Løyve til oppgradering av 132 kV leidning Samnanger–Øystese og avslag til Kvam transformatorstasjon
Søknadene fra BKK Nett AS og Statnett SF vil begge auke nettkapasiteten i området og legge til rette for ny kraftproduksjon. Det er etter NVEs meining ikkje behov for begge tiltaka.
Kraftleidningen vil legge til rette for ny kraftproduksjon og oppretthalde ei sikker og stabil straumforsyning i Kvam og Ålvik. 132 kV kraftleidningen Samnanger–Øystese skal hovudsakleg følgje eksisterande kraftleidningar og skal erstatte den eksisterande kraftleidningen på same strekning. Leidningen vil gi ulemper i form av visuelle verknader frå fritidsbusetnader og friluftsområde. Verknadene endrar seg likevel lite samanlikna med dagens situasjon. NVE har fastsett vilkår i konsesjonen om utarbeiding av en miljø-, transport- og anleggsplan og det er ein føresetnad at planen blir drøfta med Samnanger kommune og Kvam herad, grunneigarar og rettshavarar. Det er også fastsett vilkår om kamuflerande tiltak og avgrensa skogrydding.
Etter NVEs vurdering vil Kvam transformatorstasjon medføre eit større og nytt arealinngrep som ikkje gir ei betre teknisk løysning og heller ikkje betra forhold når det gjeld beredskap. I tillegg er dette eit dyrare alternativ. Nytten av å kunne rive 132 kV-leidningen mellom Samnanger og Norheimsund meiner NVE ikkje veg opp for ulempene som ein ny transformatorstasjon vil føre med seg. NVE avslår på bakgrunn av dette Statnetts konsesjonssøknad om Kvam transformatorstasjon.
Les meir om:
Kontaktpersonar:
Avdelingsdirektør Rune Flatby tlf. 22 95 92 72 eller 416 78 203
Seksjonssjef Siv Sannem Inderberg, tlf 22 95 9438 eller 901 93 008
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE vurderer at Insteelvane kraftverk ikkje krev ny konsesjon12.12.2025 12:09:37 CET | Pressemelding
Firdakraft ønsker å auke kraftproduksjonen i magasinområda til Øksenelvane kraftstasjon i Bremanger kommune med nye Insteelvane kraftverk. Kraftverket vil nytte fallet frå det eksisterande bekkeinntaket i Insteelva. Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har konkludert med at planane ikkje er konsesjonspliktig.
NVE avslår søknaden om Tura kraftverk9.12.2025 14:31:28 CET | Pressemelding
NVE har avslått søknaden frå Småkraft AS om å byggje Tura kraftverk i Vik kommune, Vestland fylke. NVE har tidlegare gitt avslag til eit liknande prosjekt og avslår saka før høyring.
NVE gir konsesjon til Nordvi solkraftverk i Innlandet9.12.2025 11:10:48 CET | Pressemelding
Norges vassdrags og energidirektorat (NVE) gir Solgrid AS tillatelse til å bygge Nordvi solkraftverk. Anlegget skal bygges langs E6 i Stange kommune.
NVE anbefaler ikke å gi unntak for kravet om åpning av areal for GoliatVIND i Barentshavet9.12.2025 10:55:57 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) anbefaler at Energidepartementet ikke gir unntak for kravet om åpning av areal for havvindprosjektet GoliatVIND i Barentshavet. NVE setter konsesjonsbehandlingen av prosjektet på vent.
NVE behandler flere konsesjonssaker4.12.2025 09:17:44 CET | Pressemelding
I løpet av årets første ni måneder har Norges vassdrags- og energidirektorat behandlet flere saker om kraftproduksjon enn i hele 2024.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
