Skanska bygger Tolga kraftverk for 582 millioner kroner
7.9.2018 08:30:00 CEST | Skanska Norge | Pressemelding

Kontrakten omfatter bygging av kraftstasjon i fjell og driving av ca. 12 km tunneler, hvorav ca. 10 km vil ha et tverrsnitt på 40m2. Betongarbeidet består av inntakskonstruksjon og dam, samt arbeider i stasjon og portalbygg/trafo.
Tolga kraftverk vil utnytte fallet i Glomma gjennom Tolga sentrum fra Hummelvoll og ned til foten av Eidsfossen. Kraftverket vil gi god vinterproduksjon og har begrensede miljømessige ulemper.
- Vi har vært med å utvikle dette prosjektet fra en tidlig fase og vi er veldig glad for at Eidsiva nå gir oss tillit til å gjennomføre byggingen. Vannkrafts-utbygginger er et viktig kjerneområde for oss i Skanska og vi ser frem til å starte enda et prosjekt hvor vi kan bidra til å ta vare på våre kilder for fornybar energi, forteller Steinar Myhre, konserndirektør med ansvar for anleggsvirksomheten i Skanska Norge.
Det er det tredje kraftverket Skanska bygger for Eidsiva siden 2014.
- Vi i Eidsiva Vannkraft har de siste årene samarbeidet med Skanska ved utbygging av Rosten kraftverk som nettopp er satt i drift og Nedre Otta der vi er godt i gang. Dette er et samarbeid vi har opplevd som meget positivt og vi ser fram til å videreføre dette ved utbygging av Tolga kraftverk, uttaler Oddleiv Sæle, direktør i Eidsiva Vannkraft.
Kraftverket vil ha en årlig middelproduksjon på 205 GWh, som tilsvarer omtrent strømforbruket til 10 000 husstander. Byggestart er september 2018 og prosjektet vil være ferdigstilt i løpet av 2021.
Kontakter
For ytterligere informasjon, kontakt:
Geir N. Linge, Kommunikasjonssjef Skanska Norge AS: 92 25 11 25
Steinar Myhre, Konserndirektør Anlegg Skanska Norge AS: 92 85 12 53
Pål Røssum, prosjektleder Eidsiva Vannkraft: 91 13 14 73
Bilder


Om Skanska Norge
Skanska i Norge
Skanska er et av verdens ledende prosjektutvikler- og entreprenørselskap med ekspertise innen bygg og anlegg, utvikling av kommersielle lokaler, boliger og prosjekt i offentlig-privat samarbeid. Basert på selskapets globale miljøkompetanse, sikter Skanska mot å bli førstevalget når det gjelder grønne prosjekt. Konsernet har i dag 40.000 medarbeidere i utvalgte hjemmemarkeder i Europa og USA.
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Skanska best i bransjen blant ingeniørstudenter28.5.2026 15:35:00 CEST | Pressemelding
Skanska klatrer kraftig i årets Universum-undersøkelse og er nå den mest attraktive arbeidsgiveren blant entreprenørene i bygg- og anleggsnæringen.
Skanska og Å Energi signerer kontrakt om rehabilitering av Dam Botsvatn11.5.2026 08:45:05 CEST | Pressemelding
Rehabiliteringen av Dam Botsvatn skal sikre at dammen tilfredsstiller gjeldende krav til damsikkerhet og er et viktig bidrag for å sikre en trygg og driftsikker dam – og stabil vannkraftforsyning i regionen. Dam Botsvatn tilhører et sentralt regulerings- og inntaksmagasin i Otravassdraget.
Skanska leverte et solid første kvartal av 20267.5.2026 11:39:31 CEST | Pressemelding
Skanska Norge leverte et solid første kvartal i 2026, med god ordreinngang og stabile resultater. Selv om omsetningen var noe lavere enn i samme periode i fjor, som var et rekordkvartal, opprettholder selskapet et høyt aktivitetsnivå og en sterk posisjon i markedet.
Skanska signerer samspillskontrakt med Helgeland Kraft Vannkraft23.4.2026 09:09:55 CEST | Pressemelding
Helgeland Kraft Vannkraft har valgt Skanska som samspillspartner for utviklingen av Nye Kaldåga kraftverk i Vefsn kommune i Nordland. Avtalen omfatter samspillsfasen for videreutvikling av kraftverket.
Eline Hersvik-Olsen blir ny distriktssjef for Skanskas byggvirksomhet i Agder25.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Skanska har ansatt Eline Hersvik‑Olsen som ny distriktssjef for byggvirksomheten i Agder. Hun kommer fra rollen som tilbudsleder i Skanska og har opparbeidet seg solid erfaring gjennom mange år, både fra produksjon, tidligfase og ledelse i selskapet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
