Resultatnedgang for norsk næringsliv (med oversikt for alle fylker)

Ved å slå sammen og analysere alle regnskapene for norske bedrifter med over en million i omsetning kan man se ”fasiten” for et samlet norsk næringsliv. Dette kalles ”AS Norge- tallene”. Analysen er basert på regnskapene for 2017, som hadde innleveringsfrist 31. juli i år.
Gjennomsnittlig overskudd for 126 925 aksjeselskaper kroner har gått ned fra 5,6 til 5,5 prosent siste år. Totalkapitalens rentabilitet, som viser utviklingen for kapitalen i bedriften, har også gått ned fra 9,5 til 9,1 prosent siste år. – Sammen med de rekordhøye konkurstallene vi presenterte nylig, tegner det seg et bilde av at det kanskje ikke står så bra til i norsk næringsliv som mange ser ut til å tro, sier administrerende direktør Eirik Gundersen i Bisnode.
”Klasseskille” i næringslivet
Egenkapitalandelen, som viser soliditeten til selskapet, har gått opp 0,4 prosentpoeng fra året før til 29,5 prosent. Det er på samme nivå som for to år siden, og et rekordhøyt tall historisk sett. – Det viser at bedriftseierne i stor grad lar mye av overskuddene bli igjen i virksomheten til reinvesteringer og forsikring mot dårlige tider. Dette er veldig gode tall! Men hvis vi også ser på dette sammen med de mange konkursene om dagen, kan det se ut til at vi har et ”klasseskille” i norsk næringsliv. Noen har godt med egenkapital og opplever gode resultater, mens andre sliter med å få endene til å møtes, sier Gundersen.
Oslo går best
Oslobedriftene går best av alle. De hadde en gjennomsnittlig resultatgrad på 7,4 prosent, opp 0,3 fra i fjor. Bedriftene i Finnmark har de dårligste resultatene med en resultatgrad på 3,4 prosent. Finnmarksbedriftene opplevde også størst nedgang fra i fjor med 0,5 prosentpoeng. Stor nedgang opplevde også næringslivet i Vestfold og Nordland, begge fylkenes bedrifter har fått redusert resultatet med 0,4 prosentpoeng. For oljefylket Rogaland ser det bedre ut enn på lenge. Fylket har høyest omsetning per bedrift med 107 millioner i gjennomsnitt. De har også snudd en tilbakegang i 2016-regnskapene på 0,3 prosentpoeng til en framgang på 0,1 for siste år.
– AS-Norge tallene, sammen med konkurstall som overgår finanskrisen, mener vi viser at det foregår et stort skifte for enkeltbransjer som detaljhandel og tjenesteytende næringer, sier Bisnode-sjefen. – Et næringsliv i omstilling vil gjøre at noen bedrifter går konkurs og noen mister jobben, mens andre vil ha behov for arbeidskraften. Dette skiftet tror vi går fortere enn noen gang, avslutter Gundersen.
Nøkkelord
Kontakter
Eirik Gundersen
Adm. Dir.
Bisnode Norge AS
Telefon: +47 22 45 90 00
Mobil: +47 415 15 490
E-Post: eirik.gundersen@bisnode.com
Bilder






Dokumenter
Lenker
Om Dun & Bradstreet
Bisnode er et ledende europeisk data- og analyseselskap. Vi hjelper bedrifter med å finne og administrere sine kunder gjennom hele kundens livssyklus. Vi gjør dette ved å samle og utvikle smarte data for å gjøre våre kunder i stand til å ta smarte avgjørelser. Bisnode har 2400 ansatte i 18 land og har hovedkontor i Stockholm, Sverige.
Følg pressemeldinger fra Dun & Bradstreet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Dun & Bradstreet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Dun & Bradstreet
Sterk norsk økonomi, men frykter tollsatser30.4.2025 13:02:17 CEST | Pressemelding
Hittil i år har antall konkurser falt med 3 prosent. Analytiker Gustav Lundberg i Dun & Bradstreet ser en positiv trend med færre konkurser og beskriver norsk økonomi som robust, til tross for utfordringer i enkelte sektorer.
Konkursene øker i mars – men ingen grunn til panikk7.4.2025 10:10:06 CEST | Pressemelding
I mars ble det registrert 409 konkurser, en økning på 27 prosent sammenlignet med samme måned i fjor. Likevel mener analytiker Gustav Lundberg i Dun & Bradstreet Norge at det ikke er grunn til panikk. Konkursoppgangen skyldes primært sesongvariasjoner.
Konkursnedgang i februar: Går lysere tider i møte4.3.2025 09:42:35 CET | Pressemelding
I februar ble det registrert 354 konkurser - en nedgang på hele 12 prosent sammenlignet med samme måned i fjor. Analytiker Gustav Lundberg i Dun & Bradstreet Norge peker på økt optimisme i næringslivet.
Eiendomskonkurser ned i januar10.2.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Konkursstatistikken fra januar viser en marginal nedgang på tvers av bransjene. Januartallene skiller seg imidlertid ut, da antallet eiendomskonkurser faller for første gang siden mars 2024.
Eiendomsbransjen på konkurstoppen i 202423.1.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Konkursstatistikken for 2024 viser at eiendomsbransjen endte som årets klare taper, mens hotell- og restaurantnæringen nyter oppgangstider.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom