Sterk fremgang for MøllerGruppen - rekordomsetning og fortsatt størst i Norden
25.2.2015 00:00:00 CET | Møller Mobility Group | Pressemelding

- Vi har aldri solgt så mange biler som i 2014. I fjor importerte vi 53.887 nye biler og solgte 40.938 nye biler gjennom våre egne Møller Bil-forhandlere, sier konsernsjef Pål Syversen.
Mens totalmarkedet for nye personbiler økte med vel én prosent i Norge i fjor, økte MøllerGruppens personbilsalg i hjemlandet med nær åtte prosent. Konsernets tre merker, Volkswagen, Skoda og Audi representerte dermed mer enn 25 prosent av det norske salget av nye personbiler i 2014. Også i Sverige og Baltikum økte MøllerGruppen bilsalget.
Konsernets resultat før skatt ble 671 millioner kroner i fjor. Det er en nedgang på 30 millioner kroner fra året før. Imidlertid inkluderer 2014-resultatet engangskostnader og nedskrivninger på til sammen 174 millioner kroner, bl.a. knyttet til relokalisering av forhandleren på Oslo Vest og endring i pensjonsordningen. Korrigert for dette er 2014-resultatet et av de beste for MøllerGruppen noen gang.
- Det gode resultatet skyldes både generell markedsvekst, at vi har tatt større markedsandeler og økt omsetning i servicemarkedet hos våre forhandlere, sier konsernsjef Pål Syversen.
Importselskapet i Norge, Harald A. Møller, var den viktigste bidragsyteren til konsernets resultat. Selskapet fikk et resultat før skatt på 527 millioner kroner, en økning fra 455 millioner kroner fra året før.
Møller Bil Norge, som består av konsernets bilforhandlere her i landet, økte overskuddet fra 124 millioner kroner til 230 millioner kroner i resultat før skatt i fjor.
MøllerGruppen har de siste årene hatt en sterk ekspansjon i Estland, Litauen, Latvia og i Sverige, der konsernet representerer Volkswagen-gruppens bilmerker. I 2014 utgjorde den internasjonale virksomheten nær en fjerdedel av MøllerGruppens omsetning.
Forhandlerselskapet Møller Bil Sverige har hatt en svært positiv resultatutvikling og fikk i fjor et overskudd før skatt på 36 millioner kroner.
MøllerGruppens virksomhet i Baltikum hadde et samlet resultat før skatt på 30 millioner kroner i 2014, som er en liten tilbakegang fra resultatet på 33 millioner kroner i 2013. Selv om antallet solgte biler økte, skyldes resultatutviklingen større marginpress på nye biler i disse markedene.
Finansieringsselskapet Volkswagen Møller Bilfinans hadde sitt beste år noen gang i fjor, og fikk et resultat før skatt på 205 millioner kroner. Dette er en økning fra 188 millioner kroner året før. MøllerGruppen eier 49 prosent av finansieringsselskapet.
- 2014 var det året hvor MøllerGruppen tok lederposisjonen også i elbilmarkedet i Norge. Etter de svært vellykkede introduksjonene av e-Golf og e-Up!, klarte disse modellene i fjor å ta en samlet andel på nær 28 prosent av det norske markedet for ladbare biler, sier Pål Syversen.
- Vi er også svært tilfreds med resultatet av vårt langsiktige arbeid for bedre kundetilfredshet. Vi har aldri hatt mer tilfredse kunder enn nå. Samlet sett framstår 2014 som det beste året i selskapets 78 år lange historie, sier konsernsjef Pål Syversen.
MøllerGruppen antar at fallet i oljeprisen, og den usikkerheten det skaper i norsk økonomi, vil gi en moderat nedgang i nybilsalget i 2015. I Sverige og Baltikum regner konsernet med en mer stabil markedsutvikling. Samtidig kommer konsernets bilmerker med flere nye modeller i 2015, noe som forventes å gi en fortsatt sterk markedsposisjon.
Kontaktinformasjon
Paul Hegna
Direktør konserninformasjon og samfunnsansvar
Frysjaveien 31b | Tlf: + 47 24 03 33 00
Postboks 6671 Etterstad | Dir: +47 24 03 33 31
N-0609 Oslo | Mob: +47 90 75 31 46
Kontakter
Paul HegnaDirektør Konserninformasjon og Samfunn
Tel:+47 907 53 146 / +47 240 33 300paul.hegna@moller.noBilder

Om Møller Mobility Group
Følg pressemeldinger fra Møller Mobility Group
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Møller Mobility Group på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Møller Mobility Group
Ny konserndirektør for Møller Digital25.3.2026 12:30:08 CET | Pressemelding
Emma Tryti blir ny Chief Digital Officer i Møller Mobility Group, og tiltrer sin nye rolle som konserndirektør for Møller Digital 1. mai.
Rekordomsetning for Møller Mobility Group i 202527.2.2026 08:01:31 CET | Pressemelding
Møller Mobility Group leverte i 2025 en omsetning på 49,5 milliarder kroner, opp 26 prosent fra året før. Resultat før skatt endte på 1.543 millioner kroner, en økning på 22 prosent. I et krevende marked var veksten primært drevet av høye nybilvolumer, samtidig som konsernet økte markedsandelene på personbil i Norge, Sverige og Baltikum.
Læring fra datainnsikt: Volkswagen-gruppen lanserer europeisk initiativ for økt trafikksikkerhet16.1.2026 11:07:26 CET | Pressemelding
[Oslo, 16. januar 2026] – Volkswagen-gruppen jobber dedikert med sikkerheten for alle trafikanter i Europa. Med utgangspunkt i erfaringer fra det tyske markedet, ønsker konsernet i denne sammenhengen nå å utvide sitt program for bruk av sensor- og bildedata fra kundekjøretøy til rundt 40 europeiske land – inkludert Norge. Hensikten er å kontinuerlig videreutvikle førerassistentsystemer og automatiserte kjørefunksjoner ved hjelp av data fra reelle trafikksituasjoner, slik at kunder deretter kan dra nytte av disse forbedringene gjennom programvareoppdateringer for sine kjøretøy.
Harald A. Møller AS: Forventer nybilmarked på 170.000 i 202618.12.2025 11:30:27 CET | Pressemelding
Norges største bilimportør delte i dag sine prognoser for bilmarkedet i 2026. De tror på et sterkt, men ikke rekordsterkt, personbilmarked neste år.
Harald A. Møller AS: - Glade for at SV og MDG tar elbilkampen14.11.2025 11:12:37 CET | Pressemelding
Norges største bilimportør heier på SV og MDG når de tar elbilkampen mot regjeringen i forhandlingene om statsbudsjettet for 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom