Næringsliv på fremmarsj
–Banebrytende teknologi som nanoteknologi er viktig for overgangen til et kunnskapsbasert lavutslippssamfunn. Det at norsk næringsliv leverer sterkere søknader innen nanoteknologi er et tegn på at vi er på riktig spor, sier næringsminister Torbjørn Røe Isaksen.
Det har pågått en positiv utvikling over flere år. Det har vært en markant økning i tallet på søknader som får beste vurdering, og langt færre får lavere karakterer av Forskningsrådets fageksperter.
Nanoteknologi er et prioritert område for regjeringen, og området har fått budsjettvekst gjennom teknologiløftet i langtidsplanen for forskning og høyere utdanning.
–Det har tatt tid å bygge opp solid grunnforskning på feltet, og vi ser at dette arbeidet er fruktbart også for næringslivet. Vi har koblet forskningsmiljøene og næringsliv sammen i forsknings- og innovasjonsprosjekter, og nå ser vi at næringslivet er sterkere enn noen gang, sier administrerende direktør i Forskningsrådet, John-Arne Røttingen.
Nanoteknologi er teknologi der bestanddelene det jobbes med er ørsmå. Dermed kan egenskaper til materialer og systemer skreddersys til veldig avanserte bruksområder.
Dette går de 55 millionene til:
Utvikling av UV-LEDlyspærer basert på grafen | Crayonano AS (Trondheim) |
Nye nanomaterialer for langrennsski og bedre skiprodukter |
Brav Norway AS (Oslo) |
Kostnadeseffektiv hydrogenproduksjon | Coorstek membrane sciences AS (Oslo) |
Fjerning av olje fra vann ved nanoteknologi | Combipro AS (Asker) |
Ny teknologi for separasjon av mikropartikler fra vann | Trilobite AS (Kristiansand) |
Bruk av nanocellulose til 3-D printing av organer | Cellheal AS (Bærum) |
Fremstilling av sterkere komposittmaterialer til f.eks. vindmøller | Norske skog Saugbrugs AS (Halden) |
Ny prosess for å produsere grafenbaserte overflatebehandlinger | Abalonyx AS (Oslo) |
Nøkkelord
Kontakter
Ingebjørg AadlandPressekontakt
Tel:+47 977 35 857iaa@forskningsradet.noOm Forskningsrådet
Forskningsrådet er den nasjonale organisasjonen for finansiering av forskning og eksperimentell utvikling (FoU) og FoU-støttet innovasjon. Forskningsrådet skal være en markert forsknings- og innovasjonspolitisk aktør nasjonalt og internasjonalt, en strategisk investor, en synlig og inkluderende samfunnsaktør og en kunnskapsbasert rådgiver. Gjennom disse rollene skal vi legge til rette for utviklingen av sterke forsknings- og innovasjonsmiljøer som hevder seg i den internasjonale konkurransen, skaper innsikt, bidrar til verdiskaping og til å løse de samfunnsutfordringene Norge og verdenssamfunnet står overfor. Forskningsrådet skal gi næring til nye ideer, gjøre grensesprengende forskning og radikal innovasjon mulig og jobbe for et samfunn der forskning brukes og deles.
Følg pressemeldinger fra Forskningsrådet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forskningsrådet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forskningsrådet
Ny rapport: bærekraftig utnyttelse av landbaserte mineraler krever forskning11.8.2025 08:55:00 CEST | Pressemelding
Norges mineralressurser gir store muligheter for næringsutvikling og kan bidra til Europas behov for viktige råvarer. For å utnytte potensialet og sikre bærekraft, kreves mer kunnskap, økt samarbeid og en forutsigbar og langsiktig FoU-innsats.
49 millioner kroner til CO2-fangst og -lagring24.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Fem prosjekter får finansiering til forskning på CO₂-håndtering. Noen av forskergruppene skal utvikle mer kostnadseffektiv teknologi mens andre ser på miljøpåvirkning og hvilke insentiver og rammebetingelser som trengs for at industrien skal ta teknologien i bruk i større skala.
90 millioner kroner til forskning på helsetilbud for utsatte grupper20.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen gir 90 millioner kroner til forskning på helsen til utsatte befolkningsgrupper. Nær 10 millioner skal brukes til forskning på helsetilbud for barn av spilleavhengige.
416 millioner til energiforskning16.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
33 nye forskningsprosjekter får penger til å forske på blant annet Enova-støtten til husholdninger, konsekvenser av elektrifisering av sokkelen, flytende solceller, sikkerhet på batteriferjer og bærekraftige datasentre.
Toppforskere får 191 millioner kroner10.6.2025 11:48:10 CEST | Pressemelding
Nitten forskningsprosjekter med mulighet for banebrytende resultater får nå finansiering fra Forskningsrådet. Hvordan rike familier etableres og forvalter rikdommen sin, hvordan hav blir til og sammenhengen mellom miljøet i tarmene, medisinbruk og tarmkreft er noen av temaene det nå skal forskes mer på.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom