Forskningsrådet

CERN med nye Higgs-resultater 4. juli

Del
Hvert halvår offentliggjør CERN status for sin forskning. Det er stor spenning blant fysikere verden over. Vil CERN kunngjøre at Higgs partikkel er funnet?

Siden verdens kraftigste partikkelakselerator LHC ble tatt i bruk har CERN samlet data fra milliarder av partikkelkollisjoner. Gjennom analysen av disse håper de å finne Higgs partikkel. Denne partikkelen inngår i den teoretiske modellen som fysikere bruker for å beskrive materien som vi består av og som omgir oss: den såkalte standardmodellen. Hvis CERN finner Higgs partikkel, vil dette bekrefte teorien. Hvis den ikke finnes, står en 50 år gammel teori for fall, og ny teori må utvikles.

Ved forrige statusoppdatering i november 2011 sa CERN at det var funnet signaler som kunne stamme fra Higgs partikkel, men sikre var de ikke. Hittil i år er det samlet data fra flere partikkelkollisjoner enn i hele 2011, så grunnlaget for å trekke konklusjoner er langt større.

Fakta: Norsk aktivitet på CERN
Norge er et av 20 medlemsland og har vært med siden laboratoriet ble etablert i 1954. Medlemskapet forvaltes av Forskningsrådet.
Omtrent 100 norske forskere og studenter, primært fra UiO og UiB, deltar i eksperimentene på CERN, sammen med 6500 andre forskere fra universiteter og forskningsinstitutter over hele verden.
CERN har  ca. 2450 ansatte, hvorav 13 er norske.

Seminaret kan følges på webcast 4. juli fra kl 9: webcast.cern.ch https://webcast.web.cern.ch
Pressekonferanse kan følges på samme adresse fra kl 11.
Mer informasjon:
www.cern.ch

Kontaktpersoner i det norske CERN-miljøet:

Befinner seg 4. juli i:

Navn, tittel

e-post

mobil

CERN (Genève)

Alex Read,
Professor, Higgs-jeger*

a.l.read@fys.uio.no ,

975 44 475

Oslo

Lillian Smestad

Stipendiat, Higgs-jeger*

lillian.smestad@fys.uio.no

926 68 146

Bergen

Bjarne Stugu

Professor og CERN-forsker

bjarne.stugu@ift.uib.no

951 81 598

Melbourne**



Are Raklev
Førsteamanuensis, Higgs-jeger*

ahye@fys.uio.no

+47 414 52 597

Farid Ould-Saada
Professor, prosjektleder for norsk ATLAS-deltakelse

farid.ould-saada@fys.uio.no

+47 948 61 474

* Higgs-jegernes egen blogg: http://www.forskning.no/blog/higgsjegerne
** mange norske fysikere befinner seg i Melbourne 4.-11. juli, på verdenskongressen ICHEP.

Om Forskningsrådet

Forskningsrådet
Forskningsrådet
Drammensveien 288
0283 OSLO

22 03 70 00https://www.forskningsradet.no

Forskningsrådet er den nasjonale organisasjonen for finansiering av forskning og eksperimentell utvikling (FoU) og FoU-støttet innovasjon. Forskningsrådet skal være en markert forsknings- og innovasjonspolitisk aktør nasjonalt og internasjonalt, en strategisk investor, en synlig og inkluderende samfunnsaktør og en kunnskapsbasert rådgiver. Gjennom disse rollene skal vi legge til rette for utviklingen av sterke forsknings- og innovasjonsmiljøer som hevder seg i den internasjonale konkurransen, skaper innsikt, bidrar til verdiskaping og til å løse de samfunnsutfordringene Norge og verdenssamfunnet står overfor. Forskningsrådet skal gi næring til nye ideer, gjøre grensesprengende forskning og radikal innovasjon mulig og jobbe for et samfunn der forskning brukes og deles. 

Følg pressemeldinger fra Forskningsrådet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forskningsrådet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Forskningsrådet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye