Presseinvitasjon: Røe Isaksen besøker Ølen og Odda

Næringsministeren skal besøke IT-bedrifta Omega i Ølensvåg og næringsmiddelbedrifta Fatland Ølen i Vindafjord kommune.
Tettstadene Ølensvåg og Ølen har ein breidde i næringslivet, med store verksemder innanfor IT, Olje og gass, bygg og næringsmiddelindustri. Fleire verksemder har tidlegare levert mykje til olje og gass, men har også omstilt seg til mye marknader etter oljeprisnedgangen for nokre år sidan.
- Omstilling til nye marknader, og bruk av eksisterande teknologi til nye føremål er viktig for konkurransekrafta til norske bedrifter. Eg gler meg til å få høyre meir om kva næringslivet i Ølen og Ølensvåg gjer for å sikre langsiktig konkurransekraft og arbeidsplassar.
I Odda og Tyssedal skal næringsministeren besøke Boliden og Tizir. Boliden Odda er den tradisjonelle hjørnesteinsbedrifta i Odda og produserer sink og svovelsyre. Gjennom stor omstilling og nyinvesteringar har verket dei siste åra bedra konkurransekrafta og styrka grunnlaget for arbeidsplassane og for vidare vekst. Bedrifta skal orientere om korleis dei satsar på kompetanse, og korleis dei implementerer Industri 4.0 i praksis.
Tizir produserer titandioksidkonsentrat og og høyrent råjern med bruk av Ilmenitt frå mellom anna Titania i Rogaland. Anlegget er det einaste av sin type i Europa og berre eit av seks i verda. Tizir arbeider med å introdusere ei innovativ, energieffektiv og klimavennleg smelteverksteknologi.
Besøka i Vindafjord og Odda neste veke er eit av fleire besøk næringsministeren skal ha til norske industribedrifter over heile landet denne hausten. Røe Isaksen er særleg opptatt av industrien si satsing på teknologi og digitalisering.
- Utviklinga av ny teknologi og auka digitalisering skjer i ei veldig rask fart. Ei utfordring for norske industribedrifter er å halde følge med utviklinga, slik at dei ikkje blir konkurrert ut og går ut på dato. Eg vil høyre om utfordringane til industrien, og korleis vi kan jobbe saman for å løyse dei. Dette er viktig for norske arbeidsplassar og for ein berekraftig velferdssamfunn, seier Røe Isaksen.
Program
- Kl 10:15 – 12:30 Besøk hos verksemder i Ølensvåg og Ølen
- Kl 14:00 – 17:00 Besøk hos Boliden Odda og Tizir Tyssedal
Kontakter
Camilla PettersenKommunikasjonsrådgiver
Tel:951 05 064cpe@nfd.dep.noBilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Over 10 000 bedrifter og gründerspirer har fått hjelp gjennom «Én vei inn»28.5.2025 12:58:41 CEST | Pressemelding
Gjennom den digitale inngangen «Én vei inn» har Innovasjon Norge hjulpet over 10 000 bedrifter og gründerspirer med å finne frem til rett sted i det næringsrettede virkemiddelapparatet.
Frihandelsavtale med Thailand godkjent i Stortinget28.5.2025 12:13:58 CEST | Pressemelding
Stortinget har godkjent frihandelsavtalen mellom EFTA-statene og Thailand.
Stortinget godkjenner handelsavtale med Kosovo28.5.2025 12:12:08 CEST | Pressemelding
Frihandelsavtalen mellom EFTA-statene og Kosovo som ble undertegnet 22. januar 2025 i Davos, Sveits, åpner nye dører for norsk næringsliv og er et viktig bidrag til å knytte Kosovo tettere på Europa og bidra til stabilitet på Vest-Balkan.
Følger opp høring om reguleringer i fisket etter kveite og breiflabb28.5.2025 12:01:19 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har nå vurdert tilrådningene fra Fiskeridirektoratets som oppsummerte høringen om reguleringer i fisket etter kveite og breiflabb i 2025.
Fiskeri- og havministeren besøker Vest-Finnmark og deltar på Kirkeneskonferansen19.5.2025 06:45:00 CEST | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss møter fiskere og sjømatbedrifter i Vest-Finnmark, før hun drar østover for å åpne et nytt visningssenter for laks og delta på Kirkeneskonferansen. Reisen foregår fra mandag 19. mai til onsdag 21. mai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom