Snøtunge tak kan bli dyrt
19.2.2013 08:30:22 CET | KLP | Pressemelding
- Skuff vekk snøen før det oppstår farlige situasjoner. Et tak som raser sammen kan gi katastrofale følger, sier Thomas Nilsen i Skadeforebyggende avdeling i KLP.
-Vi har sett eksempler på svært alvorlige konsekvenser av snøtunge tak som har rast sammen. I verste fall kan menneskeliv gå tapt, sier Nilsen, og fortsetter:
- I tillegg er det slik at som forsikringstaker har du visse plikter som må oppfylles hvis du skal kunne forvente full erstatningsutbetaling etter en skade. Dersom det skulle inntreffe en skade og det viser seg at forsikringstaker ikke har overholdt disse pliktene, kan forsikringsselskapet avkorte erstatningen, med andre ord betale ut mindre.
For deg som er privat eier av hus og hytte betyr dette at du må passe på å fjerne snø fra tak, takrenner, vegger, verandaer og terrasser jevnlig. Nilsen gjør oppmerksom på at hver og en må sette seg inn i hvilken snøtyngde eget tak er beregnet til å tåle. Kommuner og andre eiere av skoler, barnehager og store publikumsbygg, som for eksempel idrettshaller, bør være særlig oppmerksomme på om det er mye snø på taket:
- Store bygg skal tåle det vi kaller påregnelige påkjenninger, men ved spesielt stor snøbelastning må snøen måkes fra taket. Er det varslet store snømengder når snøbelastningen på taket allerede er høy, må taket måkes umiddelbart for å avverge skade, sier Nilsen.
Tips for snøtunge tak:
- Fjern snøen jevnt på begge sider av mønet. Skjevbelastning kan skade takkonstruksjonen.
- La de nederste 10-20 cm med snø ligge igjen når du måker. Da unngår du å skade takbelegget med snøskuffen
-
Rensk opp i takrennene om høsten. Tette takrenner kan føre til store vannskader på taket når snøen smelter. Selv små lekkasjer kan føre til mugg og råte.
-
Husk å sette opp fysiske sperrer nedenfor taket når du rydder det for snø og is.
Kontaktperson: Thomas Nilsen, tlf 90867121
Om KLP
KLP er Norges største pensjonsselskap. Cirka 900.000 yrkesaktive og pensjonister har pensjonen sin i KLP. Selskapet eies av kommuner, fylkeskommuner, helseforetak og bedrifter som gir sine ansatte offentlig tjenestepensjon. I KLP er det å tenke samfunn, miljø og ansvarlige investeringer en del av den daglige driften.
Følg pressemeldinger fra KLP
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KLP på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KLP
KLP Eiendom kjøper lager- og logistikkportefølje for 1,8 milliarder15.6.2026 06:59:00 CEST | Pressemelding
KLP Eiendom styrker satsingen på lager- og logistikkeiendom og kjøper en portefølje i Vestby og Moss for en brutto eiendomsverdi på om lag 1,8 milliarder kroner.
Ga grønt lys til KLPs Oslo Horisont28.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Oslos bystyre ga onsdag KLP klarsignal til å realisere byggingen av et nytt landemerke på tidligere Postens brevsentral på Oslo S.
Solid kvartalsresultat tross markedsuro13.5.2026 14:22:46 CEST | Pressemelding
Til tross for økt uro i finansmarkedene mot slutten av kvartalet, leverte KLP et positivt avkastningsresultat i første kvartal 2026. Avkastningsoverskuddet til pensjonskundene utgjorde 3.169 millioner kroner.
KLP Banken øker rentene11.5.2026 13:16:16 CEST | Pressemelding
I tråd med renteøkningen fra Norges Bank og utviklingen i rentemarkedet, øker KLP Banken rentene på boliglån med 0,25 prosentpoeng i gjennomsnitt.
KLP Eiendom går inn i boligutleie i Danmark11.5.2026 11:28:03 CEST | Pressemelding
KLP Eiendom har inngått avtale om å kjøpe eiendommen Nordre Teglkaj 12-46 fra Patrizia i Københavns Sydhavn for 690 millioner danske kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom