Diskuterer markedsadgang for norsk sjømat til Kina

21.-22. mai er fiskeriministeren vertskap for besøk fra minister NI Yuefeng i General Administration of Customs of China, det kinesiske myndighetsorganet som er ansvarlig for blant annet toll og mattrygghet.
- Kina er vårt største vekstmarked i år. At det kinesiske sjømatkonsumet årlig øker mer enn den totale norske sjømatproduksjon, gir et bilde på hvor stort potensiale det kinesiske markedet har for norsk sjømateksport. For at sjømatnæringen skal kunne utnytte dette potensialet er vi avhengig av god og forutsigbar markedsadgang, sier fiskeriminister Harald T. Nesvik.
Etter møter i Oslo med landbruks- og matministeren og direktørene i Mattilsynet og Tolldirektoratet, reiser delegasjonen sammen med fiskeriministeren til Austevoll. Under besøket vil delegasjonen få innblikk i norsk havbruksforvaltning og sjømatproduksjon.
- Norsk sjømat har i lengre tid hatt begrenset adgang til det kinesiske markedet. Vi har gjort flere viktige fremskritt, men det er fortsatt uløste problemstillinger. Jeg har forventinger om at vi skal ta nye skritt fremover i forbindelse med dette besøket, sier fiskeriministeren.
Fakta:
- Med en økning på 366 mill. kroner er Kina vårt største vekstmarked i 1. kvartal 2019.
- Så langt i år er det eksportert sjømat til Kina for 1,3 mrd. kroner, opp 41 prosent fra samme periode i fjor.
- For første gang er erksportverdien av laks til Kina høyest den viktigste, etterfulgt av torsk, makrell og hyse.
- Kinesiske konsumenter etterspør stor laks med høyt fettinnhold, egnet for å spises rå.
- Norsk torsk, makrell og hyse går inn i kinesisk fiskeindustri, bearbeides og reeksporteres hovedsakelig til Japan, Europa og USA.
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Paris for politiske samtaler11.12.2025 12:55:57 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Paris mandag 15. og tirsdag 16. desember for møter med flere av sine franske motparter. Tema for besøket er å styrke samarbeidet mellom Norge og Frankrike innen romvirksomhet, industri, handel, turisme og europeisk konkurransekraft.
Medlemmene i utvalget som skal vurdere leveringspliktene for torsketrålere er klare8.12.2025 15:32:25 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har nå oppnevnt medlemmene som skal sitte i utvalget som skal gjennomgå og vurdere pliktsystemet for torsketrålere.
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale5.12.2025 13:36:40 CET | Pressemelding
Norge har inngått en trepartsavtale med EU og Storbritannia om kvotefastsettelse og forvaltning av fellesbestandene i Nordsjøen i 2026.
Skal løfte norsk romvirksomhet til nye høyder4.12.2025 10:30:00 CET | Pressemelding
Regjeringen starter arbeidet med ny stortingsmelding om romvirksomhet.
Grønn maritim utvikling på agendaen i Kina2.12.2025 09:27:30 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss hadde politiske møter i Beijing før hun besøkte Shanghai og åpne næringslivspaviljongen på den maritime messen Marintec, der Norge var invitert som æresgjest.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom