Nå kan du fly direkte til Kina fra Norges hovedflyplass
Tilstede på markering av ruteåpningen på Avinor Oslo lufthavn var den norske næringsministeren.
- Direkteruten mellom Kina og Norge vil ha stor betydning for norsk næringsliv og for handelsforbindelsene med Kina generelt. Det knytter landene våre nærmere hverandre og åpner for mer samarbeid og kontakt mellom norsk og kinesisk næringsliv. Direkteruter mellom Norge og Kina var noe mange i næringslivet var opptatt av da jeg var med på statsbesøket til Kina i høst, sier næringsminister Torbjørn Røe Isaksen (H).
Han får støtte av lufthavndirektør ved Avinor Oslo lufthavn, Øyvind Hasaas som mener dette er en betydningsfull dag for Norge, norsk handel og norsk luftfart:
- Dette er en svært god nyhet for norsk reiseliv, næringsliv, og turisme. Hainan er et stort internasjonalt flyselskap og dette vil også bety at enda flere kinesiske turister får muligheten til å oppleve alt Norge har å by på, sier han.
Styrker relasjonen mellom Norge og Kina
Hainan Airlines mener denne ruten vil få stor betydning for forholdet mellom Norge og Kina.
- Den nye ruten fra Beijing til Oslo er den første direkteruten mellom Kina og Norge, som drives av et kinesisk selskap. Vi bygger et sterkere rutenettverk mellom Kina og Europa og er veldig glade for å kunne legge til Oslo som en del av nettverket vårt. Denne ruten vil styrke relasjonen mellom Norge og Kina og stimulere til økt og handel og økonomisk utvikling mellom landene og i den nordiske regionen, sier Mr. BAO Qifa, styreformann, HNA Aviation Group.
Ser frem til å vise frem Oslo
Norge er det landet i Norden med størst andel av kinesiske turister, og stadig flere kinesere velger å reise til Norge. Oslos egen turistorganisasjon er svært fornøyd med denne direkteruten og tror det vil gi hovedstaden og områdene rundt et viktig løft:
- Dette er en gledelig dag for besøksnæringen i Oslo. Direkteruter er alltid kjærkomment. Vi ønsker de kinesiske besøkende velkommen – landets hovedstad har mye spennende å by på! Og når de først er på ferie i Oslo, forventer vi at de skal utforske byens kulturliv, spise god mat og shoppe, sier Christian Lunde, administrerende direktør i VisitOSLO.
Viktig for sjømatnæringen
I Kina er etterspørselen etter norsk sjømat stor og denne ruten vil også ha betydning for at det kinesiske markedet får fersk norsk fisk raskt og effektiv levert.
- Denne ruten gir enda bedre muligheter for økt eksport av fersk norsk sjømat til det kinesiske markedet, der etterspørselen etter sjømat av god kvalitet er stor og økende.Ettersom sjømatkonsumet i Kina er større enn hele den årlige produksjonen i Norge, er potensialet enormt, sier fiskeriminister Harald T. Nesvik (Frp).
Det er forventet at denne ruten alene kan frakte norsk sjømat til en verdi av rundt 200 millioner kroner i året.
Ruten mellom Beijing og Oslo lufthavn skal opereres av en Airbus A330-300 med plass til 292 passasjerer fordelt på 32 seter i businessklasse og 260 i økonomiklasse. Hainan Airlines har vunnet «SKYTRAX World’s 5-Star Airline-rating» åtte år på rad, og skal fly ruten tre ganger i uken på mandager, onsdager og fredager.
Nøkkelord
Kontakter
PressetelefonPressetelefon til bruk for journalister
Pressevakttelefon kun til bruk for journalister.
Reisende kan få informasjon ved å ringe passasjerservice på 67 03 00 00.
Bilder






Om Avinor
Nye Oslo lufthavn sto ferdig 27. april 2017.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Reiser du med bunad i helgen? Dette må du vite16.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nå åpnes Oslo lufthavns bunadssluse. Her er rådene til deg som skal pakke med deg bunad på flyreisen i helgen.
Fleire reisande frå utlandet og dronemilepæl i april13.5.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
I april nytta 4,3 millionar reisande Avinor sine lufthamner. Dette er ein auke på tre prosent samanlikna med april i 2024.
Avinor kåret til en av Norges mest attraktive arbeidsplasser6.5.2025 13:11:53 CEST | Pressemelding
Avinor er nylig kåret til en av landets ti mest attraktive arbeidsgivere. Det kommer frem i Randstads ferske employer brand-undersøkelse for 2025, der over 3500 norske arbeidstakere er spurt om hvor de ønsker å jobbe.
Ny passasjertopp før langhelgen30.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Over en halv million skal reise gjennom landets fire største flyplasser til helgen, og langhelg innebærer enorme mengder håndbagasje. Avinor har en klar beskjed til de reisende: - Forbered dere godt før sikkerhetskontrollen.
Avinor oppgraderer Tromsø lufthavn: reasfalterer rullebanen i sommer25.4.2025 10:50:55 CEST | Pressemelding
I sommer gjennomføres et større vedlikeholdsarbeid på Tromsø lufthavn. Dette skal sikre trygg og effektiv flytrafikk, bedre passasjeropplevelse og forbedret vinterlogistikk i årene som kommer. Arbeidet innebærer blant annet reasfaltering av rullebanen, og vil om natten føre til redusert bruk av banen i perioden 15. mai til 4. september.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom