Ny rute mellom Bergen og Edinburgh åpner i dag

Det blir tre flyvninger i uken - tirsdag, torsdag og lørdag.
Reisende til Edinburgh har også muligheten til å fly videre med Loganairs rutenettverk i Skottland, eller med et av de internasjonale flyselskapene de har samarbeid med; Qatar, Emirates, KLM Air France og British Airways. Dermed blir Edinburgh også et knutepunkt med muligheter for reiser videre ut i verden.
Lufthavndirektør Øystein Skaar ved Bergen lufthavn Flesland er fornøyd med åpningen av direkteruten -Dette er et viktig tilskudd til rutenettverket vårt. Edinburgh er en fantastisk by og en flott inngangsport til Skottland. -At Edinburgh også blir et knutepunkt videre i Storbritannia og ut i verden er også en spennende dimensjon, sier Skaar.
Reiselivet er spesielt begeistret for helårsperspektivet ruten har. Kristian Jørgensen, direktør hos Fjord Norge sier: - det at aktører som Loganair tenker helår fra dag én med nye ruter er noe vi ser som viktig for utviklingen av et bærekraftig reiseliv, hvor turistene kommer jevnt hele året – i stedet for alle skal komme høysommer. Skottland er også et viktig vekstmarked for oss, og vi ser frem til videre godt samarbeid med Loganair.
Festivaler, opplevelser og golf
Edinburgh er en majestetisk by med en middelaldersk bydel, imponerende slott og tradisjonelle britiske gater - den lever absolutt opp til navnet «Det nordlige Athen». Spennende opplevelser er tilgjengelige for besøkende som ikke finnes i andre deler av Skottland, inkludert verdens største kunstfestival i august (Edinburgh Festival Fringe) og verdens største nyttårsfest (Hogmanay).
Videre er Skottlands hovedstad også en naturlig førsteetappe på oppdagelsen av hele Skottland; et land som tilbyr mange førsteklasses golfbaner, samt noen av verdens fineste whiskyprodusenter.
Ruten er også viktig for tilreisende passasjerer til Bergen, som er interessert i å utforske både by, fjord og fjell.
Jonathan Hinkles, administrerende direktør i Loganair, sier: " Loganair er svært glad for å kunne tilby flere rutemuligheter til reisende fra Norge, og denne måneden markerer fortsatt positiv vekst i Loganair sin tilstedeværelse i Europa. Billetter til Edinburgh viser seg å være svært populære blant forretningsreisende og fritidsreisende, med bestillinger for den første måneden som allerede overskrider våre forventninger. Vi er overbevist om at den nye direkteruten til Edinburgh kommer til å bli tatt godt imot i markedet, og nordmenn gleder seg til å besøke denne fantastiske byen og alle de unike kulturopplevelsene den har å tilby. Med de nyeste rutene driver vi nå åtte ruter fra Norge til Skottland og resten av Storbritannia, og vi er stolte over å styrke båndene mellom våre naboland."
Om Loganair
Loganair er et stort regionalt flyselskap med hovedkontor i Glasgow, men med baser i Aberdeen og Norwich. Flyselskapet tilbyr over 40 destinasjoner over det skotske høylandet og øyene, Storbritannia og Europa - inkludert Dublin, Derry, Donegal, Esbjerg, Düsseldorf, Oslo, Brussel, Bergen og Stavanger. Loganair er en codeshare-partner av British Airways, og har interline-avtaler med Qatar, Emirates, Thomas Cook, Turkish Airlines, Air France og KLM.
www.loganair.co.uk
Nøkkelord
Kontakter
Cathrine Fuglesang FramholtMarkeds- og kommunikasjonssjef
Avinor
Pressekontakt Bergen lufthavn, Flesland
Øystein SkaarFungerende lufthavndirektør Bergen lufthavn, Flesland
Tel:+47 909 49 095oystein.skaar@avinor.noBilder



Om Avinor
Bergen lufthavn Flesland er et sentralt trafikknutepunkt for Bergensregionen og Vestlandet, med over 6 millioner passasjerer årlig. Bergen lufthavn er en av 44 norske lufthavner som er eiet og drevet av Avinor.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Reiser du med bunad i helgen? Dette må du vite16.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nå åpnes Oslo lufthavns bunadssluse. Her er rådene til deg som skal pakke med deg bunad på flyreisen i helgen.
Fleire reisande frå utlandet og dronemilepæl i april13.5.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
I april nytta 4,3 millionar reisande Avinor sine lufthamner. Dette er ein auke på tre prosent samanlikna med april i 2024.
Avinor kåret til en av Norges mest attraktive arbeidsplasser6.5.2025 13:11:53 CEST | Pressemelding
Avinor er nylig kåret til en av landets ti mest attraktive arbeidsgivere. Det kommer frem i Randstads ferske employer brand-undersøkelse for 2025, der over 3500 norske arbeidstakere er spurt om hvor de ønsker å jobbe.
Ny passasjertopp før langhelgen30.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Over en halv million skal reise gjennom landets fire største flyplasser til helgen, og langhelg innebærer enorme mengder håndbagasje. Avinor har en klar beskjed til de reisende: - Forbered dere godt før sikkerhetskontrollen.
Avinor oppgraderer Tromsø lufthavn: reasfalterer rullebanen i sommer25.4.2025 10:50:55 CEST | Pressemelding
I sommer gjennomføres et større vedlikeholdsarbeid på Tromsø lufthavn. Dette skal sikre trygg og effektiv flytrafikk, bedre passasjeropplevelse og forbedret vinterlogistikk i årene som kommer. Arbeidet innebærer blant annet reasfaltering av rullebanen, og vil om natten føre til redusert bruk av banen i perioden 15. mai til 4. september.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom