Opera- og ballettsesongen 18/19

– Jeg er stolt av å kunne presentere en sesong som viser at opera er for alle – og om alle!, sier operasjef Annilese Miskimmon, i forbindelse med at programmet for neste sesong ble offentliggjort i Den Norske Opera & Balletts jubileumsuke. Miskimmon ønsker at hennes første fulle operaprogram skal introdusere opera for enda flere.
Ingrid Lorentzen har vært ballettsjef siden 2012. Hun presenterer en sesong med stort spenn, der hun tar grep for å utlikne kjønnsforskjellene mellom dem som preger repertoaret: – Ballettsesongen spenner fra nyskapte verk i det helt store formatet til at vi avdekker nye lag av klassikere. De siste månedene har vært en oppvåkning i mange bransjer. Vårt svar er å snu speilet mot oss selv og endre repertoaret innenfra. Neste sesong har vi en likevekt mellom mannlige og kvinnelige koreografer, sier Lorentzen.
Operasesongen inneholder det storslåtte, som i Tsjajkovskijs Spar dame – en intens grøsser om spillegalskap i regiavArnaud Bernard – og Strauss' vakre Rosenkavaleren, iscenesatt av Sir David McVicar. På programmet finner vi også lett slapstick-humor i Donizettis Elskovsdrikken og svart komedie i Gianni Schicchi. Sistnevnte er en del av Puccinis trilogi Il trittico, der også Il tabarro og Suor Angelica inngår. I løpet av året presenteres alle disse tre timeslange verkene av regissør, scenograf og kostymedesigner Isabella Bywater. De som ønsker en kort og intens operaopplevelse, eller et første møte med sjangeren, kan oppleve den korte Suor Angelica alene, mens de to andre spilles sammen i én forestilling. Suor Angelica er en opera med bare kvinnestemmer, mens Billy Budd kun har menn på scenen. Benjamin Brittens opera har ikke vært satt opp tidligere i Norge. Annilese Miskimmon vil selv regissere dette mesterverket fra etterkrigstida om undertrykt begjær i et hardt maskulint miljø. Nasjonaloperaen vil fortsette å presentere sentrale verk fra norsk operahistorie, og framfører våren 2019 Edvard Fliflet Bræins Anne Pedersdotter i konsertversjon. I tillegg blir det gjensyn med Don Giovanni, Tryllefløyten og La Cenerentola. På scenen står Nasjonaloperaens solister sammen med norske og internasjonale sangere som Mari Eriksmoen, Adrian Angelico, Jaques Imbrailo, Nina Gravrok, John Relyea og Johannes Weisser. Les mer her: https://operaen.no/#forestillinger?&genreFilter=opera (scroll ned til august)
Ballettsesongen på Hovedscenen åpner med en urpremiere på The Hamlet Complex signert huskoreograf Alan Lucien Øyen. Dette blir en ny og storslått Hamlet med dans, teater og spektakulære scenebilder. En ny Vårofferet av Ina Christel Johannessen står også på programmet denne sesongen, når vi får oppleve noe av den beste musikken som er skrevet for dans, med Stravinskys Vårofferet og Ilduglen. De andre koreografene som skaper nytt for Nasjonalballetten, er Cina Espejord, Melissa Hough, Garrett Smith og Ingun Bjørnsgaard. En av forrige sesongs nye verker og største suksesser, Hedda Gabler, er tilbake på Hovedscenen. En annen Ibsen-ballett, Ghosts, fortsetter sin ferd rundt i verden, og nå er det Shanghai som står for tur. Kenneth MacMillans Manon er tilbake og publikum får oppleve Secus av Ohad Naharin, kjent som Mr. Gaga. Nasjonalballetten er Norges eneste klassiske ballettkompani, og den klassiske balletten preger sesongen. For første gang i Norge danses Kingdom of Shades fra La Bayadére, og Svanesjøen, Nøtteknekkeren og Balanchines Symphony in C er tilbake. I sentrum for alt står Nasjonalballettens dansere. Kompaniet for unge dansere, Nasjonalballetten UNG, går sammen med Nasjonaloperaens solistpraktikanter om Henry Purcells Dido og Aeneas, med regi og koreografi av Andreas Heise. Andre nyvinninger og flere gjestespill står også på programmet. Les mer her: https://operaen.no/#forestillinger?&genreFilter=ballett (scroll ned til august).
Operaorkestret vil denne sesongen ha konserter med musikere som pianisten Joseph Moog og Nasjonaloperaens solist Tone Kummervold. Dirigentene Cristian Măcelaru, Erik Nielsen og Constantin Trinks dirigerer orkestret i verker som spenner fra Griegs klaverkonsert i a-moll til Mahlers 3. symfoni og Bruckners 8. symfoni. Musikerne blir dessuten også denne sesongen å oppleve i mer intimt format i lørdagsserien på Scene 2. Foruten Operaorkestrets opptredenerblir det solokonserter med musikere som kontratenoren Philippe Jaroussky, pianisten Grigory Sokolov, barytonen Peter Mattei, sopranen Karita Mattila, samt Leif Ove Andsnes og Truls Mørk – for å nevne noen. Les mer om konsertrepertoaret her: https://operaen.no/#forestillinger?&genreFilter=konsert (scroll ned til august)
Nøkkelord
Kontakter
For mer informasjon, intervjuer og anmelderbilletter, vennligst kontakt:
Lene Jacobsen: lj@operaen.no / 47915232
Bilder


Om Den Norske Opera & Ballett
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen urfremfører Sir Wayne McGregors storverk Jocasta’s Line4.9.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Banebrytende Sir Wayne McGregor bringer klassisk tragedie, samtidsballett og musikk av Stravinsky og Samy Moussa sammen i en stor teatralsk installasjon med verdenspremiere 13. september.
Nasjonalballetten danser familievennlig Svanesjøen i Operaen og på turné26.8.2025 09:31:04 CEST | Pressemelding
Ballettklassikeren over alle møter norske folkeeventyr i familieforestillingen En fortelling om Svanesjøen. 28. august er suksessen tilbake i Operaen – før turnéen går videre til Haugesund, Stavanger, Arendal og Skien.
Hun skal skape Wagners «Nibelungens ring» i Operaen fra 2027 – men først gir hun oss «Rusalka»21.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
Den prisbelønte regissøren Tatjana Gürbaca er tilbake for å sette opp Rusalka 24. august, før hun tar fatt på Wagners store operasyklus fra 2027.
Har solgt 1 million rabattbilletter. Nå fortsetter OBOS og Operaen samarbeidet.14.8.2025 08:02:00 CEST | Pressemelding
I fjor feiret OBOS og Operaen 25 års samarbeid. Nå er en avtale for fire nye år på plass, den største sponsoravtalen i Operaens historie.
Sommeråpent operahus med dans for hele familien23.6.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Jo Strømgren Kompani inntar Operaen i juni og juli! Med seg har de turist- og familievennlige forestillinger, blant annet den verdenskjente fotballforestillingen, til lavere billettpris.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom