Varierende istykkelse i lavlandet – følg isvarsler og aktuelle ferdselstips på varsom.no
Hva skjer med isen når mildværet kommer?
Is smelter sakte og tåler en god del mildvær. Den smelter raskest når det blåser kraftig, og nedbør gir mer vann i bekkene og svekker isen raskt ved alle innløp, utløp og i trange sund.
Sikkerhet
«Vi anbefaler minst 10 cm stålis før man går på isen. Med sikkerhetsutstyr, trening på redning, og flere ifølge, kan man strekke grensen nedover mot 5 cm, men da øker sannsynligheten for å gå gjennom betydelig», står det på Isskolen på varsom.no.
Det er viktig at du undersøker istykkelsen. Til dette anbefaler vi å kjøpe en isstav som er en spiss tyngre utgave av skistaven. Med den slår du lett gjennom svak is og kan sjekke foran deg før du tråkker gjennom. Gå alltid minst to i følge, hold avstand, og ha med kasteline eller tau. Kasteline er billig, lett og redder liv. Husk at du også kan redde andre! Ispigger rundt halsen anbefales også, men kan ikke erstatte kasteline fordi det kan være svært vanskelig å ta seg opp av et hull i isen alene. Er du langt fra folk eller bil, bør du også ha med tørt skift i en vanntett pose.
Barn på isen
- Nylagt is er en magnet på utforskende barn, og iskunnskap må læres, sier Ånund Kvambekk fra isvarslingen i NVE.
Mange bor nær en liten pytt eller elv som islegges. Ta barna med til isen og vis dem hvorfor det er farlig. La de holde hånda i vannet og kjenne hvor fort de blir kalde. Hell vann på isen og vis hvor glatt den blir, så de skjønner hvorfor de ikke vil klare å komme opp igjen av hullet uten hjelp.
Ser du andre på isen?
Det er mange svært ivrige skøyteløpere, og tiden mellom islegging og første snøfall er ofte kort. De ivrigste går derfor på svært tynn is, med stor fare for å gå gjennom. Det skjer likevel sjelden fordi de har lært seg å «lese» isen, og bruker en kraftig stav til å sjekke istykkelsen om de er i tvil. Ikke fall for fristelsen til å gå ut etter dem uten tilsvarende kunnskaper og sikkerhetsutstyr.
Sjekk på nytt ved skillelinjer
Det er vanlig at isleggingen begynner ved land og at isen derfor har ligget kortere og er tynnere lenger ute på vannet. Sjekk derfor istykkelsen flere ganger på vei utover isen. På snøfri is ser en ofte fargeforandring i isen eller en forhøyning etter bølgeskvulp når man beveger seg mot is med annen tykkelse. Sjekk alltid istykkelsen på nytt ved slike skiller. Lyse «gardiner» i isen kan også brukes til å vurdere istykkelsen. «Gardinene» er sprekker i isen med luft, og isen er minst like tykk som «gardinene».
Iskart.no som planleggingsverktøy og regObs.no for å dele informasjon
regObs er en app som vi har utviklet for å samle inn informasjon om snø og isforhold i Norge. I regObs kan alle lett ta et bilde og skrive inn informasjon om forholdene på vann nær seg.
- Denne informasjonen kan Isvarslingen bruke til å lage bedre varsler og den kan brukes av andre som skal planlegge tur, sier Kvambekk.
Informasjonen kan du se på kartet iskart.no. Kartet viser alle isobservasjoner som er gjort i regObs i hele Norge, og det er avmerket med rødt hvor det er spesielt farlige områder på innsjøer som følge av kraftproduksjon.
Kontaktpersoner:
Ånund Kvambekk, tlf: 996 09 036
Kjetil Melvold, tlf: 905 59 474
Ragnar Ekker, tlf: 975 73 438
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Lanserer digitalt søknadsskjema for områdekonsesjoner5.6.2025 12:25:18 CEST | Pressemelding
Nå kan søknader om områdekonsesjoner sendes inn digitalt. Det gjør det enklere for nettselskapene å levere gode konsesjonssøknader til NVE, via Min Side.
Fortsatt lite vann på Østlandet4.6.2025 13:09:15 CEST | Pressemelding
En usedvanlig snøfattig vinter, lite nedbør og høy temperatur denne våren har ført til tørke over store deler av Østlandet. Regnet som falt de siste dagene har hatt en begrenset innvirkning på grunnvannstanden og vannstanden i de store innsjøene på Østlandet. Svært lav grunnvannstand og lav vannstand i innsjøene og elvene kan fortsatt skape utfordringer utover sommeren.
Snøskredvarslingssesongen er over for i år31.5.2025 08:21:16 CEST | Pressemelding
31. mai markerer slutten på en nok en sesong med daglig, regional snøskredvarsling. Med over 4300 varsler og nærmere 14 000 observasjoner har både profesjonelle og frivillige bidratt til å gjøre fjellet tryggere for alle. Takk for at du har fulgt med, delt det du har sett og gjort kloke valg i fjellet.
NVE gir konsesjon til Grasmo og Magnormoen solkraftverk28.5.2025 15:53:55 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) gir Differ Energy AS tillatelse til å bygge to solkraftverk i Eidskog kommune.
Kraftproduksjonen i Gausa må ta økt hensyn til storørreten28.5.2025 12:58:04 CEST | Pressemelding
NVE stiller nye krav til kraftproduksjonen i det vernede vassdraget Gausa, Gausdal kommune. Kravene skal sikre tryggere vandringsvei og bedre gyte- og oppvekstsvilkår i et av Norges mest verdifulle storørretvassdrag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom