- Enorm økning i etterspørsel etter feriehus- og hytter til leie ved sjøen i Norge

Varm og flott sommer i store deler av landet har ført til at flere nordmenn har ønsket å tilbringe sommerferien hjemme i år. Dette har hatt en stor innvirkning på markedet for hytter- og feriehus til leie - særlig langs kysten, viser tall fra FINN reise.
- Vi har sett en enorm økning i etterspørsel etter feriehus og hytter til leie ved sjøen i Norge i sommer. Flere steder har opplevd en vekst på 30 til 50 prosent sammenlignet med i fjor, forteller Eirik Norman Martinsen, forretningsutvikler i FINN reise:
- Med årets rekordsommer er det naturlig at flere har prioritert hytteferie i Norge fremfor å reise utenlands. Det blir jo sagt at ingenting slår en god norsk sommer. Mange av oss elsker å tilbringe tiden på hytta og å nyte det beste sommeren har å by på sammen med familien og gode venner. Samtidig har det vært en generelt stor økning i etterspørsel etter hytter til leie de siste par årene. Denne trenden ser heller ikke ut til å avta med det første.
Vil til sjøen om sommeren
Mens det vinterstid gjerne er fjelldestinasjoner som er mest populære under hytter- og feriehus til leie-kategorien på FINN reise, er det kyststrøkene i Sør som har vært spesielt ettertraktet i sommer.
- Blant de norske destinasjonene med størst økning finner vi Kragerø, Kristiansand, Hvaler, Stavern og Sandefjord, som alle har en økning på godt over 30 prosent sammenlignet med samme periode i fjor, sier Martinsen:
- Det er også verdt å merke seg at lett tilgjengelige og fine kystperler i vårt naboland øker mye. Strømstad har for eksempel økt med mer enn 50 prosent i samme periode.
(Se destinasjons-toppliste lenger nede i PM).
- Mange kroner å tjene ved å tilby utleie
Ifølge Terje Berge, kommersiell direktør på FINN reise, har det vært såpass stort “trykk” i leiemarkedet denne sommeren at utleiere på FINN reise har nærmest kunnet leie ut så mye de ville.
- Våre utleiere med hytter eller feriehus ved populære sommerdestinasjoner her hjemme har fått mange forespørsler. De har nærmestkunnet leie ut så mye de vil i sommerferien i år. Den samme tendensen ser vi for utleie av hytte på populære skidestinasjoner på vinterstid, og da spesielt i perioden jul, vinterferie og påske, sier Berge.
Berge sier også at den økte etterspørselen har gjort at man nå kan tjene gode penger på å leie ut dersom man eier, spesielt i skoleferien.
- Alle de som eier en hytte som de ikke benytter i fellesferiene bør absolutt kjenne sin besøkelsestid. Her er det mange kroner å tjene ved å tilby utleie og la andre disponere hytta når denne står ledig, sier Berge:
- Med den utrolig fine vinteren og sommeren vi har lagt bak oss vet vi at det er flere enn noen gang som vurderer å kjøpe hytte på fjellet og ved sjøen. Et fortsatt lavt rentenivå gjør også dette attraktivt. Vi har to tips til de som vurderer å kjøpe hytte: Bli kjent med aktuelt område og egne behov ved å leie en hytte før dere kjøper, og finansier de løpende kostnadene med å eie hytte gjennom utleie av hytta når denne ikke er i bruk.
Mest populære områder - hytter- og feriehus til leie - FINN reise
(destinasjoner med størst vekst i andre kvartal fra 2017 til 2018)
Mest søkte destinasjoner:
- Kristiansand: 33,8 % vekst
- Kragerø: 31,7% vekst
- Gran Canaria: -0,7 % vekst
- Hvaler: 30,9 % vekst
- Sørlandet: 8,2 % vekst
- Østfold: 37,2 % vekst
- Torrevieja: 15,9 % vekst
- Alicante: 15,7 % vekst
- Vestfold: 15,0 % vekst
- Mallorca: -9,1% vekst
- Marbella: 17,7 % vekst
- Stavern: 35, 4% vekst
- Telemark: 1,8 % vekst
- Risør: 29,2 % vekst
- Strømstad: 57,0 % vekst
Mest søkte land:
- Norge
- Spania
- Sverige
- Danmark
- Frankrike
- Italia
- Hellas
- Kroatia
- USA
- Thailand
- Portugal
- Tyrkia
- Tyskland
- Polen
- Storbritannia
Nøkkelord
Kontakter
Adéle Cappelen BlystadKommunikasjonsrådgiver
Pressekontakt for FINN.
Terje BergeKommersiell direktør FINN reise
Tel:+47 971 71 927terje.berge@finn.noEirik Norman MartinsenForretningsutvikler FINN reise
Tel:+47 958 56 502eirik.martinsen@finn.noBilder

Om FINN.no
Vi er der for deg når du skal selge boligen din, når du er på jakt etter en pent brukt sofa, når du er moden for et karriereskift, hvis du finner ut at du vil bytte bil, reise på ferie eller leie hytte til påsken; vi er der for de fleste anledninger.
FINN er Norges største markedsplass, og skal du kjøpe eller selge, stort eller smått, så er FINN stedet.
Vil du vite mer om menneskene bak produktet FINN, og litt om hva vi driver med, så besøk oss gjerne på vår inspirasjons- og innholdsside FINNspirasjon, eller på Jobbifinn.finn.no.
Har du spørsmål om data, tall eller innsikt fra FINN? Send en henvendelse til presse@finn.no (i helger og ferier er det dessverre ikke sikkert vi rekker å besvare alle henvendelser).
Følg pressemeldinger fra FINN.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra FINN.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra FINN.no
Jobbmarkedet våkner til liv4.4.2025 08:53:03 CEST | Pressemelding
I mars ser vi at det er en sterkere volumutvikling enn det har vært på starten av året, med flere stillinger på markedet.
7 av 10 nordmenn planlegger å tjene penger på vårrengjøringen19.3.2025 08:37:45 CET | Pressemelding
Årets Bruktundersøkelse fra FINN torget viser at kjøp og salg av brukte varer er mer utbredt enn noen gang. - Bruktsalg har blitt en naturlig del av hverdagen til nordmenn.
FINN jobb: Nedgang i stillingsutlysninger – men lyspunkt i enkelte bransjer5.3.2025 08:30:00 CET | Pressemelding
Tall fra FINN jobb viser at det ble utlyst 12 prosent færre stillinger i februar i år sammenlignet med samme måned i fjor. Nedgangen gjenspeiles i de fleste bransjer, men enkelte skiller seg ut med en positiv utvikling.
Ski-VM, skiglede og bruktkupp: Nå er det perfekte tidspunktet for å kjøpe og selge ski!28.2.2025 09:42:22 CET | Pressemelding
– Interessen for kjøp og salg av brukt har aldri har vært høyere, sier kommunikasjonssjef i FINN.
Jobbundersøkelsen 2025: Trenden er at flere vil fra offentlig til privat sektor26.2.2025 08:48:12 CET | Pressemelding
For første gang viser FINNs jobbundersøkelse, gjennomført av Norstat *, at flere offentlig ansatte vurderer å gå over til privat sektor enn motsatt. Vi ser også at mangfold og samfunnsansvar har blitt viktige faktorer for jobbsøkerne.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom