Grønn satsing for Asplan Viak i Bergen

- Asplan Viak er et av landets ledende selskaper innen miljørådgivning. Vi merker en stor etterspørsel etter disse tjenestene gjennom et økende fokus i markedet på å tenke langsiktig bærekraft i investeringer. Dette er tydelig ikke bare i offentlige innkjøp, men også hos private eiendomsutviklere, sier Elisabeth Heggelund Tørstad, administrerende direktør i Asplan Viak.
- Vi er derfor svært fornøyd med etableringen av en Energi og miljø-avdeling, som vil bidra til å gjøre Bergen til en by med attraktive, miljøvennlige og energieffektive bygg og områder.
Ledende miljørådgivere
Asplan Viak er involvert i flere store transformasjonsprosjekter på Vestlandet.
Bybanen, utforming av Bryggen og Torget, Høgskolen på Vestlandet, opprusting av byrom i Bergen med bossnett, fjernvarme, oppgradering av VA- og overvannssystem, Siljuslåtten sykehjem, er noen av våre viktige prosjekter i regionen.
- Høy kompetanse innenfor miljørådgivning er avgjørende for å kunne levere gode løsninger på fremtidens utfordringer. Og vi vet at det er mange viktige oppgaver som må løses i vår region de neste årene, sier vår kontorleder i Bergen, Torhild Wiklund.
Energi og miljø-avdelingen i Bergen vil ledes av Magnar Berge, som er sivilingeniør for bygg med utstrakt erfaring innenfor energi og miljø. Han har doktorgrad innenfor inneklima fra forskningssenteret The Research Centre for Zero Emission Buildings (ZEB) ved NTNU.
- Vi vil komplettere det tverrfaglige miljøet innenfor bygg- og områdeplanlegging og tilbyr helhetlig energi- og miljørådgiving, sier Berge, som allerede er i gang med arbeidet for å rekruttere flere dyktige fagpersoner til avdelingen.
Energi- og miljøavdelingen har spisskompetanse innenfor et bredt spekter av energi- og miljøtemaer, blant annet miljøledelse, BREEAM, klimagassregnskap, passivhus, plusshus, energieffektivisering, inneklima, dagslys, energiforsyning og energioppfølging.
Komplett rådgivermiljø i Bergen
I løpet av året har vårt rådgivermiljø i Bergen vokst betraktelig. Oppkjøpet av Structor Bergen sikret over 20 dyktige medarbeidere innen fagfeltet elektro og VVS.
- Sammen med de etablerte faggruppene i Bergen innenfor plan og utredning, samferdsel, arkitekt og landskapsarkitekttjenester, vann og miljø og byggfag er vi nå særdeles godt rustet for å være med å forme samfunnet på Vestlandet, sier Wiklund.
Nøkkelord
Kontakter
Mette Ditlevsen EsseboKommunikasjonsleder/pressekontakt
Tel:+47 400 71 594mette.ditlevsen@asplanviak.noBilder

Lenker
Om Asplan Viak
Asplan Viak er et av Norges største rådgivende ingeniør- og arkitektfirmaer. Selskapet har i snart 60 år bistått med tverrfaglig rådgivning og analyser til offentlig og privat virksomhet. Vi har over 1000 medarbeidere, fordelt på 31 kontorsteder. Virksomheten er organisert i to divisjoner: Plan og Arkitektur og Bygg og Infrastruktur. Asplan Viak er eiet av Stiftelsen Asplan.
Våre rådgivere representerer mange fagfelt. Vi jobber ofte i tverrfaglige team og ønsker å utvikle helhetlige, miljøriktige og funksjonelle løsninger – i dialog med våre oppdragsgivere.
Følg pressemeldinger fra Asplan Viak
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Asplan Viak på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Asplan Viak
Asplan Viak satser på natur og klimatilpasning9.4.2025 08:20:14 CEST | Pressemelding
Nå samler Asplan Viak sin brede kompetanse på natur og klimatilpasning, og styrker den tverrfaglige innsatsen for å løse store samfunnsutfordringer.
Asplan Viak signerer rammeavtale med Oslobygg12.3.2025 08:23:19 CET | Pressemelding
Asplan Viak har fått fornyet tillit og er tildelt rammeavtale med Oslobygg om arkitekttjenester.
Asplan Viak inngår samarbeid med Ingeniører Uten Grenser5.3.2025 10:03:39 CET | Pressemelding
– Ingeniører Uten Grenser (IUG) gjør et målrettet, praktisk og nyttig arbeid i en verden som dessverre er ekstra tøff for mange for tiden. Det ønsker vi å støtte opp om, sier Elisabeth Kolrud, leder for bærekraft i Asplan Viak.
Christina Hurtig er ny regionleder i Asplan Viak3.2.2025 08:11:50 CET | Pressemelding
Fra 1. februar er Hurtig leder for infrastruktur i region sør i Asplan Viak.
Vant arkitekturkonkurransen om Haslum krematorium31.1.2025 08:58:22 CET | Pressemelding
Arkitekter fra Asplan Viak og Erik Langdalen skal utforme nye Haslum krematorium for Bærum kommune.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom