Irgens blir dekan ved Høyskolen Kristiania

– Morten Irgens har god erfaring med å bygge miljøer for innovasjonsteknologi i verdensklasse, og han vet hva som skal til for å ta oss de neste etappene mot universitetsstatus, sier Kristiania-rektor Arne Krumsvik.
Denne våren har Krumsvik holdt stø kurs i det akademiske ombyggingsarbeidet ved Høyskolen Kristiania, og jobber for å skaffe fire doktorgradsprogrammer. Første steg er en inndeling i fire «schools», der det allerede er kjent at Kristin Vinje blir dekan for School of Health Sciences og Jørn Mortensen for School of Arts, Design, and Media. Med Morten Irgens er også nå tredje dekan på plass, for School of Economics, Innovation, and Technology.
Irgens skal også fungere som utviklingsdirektør ved Høyskolen Kristiania, og bidra til at institusjonen rustes til å kunne akkrediteres som universitet.
I 2015 ble Irgens prorektor for forskning og utvikling ved daværende Høgskolen i Oslo og Akershus, og har vært en del av rektoratet som ledet institusjonen til universitetsakkreditering som OsloMet – storbyuniversitetet i januar 2018.
OsloMet-rektor Curt Rice har satt stor pris på Irgens sin grenseløse energi og evne til å tenke nytt.
– Morten har hatt en viktig rolle i utvikling av OsloMet de siste fire årene. At han nå skal jobbe ved Høyskolen Kristiania skaper spennende muligheter ikke bare for ham og høyskolen, men også for OsloMet. Jeg gleder meg veldig til videre samarbeid på nye arenaer, sier Rice.
Før helgen kom nyheten om at rektorene Krumsvik og Rice har undertegnet en samarbeidserklæring der OsloMet og Høyskolen Kristiania vil jobbe sammen for å styrke Oslo som kunnskaps- og innovasjonsby.
Irgens sitt arbeid ved Høyskolen Kristiania de neste fire årene, er en del av dette samarbeidet. Han leies ut til Kristiania, men skal fortsette å være tilknyttet enkelte forsknings- og innovasjonsprosjekter ved OsloMet som spesialrådgiver, som blant annet MIT REAP og Oslo kommune sitt initiativ Innovasjonsdistrikt sentrum.
Satsing på innovasjon og teknologi
Påtroppende dekan og utviklingsdirektør gleder seg til å ta fatt på arbeidet ved Høyskolen Kristiania, og å jobbe videre innenfor felt han brenner for.
– School of Economics, Innovation, and Technology har svært dyktige medarbeidere, spennende fagmiljøer og sterke studieprogrammer som er viktige for Osloregionen og for Norge. Vi skal både sørge for trygg drift og en ambisiøs utvikling av disse, sier Irgens.
Han mener Norge står overfor store muligheter og utfordringer i årene framover, som må møtes med utdanning, forskning og innovasjon.
– Samfunnet forventer derfor mye mer av universitetene og høyskolene enn for noen år siden. Samarbeidet mellom OsloMet og Høyskolen Kristiania er en respons på dette, vi tror vi kan gjøre svært viktige ting sammen. Den enes suksess er den andres suksess, sier Irgens.
Irgens har en ph.d. i informatikk (computer science) fra Simon Fraser University. Allerede i 1988 arbeidet han med anvendelser av kunstig intelligens-teknologier ved Senter for industriforskning i Oslo, som senere fusjonerte med SINTEF.
Etter doktorgraden etablerte han Actenum Corporation i Vancouver, som leverer AI-baserte beslutningsstøttesystemer til olje- og gassektoren. I 2009 forlot han Canada til fordel for Høgskolen i Gjøvik, hvor han i rollen som viserektor for forskning og utvikling spilte en sentral rolle i klargjøringen for overtagelse av NTNU.
Irgens er en gründersjel som har vært med på opprettelsen av en rekke selskaper, forskningssentre og nettverk, inkludert Center for Cyber and Information Security (CCIS), The Norwegian Artificial Intelligence Research Consortium (NORA), Confederation of Laboratories of AI Research in Europe (CLAIRE), Kompetansesenter for arbeidsinkludering, Nasjonalt senter for boligmarkedsforskning (Housing Lab), SimulaMet og Gründergarasjen. Han var også ansvarlig for overdragelsen av forskningssentrene NIBR og SIFO til OsloMet.
Kontakter
Gro Matland NevstadKommunkasjonsrådgiver
Ansvarlig for eksternkommunikasjon
Stein-Oddvar EvensenMarkeds- og kommunikasjonsdirektør
Tel:+47 932 00 086stein-oddvar.evensen@kristiania.noBilder

Om Høyskolen Kristiania
Høyskolen Kristiania ble grunnlagt i 1914 og tilbyr utdanning i Oslo, Bergen og på nett. Vi er en akkreditert høyskole med 10 000 studenter, 500 ansatte, drøyt 800 millioner i omsetning og over 100 studieprogrammer.
Vi ser på det som vårt samfunnsoppdrag å tilby tidsriktige, bærekraftige og fremtidsrettede utdannelser, basert på det fremste innen forskning og kunstnerisk arbeid. Nå er ambisjonen å bli Norges første private arbeidslivsuniversitet, en forlengelse av høyskolens stadig tettere bånd til arbeidslivet.
Fra 1. august organiseres høyskolen inn i fire «Schools»;
- School of Arts, Design, and Media
- School of Communication, Leadership, and Marketing
- School of Economics, Innovation, and Technology
- School of Health Sciences
Følg pressemeldinger fra Høyskolen Kristiania
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Høyskolen Kristiania på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Høyskolen Kristiania
Algoritmene bestemmer hvilke nyheter du får8.10.2025 14:46:21 CEST | Pressemelding
En ny rapport fra Høyskolen Kristiania viser hvordan sosiale medier styrer nyhetsstrømmen vår. Livsstil og dramatiske hendelser dominerer, mens politiske og samfunnsviktige får mindre plass.
Valget 2025: polarisering, protester og pengebruk – her er årets store valganalyse30.9.2025 08:35:17 CEST | Pressemelding
Bare tre uker etter valget lanserer Høyskolen Kristiania en rapport med 18 analyser av årets stortings- og sametingsvalg. Bak analysene står 23 forskere ved noen av landets fremste institusjoner innen politisk kommunikasjon, valgforskning, journalistikk og statsvitenskap.
Sterke søkertall hos Kristiania, men det er ikke for sent å komme inn på drømmestudiet25.7.2025 11:01:00 CEST | Pressemelding
Etter at hovedopptaket er gjennomført ser man særlig interesse for masterprogrammer og framtidsrettede studier innen helse og teknologi. Det er fortsatt ledige studieplasser ved Kristiania, og alle kan fortsatt søke, helt frem til studiestart i slutten av august.
Kristiania arrangerer ELIA Academy 2025 – en internasjonal møteplass for kunst- og designutdanning27.5.2025 14:49:33 CEST | Pressemelding
I juni samles kunst- og designutdanninger fra hele verden i Oslo, når Høyskolen Kristiania er vertskap for ELIA Academy 2025 – en av Europas viktigste konferanser for høyere kunstutdanning.
Kristiania ledende på digital og fleksibel utdanning22.5.2025 13:03:36 CEST | Pressemelding
Tilstandsrapporten for høyere utdanning 2025 viser at Kristiania er en ledende aktør innen digital og fleksibel utdanning, med over 40 prosent av alle nettbaserte studenter i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom