
Tidlig innhøsting av gras skal gjøre kua mer klimavennlig

– Mange bønder venter for lenge med å slå gresset som skal bli til dyrefôr. Dermed bidrar de til å øke klimautslippene fra landbruket, sier professor Odd Magne Harstad ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU).
Å slå gresset like etter skyting er optimalt for å lage mest mulig næringsrikt grovfôr til kua, og for å redusere klimautslippene, viser både internasjonale studier og norske forsøk.
– Tidlig høstetid på fôr kan redusere metangassutslippet fra kua med opp til 20 prosent sammenlignet med fôr som høstes senere på sommeren. Det skyldes at gress som høstes tidlig inneholder mindre fiber enn sent høstet gress, sier Harstad.
Mesteparten av kuas energiinntak kommer fra fiber i gress. Når fiberet havner i kuas vom, dannes metan, en av de verste klimagassene. Metanen slippes ut i atmosfæren når kua puster ut, raper eller promper.
– Selv om mange bønder slår på riktig tid, er det også ganske mange som velger å vente. Det vil være en stor klimagevinst i å få disse til å høste tidligere, sier Harstad.
Se også film her.
Lønnsomt for bonden
Å høste gresset på et tidlig utviklingsstadium kan også bety god økonomi for bonden fordi fôret blir mer næringsrikt, med mer protein og sukker, samtidig som kua klarer å utnytte mer av fiberet.
– Kua produserer mer melk med per kilo fôr, noe som er mer lønnsomt og mer miljøvennlig, sier Kim Viggo Weiby, spesialrådgiver for klima og bærekraft i Tine.
Været ødelegger
Selv om bonden ønsker å høste rundt den tiden gresset viser tegn på skyting, kan været sette en effektiv stopper for slåtten.
– Ofte må vi vente dager og uker på grunn av regn. Bløtt fôr gir fare for innblanding av jord og er dessuten vanskeligere å håndtere på vinteren fordi det fryser til is. Men vi ønsker å slå rundt skyting dersom det lar seg gjøre, sier melkebonde Erling Endsjø på Ski i Akershus.
Tidlig slått gir mindre mengder grovfôr enn sen slått. Det betyr at mange bønder må høste en ekstra gang senere på sommeren, noe som gir mer kjøring og mer bruk av kunstgjødsel.
– Likevel viser undersøkelsene at klimautslippene er lavere ved tidlig slått, sier Weiby.
Jakter klimaløsninger
Klimasmart Landbruk er et felles prosjekt som et samlet landbruk står bak. For å identifisere ulike grep som kan redusere klimaavtrykket i norsk matproduksjon har prosjektet en jakt på 100 klimaløsninger for landbruket. Tidlig høstetid er én av dem.
– Vi tror at mange av klimaløsningene i landbruket finnes der ute allerede. At nytenkende norske bønder, forskere og gründere allerede har metoder som kan tas i bruk av flere. Derfor har vi satt i gang en landsomfattende jakt fram til oktober, sier prosjektleder Tony Barman i Klimasmart Landbruk.
Landbruket utgjør cirka åtte prosent av klimagassutslippene i Norge. Siden 1990 er klimagassutslippene fra norsk landbruk kuttet med oppunder fem prosent.
Les mer om klimaarbeidet i landbruket på Klimasmartlandbruk.no
Tekst: Rolf Magnus W. Sæther. Foto: Halfrid Simonsen
Kontakter
Sverre StensengKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 909 25 116sverre.stenseng@tine.noBjørn MalmLeder samfunnsansvar
Tel:+47 934 79 627bjorn.malm@tine.noØystein SyrstadKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 907 45 243oystein.syrstad@tine.noSindre ÅnonsenKommunikasjonssjef
Tel:+47 916 75 707sindre.anonsen@tine.noVeronika SkagestadKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 936 03 500veronika.skagestad@tine.noLars GaltungDirektør kommunikasjon og samfunnsansvar
Tel:+47 982 14 812lars.galtung@tine.noOlav HålandKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 916 22 338olav.haland@tine.noHege RognlienKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 904 00 430hege.rognlien@tine.noBilder


Om TINE SA
TINE SA er et næringsmiddelkonsern som foredler rene og naturlige råvarer til god og sunn mat. Morselskapet TINE SA er et samvirkeselskap som eies av melkeprodusenter som leverer melk til selskapet. På den måten skaper TINE verdier i et nært samspill mellom norsk natur, landbruk og marked.
Følg pressemeldinger fra TINE SA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TINE SA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TINE SA
Fortsatt to meierier i Finnmark27.1.2021 14:00:11 CET | Pressemelding
Styret har i dag konkludert med å ikke gjennomføre utredning av meieristrukturen i Finnmark nå. I stedet settes det i gang forbedringsprosjekter.
Produksjonen ved TINE Meieriet Sem fortsetter2.12.2020 14:30:00 CET | Pressemelding
Konsernstyret har i dag vedtatt å opprettholde produksjonen ved TINE Meieriet Sem. Det betyr at det fortsatt blir både produksjon, lagerdrift og distribusjon i Tønsberg.
Julens produkter fra TINE25.11.2020 14:57:46 CET | Pressemelding
Årets jul blir spesiell på mange måter, men nettopp derfor er det kanskje ekstra viktig å hygge seg og ta vare på den gode julestemningen. TINEs produkter har en lang tradisjon for å være en viktig del av julematen for mange, og julen i år er ikke noe unntak. Både den tradisjonsrike Edamerosten og Julebrunosten fra Lom og Sjåk er en del av årets julesortiment fra TINE.
TINE sparer miljøet for tonnevis av plast med ny emballasje23.10.2020 10:29:51 CEST | Pressemelding
TINE går i bresjen for å endre matbransjens bruk av unødvendig plast. Meieriselskapet har lansert flere nye emballasjeløsninger som vil kunne redusere TINEs plastforbruk med over 700 tonn hvert eneste år. Nå håper TINE at papirsugerør og treskjeer er deres nye miljøsmarte løsninger.
Årets Matglede-vinnere er kåret22.10.2020 15:28:24 CEST | Pressemelding
Matbutikker og bedrifter over hele landet har deltatt i den prestisjetunge konkurransen om hvem som skaper mest matglede for kundene sine. Beitostølen Helsesportsenter stakk av med seieren i Årets Matgledebedrift, mens Coop Mega Kolbotn og Rema 1000 Skogen sikret seg førsteplassene i kategoriene fullsortiment og lavpris i Årets Matgledebutikk.