Mattilsynet øker kontrollen med lakseeksporten til Kina
13.2.2018 16:30:00 CET | Mattilsynet | Pressemelding
Det sier administrerende direktør i Mattilsynet, Harald Gjein.
Kina og Norge undertegnet i fjor en lakseprotokoll der partene ble enige om at det kun kan eksporteres laks fra oppdrettsanlegg uten mistanke eller påvisning av fiskesykdommene ILA eller PD. Kravet gjelder på oppdrettsanleggsnivå og ikke på sone- eller fylkesnivå. Ansvaret for å oppfylle fiskehelsekravet har lakseprodusentene og eksportørene.
Kravet om PD- og ILA-fri laks er et fiskehelsekrav og har ingenting med mattrygghet å gjøre. Laks med PD-virus er trygg å spise.
- Likefult må sjømataktørene respektere kravene og følge dem, sier Gjein.
Det er eksportfirmaet Ocean Quality AS og lakseslakteriet Bremnes Seashore AS Mattilsynet mistenker for å ha eksportert laks fra anlegg med PD.
- På grunn av politietterforskningen kan vi ikke uttale oss om saken. Virksomhetene er inntil videre suspendert for lakseeksport til Kina, sier Gjein.
På bakgrunn av anmeldelsen og de kinesiske inspeksjonene neste måned, øker Mattilsynet kontrollen med eksportpartier med fersk laks til Kina. Konkret må eksportører dokumentere bedre hvilke oppdrettsanlegg laksen kommer fra. I tillegg vil Mattilsynet kontrollere flere vareparti.
- Vi må sikre oss at eksportsystemet fungerer, at eksportaktørene er sitt ansvar bevisst og følger kravene i lakseprotokollen, sier Gjein.
Kinesiske myndigheter er orientert om anmeldelsen og tiltakene med økt kontroll. Mattilsynet har tett dialog med dem via ambassaden og fortsetter planleggingen av inspeksjonen neste måned.
- Norske myndigheter har arbeidet lenge og lagt ned mye ressurser for få til en lakseavtale med Kina. Ansvaret for å følge avtalen har næringsaktørene, og vi forventer at kravene følges, avslutter Gjein.
Kontakter
For spørsmål om eksport av laks til Kina og inspeksjonene: Mattilsynets pressevakt: 46 91 29 10
For spørsmål om anmeldelsen: Politiadvokat Hallvard Gardshol Bjørndal, Tel: 976 70 340
Om Mattilsynet
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Trekkfuglene er på vei – beskytt fuglene dine mot fugleinfluensa16.3.2026 15:46:26 CET | Pressemelding
Det er for tiden mye fugleinfluensa blant ville fugler i Europa. Nå som trekkfuglene vender tilbake, oppfordrer Mattilsynet alle som holder fugler i fangenskap til å være nøye med smittevern og begrense kontakt med ville fugler.
Opprettholder infisert sone for fjørfehold i Rogaland16.3.2026 14:45:59 CET | Pressemelding
Mattilsynet opprettholder infisert sone i sju kommuner i Rogaland for å hindre spredning av fugleinfluensa fra ville til tamme fugler. I sonen gjelder blant annet portforbud for fjørfe, forbud mot dyreansamlinger, og jakt og fangst av fugl.
Disse oppdretterne kan forvente revisjon av Mattilsynet i 202612.2.2026 15:05:04 CET | Pressemelding
Mattilsynet planlegger å gjennomføre 12 systemrevisjoner av ulike oppdrettsselskaper i 2026. Nytt i år er at flere settefiskaktører er valgt ut, siden god dyrevelferd starter allerede i settefiskanlegget.
Ingen funn av MRSA i norske svinehold på seks år10.2.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
For sjette året på rad har vi ikke hatt påvisninger av MRSA-bakterier i norske svinehold. Det viser at vi lykkes med både forebygging av introduksjon og etablering av bakterien som er motstandsdyktig mot flere typer antibiotika.
Havbruksnæringen viser fremgang, men systemrevisjoner avdekker fortsatt svakheter2.2.2026 15:07:18 CET | Pressemelding
Flere oppdrettsaktører har forbedret styringssystemene sine, men havbruksnæringen må fortsatt jobbe mer systematisk og proaktivt for å sikre god dyrevelferd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
