Viktig melding til de som bruker Nifedipin-ratiopharm retardtab 20 mg som erstatning for Adalat Oros 20 mg

Disse to tablettene er utviklet etter ulike depotprinsipper og har derfor ulik dosering, selv om de inneholder samme virkestoff i samme mengde. Kunder som har brukt Nifedipin-ratiopharm retardtab 20 mg etter samme dosering som med Adalat Oros 20 mg vil derfor kunne oppleve dårligere effekt av behandlingen. Dette er dypt beklagelig og vi gjør nå det vi kan for å informere alle dette gjelder.
Ta kontakt med legen din!
Vi vil oppfordre alle kunder som vet at dette gjelder dem eller som er i tvil om det kan gjelde dem å ta kontakt med legen sin, slik at legen kan avgjøre hvordan den videre behandlingen skal håndteres. Avslutt ikke behandlingen uten å ha snakket med lege!
Salget av Nifedipin-ratiopharm retardtab 20mg har pågått siden juni, men ble stoppet ved utgangen av august.Vi samarbeider tett med Legemiddelverket om håndteringen av denne situasjonen videre og har startet arbeidet med å gjennomgå interne rutiner nøye for å sikre at dette ikke skjer igjen.
Viktige råd til kunden:
- Ta kontakt med legen
- Avslutt ikke behandlingen uten å ha snakket med lege
- Gjør ikke endringer i doseringen uten å ha snakket med legen
Du finner mer informasjon på legemiddelverkets hjemmesider:
https://legemiddelverket.no/nyheter/feil-utlevering-av-nifedepin-ratiopharm-tabletter-20-mg
Bakgrunn
Det har i lang tid vært en alvorlig, verdensomspennende leveringssvikt på Adalat Oros 20 mg og alle generiske legemidler som inneholder samme virkestoff, nifedipin. I april bestemte Legemiddelverket at det midlertidig kunne leveres ut utenlandske pakninger med nifedipin 20 mg depottabletter.
Les mer her:
https://legemiddelverket.no/nyheter/mangel-pa-adalat-oros-20-mg
Kontakter
Anne Margrethe Aldin ThuneKommunikasjonssjef/Head of Communication
Fagredaktør, Farmasøyt
Bilder
Om Boots Norge
Boots Apotek har 150 apotek i Norge.
Boots har over 160 års erfaring fra apotekdrift og produktutvikling, og er i dag ett av verdens best kjente merkenavn. I samarbeid med forskere og spesialister innen helse og hudpleie, utvikler og produserer Boots flere av Storbritannias bestselgende merkevarer for eksempel No7, Botanics og Soltan. Disse er tilgjengelige gjenom Boots apotek i Norge. Vi åpnet vårt første apotek i Norge i 2008.
Vi har kjedekontor på Økern og grossisten Alliance Healthcare på Langhus.
Følg pressemeldinger fra Boots Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Boots Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Boots Norge
7 smøretips for påsken8.4.2025 09:54:14 CEST | Pressemelding
Påskesola kan svi – ikke bare på fjellet. Uansett hvor du feirer påske, må du huske å smøre deg, advarer hudterapeut og kvalitetsrådgiver Hilde Marie Hamre i Boots Apotek.
Nordmenn vil leve til de er 94 år – men mange har ikke forberedt seg på alderdommen3.4.2025 12:21:17 CEST | Pressemelding
En ny nasjonal undersøkelse fra Boots Apotek viser at nordmenn i snitt ønsker å leve til de er 94 år. Samtidig svarer én av tre under 55 år at de ikke har gjort noen forberedelser til alderdommen. Det viser Boots Helseindeks 2025 – en omfattende kartlegging av nordmenns holdninger til helse, aldring og ansvar, utarbeidet av Opinion på oppdrag fra Boots Apotek
Geir Ottosen er ny finansdirektør i Boots Apotek/Alliance Healthcare Norge11.3.2025 13:38:04 CET | Pressemelding
Vi har gleden av å offentliggjøre at Geir Ottosen er ny finansdirektør hos oss. Geir gikk inn i stillingen 1. mars.
Forkjølet eller influensa? Slik merker du forskjell på sesongens luftveisinfeksjoner28.1.2025 14:17:53 CET | Pressemelding
Vintersesongen er godt i gang, og med den herjer en rekker ulike luftveisinfeksjoner som forkjølelse, influensa, RS-virus og korona.
Avslutter etterforskningen av apotek-bransjen28.6.2024 16:30:48 CEST | Pressemelding
Konkurransetilsynet har etter grundig gjennomgang av bransjen konkludert med at det ikke er noen grunn til videre etterforskning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom