Lærlinger er en viktig ressurs for BIR

BIR tar inn lærlinger både som en rekrutteringsstrategi og for å støtte opp under utdanning og rekruttering til ulike fag som er relevante til vår virksomhet. Det ligger det også et viktig samfunnsansvar i det å tilby læreplasser slik at ungdom som har startet et utdanningsløp får fullført utdanningen sin.
- BIR tar inn lærlinger i fagene yrkessjåfør, kontor og administrasjon og gjenvinningsfaget, sier Eva Skjold, kommunikasjonssjef i BIR. – Vi er veldig fornøyde med Thyra og de andre lærlingene vi har hos oss. Det å ha lærlinger i organisasjonen er vinn-vinn der lærlingene kommer inn med den nyeste kunnskapen, samtidig som vi hele tiden må gjøre vårt beste for å legge til rette for god læring.
Hvilket opplegg har BIR for lærlingene?
- BIR er et konsern og lærlingene tegner lærekontrakt med ett av BIR-selskapene, sier HR-rådgiver Esther Varøy. - Hver lærling får en individuell opplæringsplan og oppfølging av en instruktør i den enheten de er tilknyttet. Der det er relevant vil lærlingene kunne hospitere hos andre avdelinger eller BIR-selskap slik at vi dekker alle kompetansemålene i læreplanen.
Hvordan er det å jobbe med lærlinger?
- Det er utrolig kjekt å arbeide med lærlinger, sier Varøy. - Det er kompetansehevende for alle som er involvert i opplæring. Vi må tenke gjennom hvorfor vi gjør arbeidet som vi gjør for å kunne forklare det, og det er nyttig også for oss som er faglige ledere og instruktører. Lærlingene har fersk kunnskap og kan utfordre oss, ikke minst på det digitale, smiler hun.
Hvordan er mulighetene for å få fast jobb i BIR etter endt læretid?
- Det er avhengig av at det er ledige stillinger som lærlingen kan søke på ved læretidens slutt, sier HR-rådgiveren. - Erfaringsmessig har vi oftere ledige stillinger innenfor yrkessjåførfaget der lærlingen blir tilsatt som renovatør og i gjenvinningsfaget der lærlingen blir tilsatt som kundeveileder ved en gjenvinningsstasjon, enn for eksempel i kontorfaget. Uavhengig om lærlingen får jobb eller ikke, har de fått verdifull arbeidserfaring og ikke minst god kjennskap til Vestlendingenes egen miljøbedrift. Dette er verdifullt for senere arbeid og eventuelle studier.
Snart søknadsfrist
BIR sin søknadsfrist er 10. mars, mens de som søker via vigoportalen må være litt kjappere og levere søknaden innen 1. mars.
Nøkkelord
Kontakter
Eva SkjoldKommunikasjonssjef
Tel:0047 906 12 684eva.skjold@bir.noBilder




Lenker
Om BIR
BIR AS er et av Norges største renovasjonsselskap og ansvarlig for avfallshåndtering til over 383 000 innbyggere i 10 kommuner.
Konsernet eies av kommunene Askøy, Bergen, Bjørnafjorden, Eidfjord, Kvam, Osterøy, Samnanger, Ulvik, Vaksdal, Øygarden og Voss. Alle eierkommunene, med unntak av Øygarden, har tildelt BIR ansvaret for de lovpålagte oppgavene knyttet til håndtering av avfall fra innbyggerne i kommunene.
BIR AS tilbyr også avfallsløsninger, rådgivning og tjenester til industri og næringsliv i regionen.
Følg pressemeldinger fra BIR
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra BIR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra BIR
Hvorfor hopper vi over ombruk?2.6.2025 11:31:20 CEST | Debattinnlegg
Norge har krav og måltall for kildesortering av mat, plast og papir. Men for brukbare møbler, servise og sportsutstyr finnes ingenting. Hvorfor hopper vi over det viktigste vi kan gjøre for miljøet – ombruk?
Restavfallet nesten halvert på Askøy27.5.2025 13:39:56 CEST | Pressemelding
Knapt åtte måneder etter at BIR og Askøy kommune innførte en ny avfallsordning, viser resultatene allerede betydelige miljøgevinster. Restavfallet er nesten halvert, og hele 80 prosent av matavfallet blir nå sortert ut riktig.
Renate Friele Hjortland ny styreleder i BIR26.5.2025 13:56:07 CEST | Pressemelding
Bergen 26.5.2025: Renate Friele Hjortland er i BIRs bedriftsforsamling i dag valgt til ny styreleder i BIR-konsernet.
Anita Traa blir konstituert som dagleg leiar for BIR Voss Hardanger7.5.2025 08:00:28 CEST | Pressemelding
Anita Traa blir konstituert som dagleg leiar i BIR Voss Hardanger frå 23. mai 2025. Ho tek over etter Jon Grønsberg, som då sluttar i stillinga. Konstitueringa er for seks månader.
Miljøarbeidet begynner ved kjøkkenbenken31.1.2025 10:18:30 CET | Kronikk
En av vår tids største utfordringer er knyttet til utviklingen av miljøet. Klimaendringer, nedbygging av natur og forurensning er negative faktorer som bekymrer mange. Folk flest ønsker å kunne bidra til bedre miljø og den gode nyheten er at det kan vi faktisk gjøre.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom