Hengekøye er sommerens store friluftstrend

Gjennom de to siste årene har hengekøyer blitt et stadig mer populært alternativ for de som liker å overnatte ute, og det ser ut til at trenden er økende. Sport 1-gruppen forteller at salget har «eksplodert» i år og Gresvig, selskapet bak G-sport, G-max og Intersport, merker også en økende trend.
– Jeg kan bekrefte at hengekøyer har kraftig vekst hos oss, spesielt de to siste sesongene, og trenden er økende, sier Fredrik Ljunggren, kategorisjef for Jakt, Fiske og Friluft hos Gresvig.
Friluftsliv i nærområdet
Lasse Heimdal, generalsekretær i Norsk Friluftsliv, har sine tanker om hvorfor hengekøyer har blitt så trendy.
– Vi ser at stadig flere ønsker det enkle friluftslivet. En hengekøye er enkel å bære med og henge opp, alt du trenger er et par trær. I hverdagen er vi så vant med komfort, og de enkle opplevelsene i naturen blir derfor en luksus. Tenk så deilig å bytte ut skjermen med en stjernehimmel for en kveld.
Paraplyorganisasjonen Norsk Friluftsliv jobber for et allsidig og enkelt friluftsliv, og ønsker den nye friluftstrenden velkommen.
– Du trenger ikke reise langt for gode friluftsopplevelser, små turer i nærmiljøet kan gi minst like stor glede, og hengekøya kan være et fint påskudd for å komme seg ut. Hvorfor ikke ta en natt i naturen, midt i uka? sier han.
Fredrik Ljunggren i Gresvig, tror hengekøyer kan fungere som en introduksjon til friluftsliv
– De brukes ofte veldig bynært, i hagen hjemme, på hytta og lignende plasser, sier han.
Tar ikke over for telt
Det ser derimot ikke ut til at hengekøya tar over for det gode gamle teltet, men i stedet brukes som et supplement. Både Sport 1 og Gresvig avviser spørsmål på om det er nedgang i salg av telt, og rapporterer om salgsvekst også her.
– Vi tror at teltbrukere velger hengekøye innimellom på kortere turer og ved pent vær. En hengekøye i seg beskytter deg tross alt ikke mot de samme elementene som et telt gjør. Velger du å kombinere hengekøyen med en presenning og et myggnett nærmer vi oss litt, sier Fredrik Ljunggren, i Gresvig.
Heimdal er ikke overrasket over at overnatting i naturen blir stadig mer populært.
– Det at stadig velger å sove ute, er en trend vi har sett siden 2015. Dette er flott utvikling, som vi håper vil fortsette, avslutter Heimdal.
Tips til overnattingstur med hengekøye:
- Nå på sommeren kan det være lurt å supplere med myggnett, så du unngår å bli nattmat for mygg og knott. Mange hengekøyemodeller har tilpasset myggnett som tilleggsutstyr.
- Selv om det er varmt ute, kan nettene være kjølige. Ta med et liggeunderlag,reinsdyrskinn eller en «underquilt», et liggeunderlag tilpasset hengekøya, for å holde varmen.
- Dersom værmeldingen er usikker, kan du ta med en presenning og spenne den over hengekøya.
- Husk at hengekøye egner seg bedre på lavlandet, enn på høyfjellet over tregrensa. Er det tynt med trær, kan det være vanskelig å finne en egnet overnattingsplass.
Kontakter
Linn Elise Jakhelln
Kommunikasjonsrådgiver i Norsk Friluftsliv
Tlf: 45213472
E-post: linn@norskfriluftsliv.no
Bilder

Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og flere enn 5000 lag og foreninger.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere – oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges Dykkeforbund, Norges klatreforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistforeningen, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
505 aktiviteter samlet hele Østfold ute i Friluftslivets år17.12.2025 09:13:00 CET | Pressemelding
Med hundrevis av aktiviteter, som leirbålsang, kanokurs, aktivitetsdag langs Helsestien og utendørs kunstutstilling, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Østfold til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
2645 aktiviteter samlet hele Vestland ute i Friluftslivets år17.12.2025 08:54:36 CET | Pressemelding
Med flere tusen av aktiviteter, som padleturer, grillfest med kajakk og SUP-brett, fakkeltog og gjemsel med redningshunder, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Vestland til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
686 aktiviteter samlet hele Vestfold ute i Friluftslivets år17.12.2025 08:34:04 CET | Pressemelding
Med hundrevis av aktiviteter, som aktivitetsdag for kystfriluftsliv, padleturer, fuglesangtur og kurs i kart og kompass, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Vestfold til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
3426 aktiviteter samlet hele Trøndelag ute i Friluftslivets år17.12.2025 08:19:46 CET | Pressemelding
Med tusenvis av aktiviteter, som bålturer, padlekurs, ordførerens tur, fuglesangtur og kurs i kart og kompass, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Trøndelag til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
566 aktiviteter samlet hele Troms ute i Friluftslivets år17.12.2025 08:01:52 CET | Pressemelding
Med hundrevis av aktiviteter, som måneskinnstur på ski, matlaging under åpen himmel, fakkeltog og utekonsert, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Troms til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
