Ny undersøkelse: Norske kommuner må bli bedre på næringsutvikling!

I undersøkelsen svarte over 70 prosent av respondentene at deres kommune bør bli mye eller svært mye bedre på næringsutvikling. Lang saksbehandlingstid og manglende kompetanse trekkes frem som de klart største utfordringene, tett fulgt av dårlig infrastruktur.
– Lokale myndigheters evne og vilje til å lage gode rammer for næringslivet er helt essensielt for bedriftenes mulighet til å vokse og skape arbeidsplasser. Dessverre er det for mange norske kommuner som tilsynelatende svikter på dette området, sier Olaf Thommesen, administrerende direktør i SMB Norge.
Sterkere incentiv
73 prosent av respondentene i undersøkelsen tror imidlertid at kommunene vil legge bedre til rette for lokal næringsutvikling hvis de hadde fått et sterkere incentiv. Nå foreslår SMB Norge at en større del av selskapsskatten skal tilfalle kommunene direkte.
– I dag går kun 0,7 prosent av selskapsskatten direkte til kommunene. Vi tror dette har bidratt til at enkelte kommuner i for liten grad prioriterer tilrettelegging for det lokale næringslivet. Ved å heve dette beløpet vil kommunene kunne øke kompetansen og få ned saksbehandlingstiden, sier Thommessen.
Et halvt statsbudsjett
SMB-sektoren står for nesten halvparten av den årlige verdiskapingen i Norge. Det utgjør nær 700 milliarder kroner, eller et halvt statsbudsjett i året. Dessuten blir 2 av 3 nye jobber i privat sektor skapt av landets små og mellomstore bedrifter.
I rundt 70 prosent av landets kommuner består næringslivet utelukkende av SMB’er, og i mange av disse kommunene står de små og mellomstore bedriftene også for samtlige arbeidsplasser i privat sektor. Uten SMB’ene hadde mange lokalsamfunn i Norge rett og slett forsvunnet eller dødd ut.
Tar debatten
Hvor viktige er de små og mellomstore bedfrifter for norske kommuner? SMB Norge tar debatten i Arendal mandag kveld. I panelet sitter Linda Hofstad Helleland (H), Geir Pollestad (Sp), Andre Skjelstad (V), Eirik Sivertsen (Ap), Steinar Bergstøl Andersen (Frp) og Stig Hansen som er styreleder for Næringshagene i Norge. Arrangementet på Madam Reriersen klokken 17.00 er åpent for alle
Her kan du lese mer om undersøkelsen og SMB Norges ferske rapport om lokal næringsutvikling
Nøkkelord
Kontakter
Joachim DagenborgKommunikasjonssjef
Tel:980 19 372dagenborg@smbnorge.noBilder
Om SMB Norge
SMB Norge har ca. 5 600 medlemmer over hele landet. Våre medlemsbedrifter spenner over de fleste bransjer, hvor bygg/anlegg, varehandel, industri og faglig-teknisk tjenesteyting utgjør de største. Flertallet av medlemsbedriftene er små og mellomstore bedrifter, og ca. halvparten har inntil fem ansatte. Bedriftene sysselsetter i overkant av 25 000 arbeidsplasser. Vi får stadig nye medlemmer og det styrker vår gjennomslagskraft overfor politikerne.
Følg pressemeldinger fra SMB Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SMB Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SMB Norge
- Veldig spesielt at regjeringen ikke vil ha en handelsavtale med USA24.4.2025 11:26:03 CEST | Pressemelding
I forbindelse med at statsministerens og finansministeren skal besøke Presidenten i USA har regjeringen blitt spurt om de ønsker å starte arbeidet med en handelsavtale. Svaret er at regjeringen har ingen planer om å starte et slikt arbeid. SMB Norge reagerer kraftig på regjeringens manglende ønske om å forhandle frem en handelsavtale med USA.
- Hvorfor snakker ikke statsministeren om hverdagsnæringslivet?5.2.2025 13:23:32 CET | Pressemelding
Statsministeren har lagt frem sine endringer i regjeringen, og lagt frem sine prioriterte saker ovenfor Stortinget om hva han og regjeringen skal prioritere de månedene som er igjen før valget i september. SMB Norge stiller ett stort spørsmålstegn ved hvorfor statsministeren ikke vil snakke om bedriftene og konkrete løsninger for å bedre rammevilkårene.
Hvor er strømgrepet for å hjelpe bedriftene?31.1.2025 14:05:23 CET | Pressemelding
Når statsministeren i dag lanserer ny strømpolitikk og nye tiltak ovenfor husholdningene så etterlyser SMB Norge ny politikk ovenfor næringslivet.
- Kan vi forvente en bedre næringspolitikk fra Støre?30.1.2025 13:58:46 CET | Pressemelding
Nå som Arbeiderparti- og Senterparti-regjeringen er historie så gir dette statsministeren en mulighet til å fornye politikken. SMB Norge utfordrer statsminister Støre og AP til å fornye sin næringspolitikk.
- Næringslivet ønsker ny regjering30.12.2024 09:01:32 CET | Pressemelding
I en spørreundersøkelse som er utført på vegne av SMB Norge svarer 7 av 10 at de ønsker Erna Solberg eller Sylvi Listhaug som ny statsminister. Kun 3 prosent svarer at de ønsker at Jonas Gahr Støre skal fortsette.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom