Norge gir seks millioner til ofrene for syklonen Idai. Norge høres for FN-komiteen for funksjonshemmede. Massakre i Mali drepte 134.

Norge i FN
Dette skjedde torsdag: En norskledet resolusjon om menneskerettighetsforsvarere som arbeider med miljøsaker ble i går enstemmig vedtatt i FNs menneskerettighetsråd. Mange som står opp for sine og andres rettigheter, tar en stor risiko. Dette gjelder særlig dem som arbeider med miljøsaker. Organisasjonen Global Witness dokumenterte over 200 drap på menneskerettighetsforkjempere i miljøsaker i 2017.
25-26. mars høres Norge for komiteen som overvåker FN-konvensjonen for funksjonshemmedes rettigheter (CRPD).
26. mars: Norges FN-delegasjon og Alliansen av små øystater (AOSIS) holder åpent arrangement i FN, med Martin Skancke, som ledet Klimarisikoutvalget. Tema er betydningen av klimarisiko for nasjonal økonomi og analyse som beslutningsgrunnlag for offentlige og private aktører.
FNs sikkerhetsråd
Frankrike har presidentskapet i FNs sikkerhetsråd i mars.
26. mars: Møte i Sikkerhetsrådet om området rundt de store sjøene i Afrika.
27. mars: Åpent møte samt lukkede konsultasjoner i Sikkerhetsrådet om den humanitære situasjonen i Syria.
Lukkede konsultasjoner om den militære observasjonsstyrken på Golan (UNDOF).
28. mars: Åpen debatt i Sikkerhetsrådet om bekjempelse av terrorfinansiering. Norge holder nordisk innlegg.
Ann-Kristin Kvilekval, avtroppende leder for FN-politiet i UNFICYP (Kypros) holder en orientering.
29. mars: Brif fra Sikkerhetsrådets reise til Mali + Burkina Faso.
For løpende oppdateringer, anbefaler vi månedsrapporten fra Security Council Report.
FNs generalsekretær
FNs generalsekretær Antonio Guterres reagerer kraftig på massakren i Mali som skjedde lørdag, les mer her. 134 mennesker ble drept i angrep på landsbyene Ogossagou and Welingara. Angrepene beskrives som etnisk rensing utført av islamistiske grupper, ifølge Reuters. Angrepene ble også utført samtidig som en delegasjon fra FNs sikkerhetsråd var på offisielt besøk i landet.
Les FN-sambandets konfliktprofil for Mali
Mosambik, Malawi og Zimbabwe - dette er situasjonen nå
417 døde i Mosambik, 59 i Malawi og 139 i Zimbabwe - FNs nødhjelpskoordinator med ny situasjonsrapport etter syklonen Idai, les mer her.
Siste estimater forteller at 1,7 millioner mennesker er rammet i de tre landene, halvparten er barn. UNICEF har jobbet på spreng siden syklonen Idai traff for rundt ti dager siden. Ennå venter mange voksne og barn på å bli reddet, og i de fleste områdene er dette en kamp mot tiden.
Bildetekst: Etter syklonen Idai traff i Mosambik, Zimbabwe og Malawi har UNICEF måttet sette opp egne sentre for barn som har kommet vekk fra foreldrene sine. Paulo er ett av dem. Foto: UNICEF
UNICEF i Mosambik har satt opp et mottakssenter ved en skole i Beira der redningsarbeidere kan ta med barn som har kommet vekk fra foreldrene sine. Les pressemelding fra UNICEF her.
Kvinner er spesielt sårbare etter katastrofen, og UNFPA er på plass med humanitær bistand i landene som er rammet. UNFPA har ekstra oppmerksomhet overfor gravide kvinners helse, les her mer.
Norge bidrar med seks millioner kroner i humanitær bistand til de som er rammet. Støtten vil gå gjennom Verdens matvareprogram. – Den humanitære situasjonen etter syklonen Idais herjinger i deler av Mosambik, Malawi og Zimbabwe er prekær, sier utenriksminister Ine Eriksen Søreide i en pressemelding.
Norge høres for FNs komité for funksjonshemmede
25-26. mars høres Norge for komiteen som overvåker FN-konvensjonen for funksjonshemmedes rettigheter (CRPD).
Norges rapport til CRPD finner du her.
Les mer om FN-konvensjonen her.
Fra FN-kalenderen
25. mars: Internasjonal minnedag for ofre for slaveri og den transatlantiske slavehandelen. Formålet er å informere om den 400 år lange afrikanske slavehandelen og konsekvensene av den. Les mer her
25. mars: Internasjonal dag i solidaritet med FN-ansatte som blir hold fanget eller er borte. Les mer her
Fra organisasjoner og sivilsamfunn
25. mars: MISSION IMPACT: Krig. Fattigdom. Miljøkrise. Webserien MISSION IMPACT følger tre norske ungdommer som tar opp kampen mot våre tids største utfordringer. Velkommen til førpremiere på Kulturhuset! Les mer her
26. mars: En nasjon som sulter - hva nå for Jemen? Les mer her
26. mars: Brøt Norge humanitærretten i Libya-operasjonen? Røde Kors arrangerer debattmøte. Les mer her
26. mars: Rikets tilstand på asylfeltet. NOAS inviterer til lansering av årlig statusrapport. Les mer her
26. mars: Open Space Meetup: Hva må til for at vi når bærekraftsmålene? Folk Oslo inviterer, les mer her.
28. mars: Hva kan vi lære av Libya-krigen? Det er Fellesrådet for Afrika som spør. Les mer her
Bildetekst: FN støtter opp om Earth Hour. Dette FN-bygningen i New York under Earth Hour 2016. Foto: UN Photo
30. mars: Earth Hour - Verden skrur av lysene. Les mer på https://www.earthhour.org/
1. april: NATO fyller 70 år, og mandag 1. april inviterer IFS og NUPI til diskusjon på Litteraturhuset om sentrale tema i NATOs historie og aktuelle utfordringer for Norge i alliansen. Les mer her
Jobb i FN?
Tre spennende praktikantstillinger ute nå, i FNs befolkningsfond (UNFPA), Den norske FN-delegasjonen i Genève og ved Den norske WTO/EFTA-delegasjonen i Genève. Les mer her
Aktuelt
Mali
Minst 134 personer er drept etter at en militsgruppe angrep en landsby i Mali på lørdag. FNs generalsekretær har fordømt angrepet.
Thailand
Parlamentsvalget på søndag var det første siden militærkuppet i 2014. Den regjerende militærjuntaen har utsatt valget gjentatte ganger, og nå utsetter også valgkommisjonen å annonsere vinneren.
Mosambik, Malawi, Zimbabwe
Den tropiske syklonen Idai er den største naturkatastrofen den sørlige halvkule noensinne har sett. I de tre rammede sørøst-afrikanske landene er antallet døde oppjustert til 750.
Nøkkelord
Kontakter
Terje KarlsenPresseansvarlig
Tel:+47 957 99 767terje.karlsen@fn.noBilder








Om FN-sambandet
FN-sambandet jobber for økt kunnskap om FN og internasjonale spørsmål. Vi har seks distriktskontorer som dekker hele landet. Det finnes FN-samband i mer enn hundre land.
Følg pressemeldinger fra FN-sambandet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra FN-sambandet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra FN-sambandet
Denne uka i FN: FNs befolkningskommisjon – hva er utsiktene?7.4.2025 12:23:34 CEST | Pressemelding
Hver mandag ettermiddag gir vi deg informasjon om ukas viktigste hendelser i FN.
Denne uka i FN: Hvordan bør FNs sikkerhetsråd være?31.3.2025 13:41:32 CEST | Pressemelding
Hver mandag ettermiddag gir vi deg informasjon om ukas viktigste hendelser i FN.
Denne uka i FN: Dramatisk eskalering i Gaza24.3.2025 14:46:48 CET | Pressemelding
Hver mandag ettermiddag gir vi deg informasjon om ukas viktigste hendelser i FN.
Utenriksministeren åpner det nye «FN-huset» i Oslo12.3.2025 14:41:39 CET | Pressemelding
— FN og multilateralt samarbeid er historisk presset. Nettopp derfor trenger vi en felles møteplass der folk kan samles til debatt og samtale om FNs avgjørende rolle, sier lederne av UNDP (FNs utviklingsprogram) og FN-sambandet.
Utenriksministeren åpner det nye «FN-huset» i Oslo12.3.2025 14:38:26 CET | Pressemelding
— FN og multilateralt samarbeid er historisk presset. Nettopp derfor trenger vi en felles møteplass der folk kan samles til debatt og samtale om FNs avgjørende rolle, sier lederne av UNDP (FNs utviklingsprogram) og FN-sambandet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom