Skal bygge urban landsby i Groruddalen

– Jeg lovet politikerne å gå inn i dette med full tyngde. Derfor er jeg svært godt fornøyd med at vi vant og får muligheten. Dette er et ambisiøst og nytenkende prosjekt som vil bidra til å løfte hele lokalmiljøet, sier konsernsjef Daniel Kjørberg Siraj i OBOS.
OBOS har i stor grad vært med å utvikle det som i dag er Groruddalen, blant annet da drabantbyen på Furuset tok form på 70- og 80-tallet,
− OBOS har en ambisjon om å bidra til å løfte byutviklingen i Groruddalen i årene fremover. Denne satsingen på Furuset passer som hånd i hanske med de store byutviklingsprosjektene vi har i gang på Vollebekk og Ulven, samt det ambisiøse miljøprosjektet Oen på Ammerud, sier Siraj.
Ny møteplass
Hanne Løvbrøtte i OBOS har ledet vinnerteamet som har utviklet prosjektet - The Urban Village - på Furuset. Med i den tverrfaglige gruppen er også arkitektkontoret LPO, landskapsarkitekter fra SLA, bærekraftrådgivere og ingeniører i Bollinger+Grohmannn, entreprenøren Veidekke og Hunton, eksperter på trefiberisolasjon.
– Vi skal ikke bare bygge boliger, men et nytt nærmiljøhus og en unik møteplass for folk som allerede bor i området. Vi ser for oss fleksible leiligheter, kollektive boformer og fellesarealer som man deler både med andre beboere og med folk utenfra. Det blir et fremtidsrettet prosjekt med fokus på bærekraft og fellesskapsløsninger, sier Løvbrøtte.
OBOS Bostart
Det er lagt vekt på at mange skal ha råd til å kjøpe seg leilighet i landsbyen. En løsning kan være å kjøpe ett rom, og dele fellesarealer med andre i et slags kollektiv. Og kanskje kan man kjøpe en større del av leiligheten etter å ha bodd der en stund.
OBOS Bostart, en ordning der du kan få kjøpt bolig under markedspris, er også tenkt inn i prosjektet.
Planen er at byggingen kan starte i 2021 og at beboere og lolkalbefolkningen kan ta i bruk den nye landsbyen i 2023.
Ambisiøse mål
Det startet i 2017 da Oslo kommune og fjorten andre storbyer over hele verden lyste ut konkurransen. Oslo stilte med to eiendommer i Groruddalen, en på Stover og en på Furuset. Viktige mål for den ambisiøse konkurransen – i regi av C40 (Cities Climate Leadership Group - er å sette en ny standard for klimavennlige urbane prosjekter internasjonalt.
Nøkkelord
Kontakter
Daniel Kjørberg SirajKonsernsjef i OBOS
Tel:913 82 777Hanne LøvbrøtteProsjektutvikler, OBOS
Tel:911 86 264hanne.lovbrotte@obos.noBilder


Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over en halv million medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte. I 2022 solgte OBOS 2 622 boliger og hadde ved utgangen av året 6 992 boliger under bygging.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
God førstekvartalsvekst for OBOS-banken29.4.2025 15:47:40 CEST | Pressemelding
9,4 prosent vekst i sum netto inntekter og 10,1 prosent resultatvekst er fasiten for OBOS-banken i årets første kvartal. – Det er mange bankkunder som er i bevegelse, sier banksjef Tore Weldingh.
Hurra-tall for Holmlia Senter15.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
OBOS’ kjøpesentre omsatte for 1,13 milliarder kroner i første kvartal. Blant de mange sentrene med omsetningsvekst er Holmlia Senter porteføljens sterkeste i kvartalet med 11 prosent omsetningsvekst.
Thon Gruppen og OBOS skal bygge sammen på Fornebu11.4.2025 08:05:00 CEST | Pressemelding
Thon Gruppen og OBOS går sammen om å utvikle to store boligprosjekter på Fornebu.
Nytt aldersvennlig prosjekt på Ulven7.4.2025 10:01:16 CEST | Pressemelding
OBOS trapper opp satsingen på bygging av seniorboliger. Neste prosjekt ut er Ulvenplassen i Oslo hvor 62 aldersvennlige boliger snart står klare.
Nå starter byggingen2.4.2025 15:08:36 CEST | Pressemelding
Første spadetak er tatt. Nå starter byggingen av den unike sirkelblokka Oen på Rødtvet i Oslo.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom