utføre diagnostikk og testing fra en driftssentral i stedet for å reise ut i felten. Løsningen bidrar til reduserte investerings- og driftskostnader.
Signalene tar bussen
Tradisjonelt koples relevern og instrumenter for måling av strøm, spenning og energi i apparatanlegg via individuelle kobberkabler med analog signaloverføring. For vern- og kontrollanlegg som står plassert innendørs kan disse kablene være flere hundre meter lange. Tørdal digitale koblingsstasjon utrustes isteden med en fiberoptisk prosessbuss som sender måle- og statussignaler samt kommandoer digitalt.
Leveransen inkluderer utendørs feltskap beskyttet mot elektromagnetisk stråling (EMC) i selve koblingsanlegget. Skapene inneholder blant annet IEC 61850-baserte prosessbussmoduler hvor strøm- og spenningstransformatorer tilkobles og målesignalene omvandles til digitale verdier.
Nøkkelord
Kontakter
Even FladbergMedieansvarlig, Informasjonssjef
Tel:+47 468 14 483even.fladberg@no.abb.comBilder

Lenker
Om ABB
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) er en teknologileder som driver den digitale endringen av industrier. Med over 130 års innovasjonshistorie har ABB fire kundefokuserte, globalt ledende virksomheter: Electrification, Industrial Automation, Motion samt Robotics & Discrete Automation som støttes av den digitale plattformen ABB AbilityTM. ABBs virksomhet Power Grids vil overdras til Hitachi i 2020. ABB er tilstede i over 100 land med rundt 147 000 ansatte.
Følg pressemeldinger fra ABB
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra ABB på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra ABB
Q3 2026 resultater20.10.2026 09:34:05 CEST | Pressemelding
Sterkt marked; sterke operasjonelle resultater
ABB vinner nok en stor sykehuskontrakt9.9.2026 09:28:46 CEST | Pressemelding
ABB er valgt til å prosjektere, levere og installere et komplett høyspentanlegg (11 kV) som skal sikre fremføring av uavbrutt og sikker strømforsyning til Nye Aker Sykehus i Oslo. Kontrakten med Aker inkluderer også en opsjon på fremtidig drift og vedlikehold etter at sykehuset står ferdig i 2031. Nye Aker er et av Norges største lokalsykehus.
ABB ferdigstiller oppkjøpet av Høglund og utvider sin maritime automasjonsportefølje2.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
ABB kunngjorde i dag at oppkjøpet av marin automasjonsspesialist Høglund AS, med hovedkontor i Tønsberg, Norge, er klart. Transaksjonen ble gjennomført 1. September 2026, etter kunngjøringen av intensjonsavtalen som publisert 26. juni.
ABB først i verden med å tilby magnetfrie IE6-motorer for bruk i eksplosjonsfarlige områder21.8.2026 10:54:47 CEST | Pressemelding
ABB er først i verden med å tilby IE6 Hyper‑Efficiency‑motorer sertifisert i henhold til ATEX- og IECEx-krav for bruk i eksplosjonsfarlige soner. Den nye sertifiserte IE6‑motoren er basert på den magnetfrie SynRM-teknologien, reduserer energitap med opptil 60 prosent sammenlignet med IE3-induksjonsmotorer, som vanligvis brukes i sone 1 og 2.
ABB skal modernisere tre norske vannkraftverk for Statkraft18.8.2026 10:30:00 CEST | Pressemelding
ABB er valgt til å modernisere kraftanlegget Vikfalli Prosjektet inkluderer installasjon av ABB Ability™ System 800xA® distribuert kontrollsystem, elektrisk system og UNITROL® 8000 eksitasjonssystem Arbeidet vil forlenge kraftverkenes levetid og bidra til Norges energisikkerhet
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
