ZEN-konferansen 2018: Programmet er klart!

På den første konferansen til forskningssenteret for nullutslippsområder i smarte byer (FME ZEN) kan du bli kjent med spennende nullutslippsområder fra utlandet som har vært i bruk i flere år. FME ZEN og partnere vil presentere resultater fra sitt første år i drift, du vil få høre om innovative medvirkningsmetoder og finne ut hvordan man lykkes med å engasjere flere brukergrupper på nabolagsnivå.
– Aktive innbyggere, testing av nye løsninger og mer deling av tjenester vil kjennetegne framtidens mest populære (nullutslipps)byer. Nysgjerrig? Bli med på ZEN-konferansen! sier Turid Helle, rådgiver for byutvikling i Trondheim kommune.
Meld deg på ZEN-konferansen 2018
Brukeren må stå i fokus når nullutslippsområder utvikles
På ZEN-konferansen presenteres mulige forretningsmodeller for nullutslippsområder. Det blir paneldiskusjon mellom representanter fra kommuner, industripartnere og etater om tre av pilotprosjektene til FME ZEN.
Energisystemene til noen av pilotene blir presentert, og konferansedeltakerne vil få vite hvordan man får utbyggere til å være med i et så ambisiøst byggeprosjekt som et nullutslippsområde er.
– Skal vi lykkes med nullutslippsnabolag, må alle gode løsninger spille hverandre enda bedre. I FME ZEN møtes bygg og energisystem, bokvalitet og bærekraft, erfaring og innovasjon for å utvikle helhetlige løsninger. På ZEN-konferansen blir det smakebiter på alt dette, sier Trygve Mellvang-Berg, kommunikasjonssjef i Norsk Fjernvarme.
Fakta om FME ZEN
Forskningssenter for nullutslippsområder i smarte byer (FME ZEN) skal bidra til å muliggjøre overgangen til lavutslippssamfunnet ved å utvikle bærekraftige områder med null klimagassutslipp. Senteret er et forskningssenter for miljøvennlig energi utpekt av Norges Forskningsråd.
Gjennom FME ZEN samarbeider kommuner, næringsliv, myndighetsorgan og forskere tett for å planlegge, utvikle og drifte områder uten klimagassutslipp. Mer effektiv energibruk, produksjon og bruk av fornybar energi vil bidra til bedre miljøet lokalt og til å nå nasjonale klimamål. Et av tiltakene for å nå dit er etableringen av nullutslippsområder (pilotprosjekter) som vil fungere som innovasjonsarena og utprøvingsområde for teknologier og løsninger som utvikles i forskningssenteret. NTNU er vertsorganisasjon og leder senteret sammen med SINTEF Byggforsk og SINTEF Energi. fmezen.no
Kontakter
Annika BremvågKommunikasjonsrådgiver
Tel:48310230annika.bremvag@ntnu.noArild GustavsenProfessor, senterleder FME ZEN
Tel:99363674arild.gustavsen@ntnu.noBilder

Om SINTEF
Dette er SINTEF
SINTEF er Skandinavias største uavhengige forskningsorganisasjon, med internasjonalt ledende kompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap, helse og samfunnsvitenskap. SINTEF sin visjon er: Teknologi for et bedre samfunn.
Dette er NTNU
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU) har hovedansvar for den høyere teknologiutdanningen i Norge. I tillegg til teknologi og naturvitenskap har vi et rikt fagtilbud i samfunnsvitenskap, humanistiske fag, realfag, medisin, lærerutdanning, arkitektur og kunstfag. NTNU sin visjon er: Kunnskap for en bedre verden.
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
Norsk teknologi sørger for japansk klimagevinster27.6.2025 11:22:24 CEST | Pressemelding
Ti millioner CO₂-varmepumper til varmtvann solgt – miljøseier med norske røtter
Sanntidsdata er nødvendig for å utvikle fremtidens smarte bygg24.6.2025 09:35:32 CEST | Pressemelding
Tilgang til sanntidsdata er avgjørende for å få bygninger som er både energieffektive, smarte og fleksible.
SINTEF får nøkkelrolle i to nye forskningssentre for fremtidens transport19.6.2025 14:09:54 CEST | Pressemelding
Sjefforsker Marianne Ryghaug i SINTEF skal lede forskningssenteret TRACE som skal utvikle kunnskap og løsninger for et transportsystem som tar hensyn til natur, miljø og arealbruk.
Regjeringen styrker Norges infrastruktur for kvanteforskning19.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
NorFab tildeles 35 millioner kroner for å sørge for at Norge henger med i det internasjonale kunnskapskappløpet om kvanteteknologi.
Nytt AI-verktøy skal forutsi risiko for klimarelaterte byggskader18.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Et nytt forskningsprosjekt ledet av Wenn Property og SINTEF skal utvikle et AI-verktøy som analyserer risiko for byggskader og foreslår forebyggende tiltak.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom