Gjesteopptreden ga NM-gull til Anders Pedersen
2.7.2019 14:46:24 CEST | Norges Seilforbund | Pressemelding
![NM-GULL: Anders Pedersen, som vanligvis seiler alene, deltok i NM i J/70 der han tok gull sammen med tre lagkamerater. [Foto: Morten Jensen]](/data/images/00743/41f80e44-57e3-446b-809e-07264aa081d3-w_720.jpg)
Anders Pedersen fra Drøbak, som nylig kvalifiserte Norge for en OL-plass i Finnjolle-seiling i 2020, har de siste ukene hatt en liten pause fra OL-forberedelsene. Og pausen har han blant annet benyttet til å mønstre på som rormann sammen med Pål Tønnesson (Moss), Øystein Misje (Drøbak) og Thomas Nilsson (Oslo) i norgesmesterskapet i J/70 – som samme båttype som benyttes i seilsportsligaen.
Gjesteopptredenen resulterte i NM-gull.
Profiterte på internasjonal erfaring
– Tatt i betraktning at vi ikke rakk å få trent så mye sammen før start, er vi veldig godt fornøyde med seieren. Det deltok hele 33 båter, så vi profiterte kanskje på at jeg er vant til å seile med mange båter på startlinjen i Finnjolle. For det var nok ikke så mange av de andre vant til, sier Anders Pedersen.
Han syntes det var morsomt å seile kjølbåten J/70 til en avveksling fra Finnjollen.
– Det er jo litt annerledes å seile sammen med flere enn bare å være alene, som jeg vanligvis er i Finnjollen. Men seiling er seiling, og man lærer jo noe hele tiden. Så dette var både morsomt og nyttig, sier Anders Pedersen.
Neste store: Prøve-OL i Japan
Nå fortsetter han ferien noen uker til, men ferietid betyr mer enda seiling for Anders Pedersen. I den kommende uken skal han være coach under junior-verdensmesterskapet i båtklassen 49er, som starter i Risør om få dager. Der skal han hjelpe et norsk jentelag i deres første, store regatta i OL-klassen 49er FX.
Deretter setter Anders Pedersen kurs for Japan der han skal trene i noen uker før prøve-OL begynner i Enoshima i midten av august. Deretter venteer en verdenscup-regatta samme sted.
Gode seilere fra Drøbak
Drøbaksund Seilforening har i de senere årene fostret en rekke gode seilere:
- Hermann Tomasgaard er landets beste Laser-seiler og starter 4. juli i VM i Japan som en av favorittene.
- Hermanns lillebror, Uffe Tomasgaard, deltok nylig i den store, internasjonale regattaen Kieler Woche, der han ble Norges beste i Laser Standard i konkurranse med 59 andre seilere.
- Anders Pedersen representerte Norge under OL i Rio de Janeiro i 2016, og har kvalifisert Norge for en plass i Finnjolle-klassen også i OL i Japan i 2020.
Nøkkelord
Kontakter
Anders Pedersen • e-post: anderpede@gmail.com • tlf. 971 10 709
Morten JensenInformasjonsmedarbeider
Tel:911 93 917morten.jensen@seiling.noBilder
![NM-GULL: Anders Pedersen, som vanligvis seiler alene, deltok i NM i J/70 der han tok gull sammen med tre lagkamerater. [Foto: Morten Jensen]](/data/images/00743/41f80e44-57e3-446b-809e-07264aa081d3-w_240.jpg)
![NM-GULL: Anders Pedersen, som vanligvis seiler alene, deltok i NM i J/70 der han tok gull sammen med tre lagkamerater. [Foto: Morten Jensen]](/data/images/00967/10d75281-15e1-48ee-8566-2d6ef1fd530d-w_240.jpg)
![NM-GULL: Anders Pedersen, som vanligvis seiler alene, deltok i NM i J/70 der han tok gull sammen med tre lagkamerater. [Foto: Morten Jensen]](/data/images/00387/02439bf8-2681-4c7d-b9d3-58285c605462-w_240.jpg)
![ALENE: Vanligvis seiler Anders Pedersen alene i Finnjolle. [Foto: Morten Jensen]](/data/images/00754/f6eda70d-872d-4e32-addb-37df003cfe46-w_240.jpg)
Om Norges Seilforbund
Følg pressemeldinger fra Norges Seilforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Seilforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Seilforbund
Historisk VM-gull til Pia Dahl Andersen og Nora Edland18.5.2026 08:34:41 CEST | Pressemelding
Pia Dahl Andersen og Nora Edland ble søndag verdensmestere i 49erFX under VM i Quiberon i Frankrike. Det er Norges første VM-gull i en olympisk seilklasse siden 2003.
Norsk medaljejakt i VM på 17. mai!16.5.2026 18:58:17 CEST | Pressemelding
Pia Dahl Andersen og Nora Edland seiler søndag om VM-medalje i 49erFX i Frankrike. Den norske duoen er bare tre poeng bak både sølv- og bronseplass før finaledagen på selveste 17. mai.
Norske lag klare for VM i Frankrike12.5.2026 11:42:19 CEST | Pressemelding
I dag starter verdensmesterskapet i 49er og 49erFX i Quiberon i Frankrike. Over 350 seilere fra mer enn 30 nasjoner deltar i mesterskapet, som markerer en viktig milepæl på veien mot OL i Los Angeles 2028.
Maya Gysler tok bronse i World Cup-åpningen i Palma5.4.2026 16:54:59 CEST | Pressemelding
Det norske seillandslaget leverte en sterk sesongstart under Trofeo Princesa Sofia Mallorca på Mallorca.
Sesongstart i Palma!26.3.2026 10:54:12 CET | Pressemelding
Verdenseliten samles til Trofeo Princesa Sofia Mallorca. Det norske landslaget har vært samlet i over en uke før start – en viktig oppladning til årets første World Cup.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
