Eve Bergli er ny toppleder i Skatteetaten
28.1.2019 09:30:29 CET | Skatteetaten | Pressemelding

Fra nyttår er Skatteetaten omorganisert og går fra regioninndeling til landsdekkende organisering. Eve Vangsnes Bergli er ny direktør for divisjon innsats, og skal lede en stor enhet med i overkant av 1500 medarbeidere.
Bergli får det landsdekkende ansvaret for å redusere trusselen knyttet til svart økonomi og økonomisk kriminalitet. Divisjonen består av avdelingene storbedrift, skattekriminalitet, fokusområder og innsikt. Etatens innsats mot arbeidslivskriminalitet – i egen etat og det tverretatlige samarbeidet med Politiet, NAV og Arbeidstilsynet – ligger også til divisjon innsats.
- Spesialiserte fagmiljøer
- Nå etablerer vi landsdekkende, spesialiserte fagmiljøer som skal følge opp våre prioriterte risikoer. Det gir en forsterket og mer effektiv innsats mot de prioriterte områdene våre. De fleste etterlever reglene på skatte- og avgiftsområdet, men det er et stort samfunnsproblem at noen velger å ikke bidra til velferdssamfunnet, sier Bergli.
Divisjon innsats har tyngdepunkt i Oslo, Bergen, Moss og Tønsberg, men har fagmiljøer spredd rundt i hele Norge. Etatens struktur med 57 skattekontor ligger fast og organiseringen endrer ikke på etatens geografiske tilstedeværelse.
- Skatteetaten er opptatt av å ha et godt og tett samarbeid med andre etater og samarbeidspartnere i bekjempelsen av sentrale trusselaktører i samfunnet. Vi ser gode resultater av dette arbeidet, for eksempel gjennom a-krimsamarbeidet. Det tverretatlige samarbeidet er spydspissen i dette arbeidet, og det er en betydelig oppfølging i Skatteetatens spor, sier Bergli.
Finansierer velferdssamfunnet
Bergli er er utdannet jurist med embetseksamen fra Universitetet i Oslo. Hun kommer fra stillingen som avdelingsdirektør for publikumsavdelingen i Arkivverket, men har tidligere jobbet i Skatteetaten og Skattedirektoratet som kontorsjef og avdelingsdirektør.
- Jeg er først og fremst glad for å ha fått muligheten til å gå i gang med denne viktige oppgaven. Samfunnsoppdraget til Skatteetaten er å finansiere velferdssamfunnet. Det er en omfattende og ansvarstung oppgave som vi skal løse ved hjelp av kompetente medarbeidere og et tett samarbeid med våre viktige samarbeidspartnere, sier Bergli.
Hun begynte offisielt i stillingen 1. januar, men har i høst vært aktivt involvert med å forberede Skatteetaten på omorganiseringen.
Skatteetatens er totalt nå organisert i fire landsdekkende divisjoner: brukerdialog, innsats, informasjonsforvaltning og innkreving.
Se mer informasjon om ny organisering på Skatteetaten.no.
Kontakter
For mer informasjon, kontakt Skatteetatens presseteam på presse@skatteetaten.no eller 94501000.
Bilder
Om Skatteetaten
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Fant feil hos over halvparten på Sørlandet30.4.2026 09:01:46 CEST | Pressemelding
Skatteetatens Skattepatrulje gjennomførte i midten av april kontroller hos 54 virksomheter innen bransjene servering, frisør, og bilverksted/-pleie på Sørlandet. I tillegg ble det gjort tiltak for å kreve inn skyldig skatt og avgift.
Skattemeldingen: I dag går fristen ut30.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
Dersom du skal rekke å gjøre nødvendige endringer i skattemeldingen, må du gjøre det før midnatt i dag, 30. april. Da går leveringsfristen ut. Så langt har omtrent 4,3 millioner sjekket sin skattemelding, og over 3 millioner har levert.
Skattemeldingen: Skatteetaten har avdekket store feil og misbruk av fradrag27.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skatteetaten har hittil i 2026 gjennomført flere tusen kontroller av fradrag. Foreløpige funn viser at det er gjort betydelige feil. Skatteetaten vil anmelde de groveste sakene der det er ført opp feilaktige fradrag i skattemeldingen.
Flest kryptoeiere i de største byene – store forskjeller mellom kommunene19.4.2026 14:27:33 CEST | Pressemelding
Nye tall fra Skatteetaten viser at kryptoeiere i stor grad er konsentrert i de største byene. Aldri før har så mange nordmenn oppgitt kryptovaluta i skattemeldingen.
Nye rapporteringsregler for krypto gir Skatteetaten helt nye kontrollmuligheter17.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fra 2026 innføres nye internasjonale regler for rapportering av kryptoeiendeler. Det betyr at Skatteetaten for første gang vil motta systematisk informasjon direkte fra kryptotilbydere – også om nordmenn som ikke selv har rapportert at de eier krypto.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

