AirBridgeCargo setter inn mer fraktkapasitet for norsk sjømat fra Avinor Oslo lufthavn
27.5.2019 13:47:14 CEST | Avinor | Pressemelding

Avgangen retter seg spesielt inn mot sjømateksport til Seoul og Sør-Korea via Moskva i Russland.
- AirBridgeCargo er en viktig del av vår målsetning om å kunne legge til rette for mer fraktkapasitet fra Norge til våre største handelspartnere, sier direktør for flyfrakt i Avinor, Martin Langaas.
- Betydningen av fraktruter er betydelig for Norge og gir tilgang på effektive forbindelser til våre største handelspartnere.
I 2018 transporterte AirBridgeCargo sjømat ut av Norge til en eksportverdi av ca. en halv milliard kroner på sine 2 ukentlige avganger fra Oslo lufthavn.
- Med den nye avgangen er kapasiteten estimert til å øke med ytterligere en kvart milliard kroner i årlig eksportverdi, sier Langaas.
Den nye avgangen skal opereres på tirsdager og vil komme i tillegg til selskapets eksisterende avganger på tirsdag og fredag fra Oslo lufthavn. Det betyr at selskapet på tirsdager vil kunne tilby markedet en kapasitet på nærmere 230 tonn sjømat fra Oslo lufthavn. Ruten vil bli fløyet med verdens største vestlige kommersielle fraktfly, en Boeing 747-8F.
Nøkkelord
Kontakter
Lasse A. VangsteinKommunikasjonsrådgiver og pressekontakt
Tel:918 15 614lasse.andre.vangstein@avinor.noPressetelefonPressetelefon til bruk for journalister
Pressevakttelefon kun til bruk for journalister.
Reisende kan få informasjon ved å ringe passasjerservice på 67 03 00 00.
Bilder




Om Avinor
Nye Oslo lufthavn sto ferdig 27. april 2017.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Rekordmange reiser fra Bergen lufthavn i påsken: – Travelt, men vi er godt forberedt24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Bergen lufthavn går inn i påsken med flere reisende enn noensinne i en påske, og en vekst på over 10 prosent i utenlandstrafikken sammenlignet med fjorårets påske.
Moderat, men stabil økning i påsketrafikken på Stavanger lufthavn24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Stavanger lufthavn går inn i en påskeperiode med moderat, men stabil trafikkvekst. Totalt 128 988 reisende er ventet gjennom lufthavnen i perioden 25. mars–7. april. Det viser ferske prognoser fra Avinor. Samtidig markerer lufthavnen en viktig milepæl når Finnair åpner ny rute mellom Stavanger og Helsinki palmesøndag 29. mars.
Går mot travel påske ved Trondheim lufthavn24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Trondheim lufthavn Værnes går inn i påsken med omfattende trafikk og betydelig høyere pågang enn i en vanlig våruke. Prognosene viser at rundt 184 000–188 000 reisende skal gjennom lufthavnen i perioden 25. mars–7. april.
Går mot travel påske på Avinors flyplasser24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
På fredag starter påskeutfarten på norske flyplasser, og de neste dagene skal 1,5 millioner passasjerer ut på reise.
Stor interesse for naturtiltak i Bodø – fire prosjekter får støtte23.3.2026 14:30:00 CET | Pressemelding
Tilskuddsordningen for naturtiltak i Bodø kommune, som er etablert i forbindelse med byggingen av ny lufthavn, har nå ferdigbehandlet søknadene som kom inn i 2025. Interessen var stor, og fire prosjekter har fått innvilget til sammen 690 000 kroner i tilskudd i denne runden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
