Bærekraftige bedrifter i Follo vinner pris

Anita Krohn Traaseth åpnet årets Serum konferanse på Ås på onsdag. Samlingen er en årlig møteplass for gründere, næringsliv, forskere og innovatører, studenter og investorer, og målet er å løfte frem nye bedrifter i Østfold og Follo.
100.000 kroner til vinnerbedriftene
Innovasjon Norge delte ut to priser på tilsammen 100.000 kroner til Årets gründer og Årets innovasjon.
Vinneren av Årets gründer har kombinert teknologi med medisinsk kompetanse, og utviklet en mobilløsning som gjør det mulig for pasienter å få vurdert hudsykdommer av medisinsk personell ved bruk av en mobilapp.
-Dermatolog.no løser en stor internasjonal utfordring. Produktet vil spare kunder for tid, samfunnet for store summer, og løsningen kan bidra til å redde liv, sier Erlend Ystrøm Haartveit i Innovasjon Norge om vinneren av Årets Gründer.
Innovativt landbruk
For første gang delte Innovasjon Norge også ut prisen til Årets innovasjon for å hedre bedrifter som tør å gå nye veier. Førsteplassen gikk til Adigo fra Ski for prosjektet Asteriks – et bærekraftig ugressmiddel. Teknologien gjør det mulig å sprøyte ugressmiddel bare på ugresset – ikke nytteplanten eller bakken. Ved hjelp av maskinsyn og avansert dyseteknologi skytes sprøytemiddel presist direkte på ugressbladene – uten å treffe nytteplanten.
-Dette produktet kan effektivisere landbruket i inn- og utland. Juryen valgte det selskapet som i størst grad presenterer en løsning som kan endre en bransje, med vesentlige besparelser både økonomisk og miljømessig, forklarer Haartveit.
-Flere gode gründere
Vinneren av Årets Gründer var i godt selskap med de øvrige finalistene, nemlig Abcshelter fra Sarpsborg, Technicum og Tooler fra Oppegård. I kategorien Årets Innovasjon konkurrerte Adigo mot eSmart Systems fra Halden. Det ble også utdelt priser til Årets Serum Student og Årets Serum Bærekraft.
-Vi trenger flere gode gründere som kan finne løsninger på noen av de mange samfunnsproblemene vi og resten av verden står ovenfor. Arrangementet i dag viser et utvalg av de mange gode eksemplene på spennende innovasjon og utvikling i Follo og Østfold, sier Silje K. Jansen, prosjektleder for Serum.
Vær oppmerksom på sperrefristen klokken 17:00 onsdag 15. november.
Kontakt:
Erlend Ystrøm Haartveit, tlf 480 76 409, erlend.ystrom.haartveit@innovasjonnorge.no
Karin Ammerud Sørensen, tlf 970 55 028, karin.ammerud.sorensen@innovasjonnorge.no
Nøkkelord
Bilder


Lenker
Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
– Vi bør ha 10.000 høyvekstbedrifter i Norge12.5.2025 14:28:59 CEST | Pressemelding
Norge har over 5000 høyvekstbedrifter, viser en rapport som Innovasjon Norge lanserer i dag. Dette tallet bør dobles, mener Innovasjon Norge-sjef Håkon Haugli.
Presseinvitasjon Norges Dag på Expo Osaka 20258.5.2025 16:32:55 CEST | Presseinvitasjon
Vi inviterer presse til å delta på Norges Dag 2. juni på verdensutstillingen Expo Osaka 2025 i Japan.
Presseinvitasjon: Innovasjonstalen 20257.5.2025 10:57:00 CEST | Presseinvitasjon
Det har aldri vært viktigere å bygge et robust og omstillingsdyktig næringsliv enn i dagens urolige tider. Så hvordan får vi mange flere norske selskaper til å vokse fort? Vi tar diskusjonen under årets innovasjonstale.
Rekordmange milliardar til innovasjon i 202414.4.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Noreg sitt bidrag til næringslivet auka med 40 prosent i 2024. Samstundes auka dei private investeringane som matcha bidraget frå Innovasjon Noreg.
Vianode får lån på 400 millioner fra Innovasjon Norge14.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge har gitt tilsagn om lån på 400 millioner kroner til Vianode. Pengene vil bli investert i Norge, for å styrke selskapets forsknings- og utviklingskapasitet og plattform for etablering av regionale verdikjeder for batterier med høy ytelse og lave utslipp. Vianode utvikler og produserer grafitt til anoder og har kontrakt med en av verdens største bilprodusenter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom