Felleskjøpet og Lantmännen satser sammen mot den svenske bonden
Granngården, som eies av Felleskjøpet, og Lantmännen har lang historie sammen hvor Lantmännens produkter har blitt solgt gjennom Granngårdens butikker. Nå gjenopptas samarbeidet og ti utvalgte butikker skal selge viktige innsatsfaktorer til den svenske bonden gjennom vekstsesongen. Granngården vil også ha et lager av Lantmännens sortiment av plast og nett, slik at kunden kan supplere deres behov ved å kjøpe produktene i butikken.
– Granngården har dype røtter i svensk landbruk og gjennom vårt nye samarbeid med Lantmännen styrker vi vår relasjon til den svenske bonden ytterligere. Med vårt nettverk av butikker kan vi tilby en unik tilgjengelighet av varer bonden trenger i sin drift, og slik utgjøre en forskjell for mange kunder. Felleskjøpet og Lantmännen, som begge er ledende på innsatsvarer til bonden, sikrer en unik fagkompetanse som den svenske bonden kan nyte godt av i årene som kommer, sier Torkildsen.
- Granngårdens butikker kan holde lager av viktige produkter for bonden, og slik øker vi servicegraden til landbrukskundene. Granngården har gode åpningstider som gjør at bøndene i sesongen kan bestille plantevern og såfrø av Lantmännen-selgeren, og deretter raskt hente ordren i butikken. For Lantmännen er et høyt servicenivå svært viktig, og takket være et utvidet samarbeid med Felleskjøpet får bøndene nå enda bedre tilgang til våre produkter, sier Peter Annas, plantekultur-ansvarlig ved Lantmännen.
Forener landbrukskompetanse i Norge og Sverige
Lantmännen og Felleskjøpet samarbeider på flere forskjellige områder og digitalisering og utvikling av landbruksrelaterte digitale tjenester er en stor investering. Begge selskaper har eierandeler i det svenske teknologiselskapet Dataväxt. -Sammen jobber vi for digitalisering av landbruket som skal sikre økt produktivitet, bedre avlinger og en mer bærekraftig produksjon. Flere tjenester er allerede lansert i det norske markedet og Felleskjøpets Min gård-plattform blir sentral i den videre utviklingen, sier Torkildsen. I tillegg samarbeider selskapene om miljøvennlig frørensing gjennom ThermoSeed-behandling av norsk såfrø gjennom felles innkjøpsselskaper.
Kontakter
For mer informasjon kontakt:
Peter Annas, växtodlingschef, Lantmännen - Tlf: 0706 99 03 65
Eivind Torkildsen, direktør landbrukssalg, Felleskjøpet Agri, Tlf: 952 41 483
Thomas Skjennald, kommunikasjonssjef, Felleskjøpet Agri – Tlf: 926 86 100
Bilder
Om Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet Agri hadde en omsetning på 21,2 milliarder i 2024 og har i overkant av 4 200 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe.
Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av i rundt 36 000 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agri sitt hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet Agri styrker sortimentet for gjødselhåndtering25.6.2025 10:24:51 CEST | Pressemelding
Bondesamvirket kan nå tilby et komplett sortiment for håndtering av husdyrgjødsel etter å ha inngått samarbeid med den østerrikske leverandøren Perwolf.
Vedtok omregulering av Mølleneset – åpner for ny bruk av Stavanger havnesilo24.6.2025 12:17:17 CEST | Pressemelding
Stavanger bystyre vedtok mandag detaljreguleringen for Mølleneset, som legger til rette for at området kan transformeres fra næringsformål til boliger, næring og offentlige byrom.
Samarbeid mellom Felleskjøpet Agri og Eagle Technology for økt plastgjenvinning23.6.2025 11:37:13 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet Agri og Eagle Technology inngår avtale om kjemisk gjenvinning av landbruksplast ved bruk av Eagle’s patenterte teknologi - Vixla. Avtalen omfatter blant annet distribusjon av plast til Eagle’s nye resirkuleringsanlegg på Rokke i Halden, og er den første i sitt slag i Norge.
Felleskjøpet samler inn storsekker – her kan bønder levere gratis i Østfold12.6.2025 10:16:33 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet inviterer til storstilt innsamling av brukte storsekker fra landbruket. I Østfold skjer dette i uke 25 – fra mandag 16. til lørdag 21. juni.
Felleskjøpet samler inn storsekker – her kan bønder levere gratis i Vestfold12.6.2025 10:00:55 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet inviterer til storstilt innsamling av brukte storsekker fra landbruket. I Vestfold skjer dette i uke 25 – fra mandag 16. til lørdag 21. juni.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom