Nytt parkeringssystem ved Bodø lufthavn fra 28. august
22.8.2018 14:18:57 CEST | Avinor | Pressemelding

Etter å ha hatt ulike parkeringsløsninger ved Bodø lufthavn, blir det nå innført en varig og forbedret løsning med automatisk skiltgjenkjenning. Denne løsningen sørger for at alle biler som kjører inn på parkeringsplassene blir automatisk registrert, slik at man slipper å trekke parkeringsbillett, betale manuelt og unngår parkeringsbøter.
- Avinor ønsker å gjøre reisen enklere for alle som skal ut å fly. Med automatisk skiltgjenkjenning blir det enklere å parkere på Bodø lufthavn, og bommen fjernes. Vi håper og tror endringen vil føre til en bedre kundeopplevelse og mer effektiv logistikk på parkeringsområdene. Kameraene er allerede montert, men endringen trer i kraft 28.august kl 12, sier sjef for forretningsutvikling ved Bodø lufthavn, Marthe Andersen.
- Vi har forståelse for at det nye systemet er ukjent for mange, så vi har fokus på mye informasjon om det nye systemet både ute på parkeringsplassene og inne i terminalen. Vi håper den nye ordningen blir godt mottatt, avslutter Andersen.
Avgiftsfri parkering i 10 minutter
På korttidsparkeringen P1 kan man fortsatt stå avgiftsfritt i inntil 10 minutter. Dette for å slippe av eller hente reisende.
Slik gjøres det – betalingsmåter:
- Med mobilen – app: «Apcoa mobilparkering»
- På betalingsautomat
- Med faktura
- Med forhåndsbestilling
Den mest effektive betalingsmåten er å laste ned appen «Apcoa mobilparkering» og registrere automatisk trekk av betaling. Da kan man kjøre rett inn og ut av p-områdene, uten å måtte foreta seg noe. Anbefalt løsning er likevel å benytte mobiltelefonen til å betale, slik at du unngår kø ved automaten og ordner med betalingen når det passer.
Du kan betale opptil 48 timer etter utkjøring på nettsidene til Apcoa eller på appen "Apcoa Mobilparkering". Dette kan gjøres uten å registrere brukerprofil, men ved å registrere profil får man mulighet til å aktivere automatisk trekk slik at betalingen går sømløst. Dersom du ikke bruker betalingsautomaten eller mobil-løsningene sendes faktura, og det tilkommer da et fakturagebyr.
Dersom du forhåndsreserverer parkeringen på Avinors hjemmesider oppnår du også sømløs parkering, ettersom systemet benytter ditt bilskilt som "innkjøringsbillett" og gjenkjenner at du allerede har reservert og betalt for parkeringen din. En annen fordel med forhåndsbestilling på avinor.no/bodo er at her finner man alltid de beste prisene.
De reisende kan laste ned appen og registrere brukerprofil hos Apcoa allerede i dag, men endringen trer i kraft fra 28. august fra klokken 12.
Samme betalingsapp og profil kan brukes for parkering på 30 av Avinors lufthavner.
Spørsmål knyttet til betalingsløsninger og faktura rettes til Apcoa. Kontaktdetaljer og mer informasjon om betalingen finnes på http://www.apcoa.no/
Buss og taxi
Endringene vil føre til nye rutiner for buss og taxinæringen. Avinor ber aktørene som ikke har mottatt informasjon om endringen om å kontakte oss.
Nøkkelord
Kontakter
For mer informasjon- kontakt Marthe Andersen, sjef for forretningsutvikling ved Bodø lufthavn på 911 03 484.
Gurli Høeg UlverudKommunikasjonssjef - Avinor konsern
Tel:+47 918 15 614gurli.hoeg.ulverud@avinor.noBilder

Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Ekstra fraktfly fra Oslo lufthavn for å sikre eksport til Asia4.3.2026 14:08:39 CET | Pressemelding
Det settes opp to ekstra fraktfly fra Oslo lufthavn 12. og 19. mars. Flyene skal avlaste et marked med redusert kapasitet som følge av uro i Midtøsten og krigen i Ukraina.
Avinor lyser ut taxfree-kontrakter verdt opptil 50 milliarder kroner2.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Avinor lyser nå ut nye taxfree-kontrakter ved 11 norske lufthavner. Kontraktene har en estimert samlet verdi på opptil 50 milliarder kroner, en forventet varighet på 8 år, og anbudsprosessen starter nå, i første kvartal 2026. Nye kontrakter vil tre i kraft fra 2028.
Grunnsteinen lagt for nytt flysikringsbygg i Bodø26.2.2026 16:41:58 CET | Pressemelding
I dag ble grunnsteinen lagt for Avinors nye flysikringsbygg i Bodø. Bygget får en sentral rolle i styringen av lufttrafikken i Nord- og Midt-Norge og er en viktig forutsetning for åpningen av nye Bodø lufthavn i 2029.
2025 har styrket Avinor for fremtiden25.2.2026 14:59:45 CET | Pressemelding
Avinor legger bak seg et år med forbedret driftsresultat, satsing på bærekraft og innovasjon og mer forutsigbare rammevilkår i dialog med eier. - Samlet sett gjør 2025 Avinor godt posisjonert for fremtidens utfordringer i luftfartssektoren, sier Abraham Foss.
Lokker skiturister til Oslo med ny charterrute24.2.2026 13:28:01 CET | Pressemelding
Neste vinter skal enda flere britiske skiturister innta norske fjelldestinasjoner. TUI UK lanserer egen charterrute fra Birmingham til Oslo lufthavn gjennom vintersesongen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
