- Kraftig økning i henvendelser om å bli fosterhjem etter Arctic Race of Norway

Sykkelfesten Finnmark førte til et lite ras av henvendelser fra personer som ønsket å vite mer om det å bli fosterhjem i ukene etter Arctic Race of Norway. Fra i snitt å ligge på en henvendelse i uken i år, fikk avdelingen 21 henvendelser de tre påfølgende ukene.
- Modningsprosessen for å bli fosterhjem er ofte lang. Arctic Race of Norway bidrar til å synliggjøre behovet for fosterhjem, noe som fører til at folk faktisk tar kontakt. Det er viktig for barna som venter på et nytt hjem, at det til en hver tid er nye fosterforeldre tilgjengelig, forteller regiondirektør Pål Christian Bergstrøm.
Bufetat, region nord har vært en ikke-kommersiell samfunnspartner med Arctic Race of Norway siden 2015. Gjennom tilstedeværelse i start- og målområder, samt med markeringer langs etappene, er målet blant annet å synliggjøre behovet for fosterhjem i Nord-Norge. Bufetat, region nord har fire avdelinger for fosterhjemsrekruttering i landsdelen som rullerer på å ta del i sykkelfesten. I år var det Finnmark som fikk etappene og Fosterhjemstjenesten i Hammerfest som fikk ansvaret for å lage liv.
- Nå har vi samarbeidet med Arctic Race of Norway over flere år og har farget sykkelfesten lilla med våre t-skjorter og luer. Det legger folk merke til. Når vi årlig får gjentatt budskapet om barn som trenger hjelp i vår landsdel, påminner det folk om behovet som alltid er der. Vi er veldig takknemlige for at Arctic Race of Norway gir oss denne muligheten, sier regiondirektøren.
Daglig leder Knut-Eirik Dybdal er glad for at Arctic Race of Norway bidrar til å øke interessen rundt fosterhjem.
- Vi har fra starten av hatt som ambisjon at Arctic Race of Norway skal være mer enn et sykkelritt. Vi er derfor glad for at den synligheten vi er med på å skape, også kan brukes til noe så positivt som å rekruttere fosterhjem for barn som trenger det, sier Dybdal.
I Sør-Varanger var det stor aktivitet med blant annet Arctic Race of Norway og Bufetat, region nords egen familiefest. Fosterhjemstjenesten opplevde god interesse fra mennesker der, spesielt i forbindelse med informasjonsmøtet i ettertid.
Nøkkelord
Kontakter
Knut-Eirik Dybdal, ARN, mobil 920 56 326
Pål Christian Bergstrøm, Bufetat, mobil 466 15 502
Bilder

Lenker
Om Arctic Race of Norway
Følg pressemeldinger fra Arctic Race of Norway
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arctic Race of Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Arctic Race of Norway
Ti Tour de France-lag klare for Arctic Race of Norway25.6.2025 11:13:19 CEST | Pressemelding
I august er det klart for den 12. utgaven av Arctic Race of Norway. Blant de 18 lagene som stiller til start i år finner vi hele ti lag som deltar i årets Tour de France. I tillegg stiller det norske landslaget.
Br. Karlsen ny partner for Arctic Race of Norway: - Viktig for Nord-Norge20.6.2025 16:00:09 CEST | Pressemelding
Arctic Race of Norway og sjømatkonsernet Br. Karlsen skal samarbeide om verdiskaping og bærekraft. Administrerende direktør Rita Karlsen i Br. Karlsen ser mange muligheter.
REMA 1000: - Vil inspirere til sunnere matvalg18.6.2025 14:17:18 CEST | Pressemelding
REMA 1000 og Arctic Race of Norway med ny samarbeidsavtale.
Troféer skal skape interesse for realfag i skolen16.6.2025 14:36:39 CEST | Pressemelding
Ungdomsskoleelever fra Troms har designet trofeene som skal deles ut til beste unge rytter etter hver etappe av Arctic Race of Norway i august. Elevene skal selv stå for utdelingen av troféene, og målet med tiltaket er at flere skal få interesse for realfag.
- Det kommer til å bli spektakulært30.10.2024 11:30:36 CET | Pressemelding
Det kommer til å bli spektakulært. Det kommer til å bli en folkefest. Det kommer til å skape ringvirkninger. Og det kommer til å sette Nord-Norge på kartet. Det sa daglig leder Knut-Eirik Dybdal da han presenterte etappene i neste års Arctic Race of Norway.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom