
Eksperter fra Boston på studiebesøk

Pasientsikkerhetsprogrammet I trygge hender 24-7 har vært på besøk ved Oppsalhjemmet. Dette programmet er et oppdrag fra Helse- og omsorgsdepartementet. Sekretariatet er plassert i Helsedirektoratet.
Pasientsikkerhetsprogrammet med seg en delegasjon fra Institute for Healthcare Improvement (IHI) fra Boston i USA, som er et verdensledende miljø innen forbedringsarbeid i helse- og omsorgstjenesten. IHI har støttet over 30 land med nasjonalt arbeid innen pasientsikkerhet og forbedring, deriblant Danmark, Skottland, England, Nederland og Wales. Pasientsikkerhetsprogrammet har et langsiktig samarbeid med IHI. De skal blant annet gi Pasientsikkerhetsprogrammet strategisk veiledning og arrangere flere kurs og aktiviteter for helsepersonell i Norge.
Fire sentrale personer fra IHI har vært på et tredagers studiebesøk i Norge i november der de har besøkt virksomheter av spesiell interesse. De fire er Carol Haraden (Vice President, IHI), Andrew Longmate (Clinical Quality and Safety Lead in the Healthcare Quality and Strategy Directorate at the Scottish Government), Jennifer Lenoci-Edwards (Director, IHI, Patient Safety Focus Area) og David M. Williams (Executive Director, IHI). Målet med besøket var at IHI skulle bli kjent med programmet og arbeidet med pasientsikkerhet i Norge. De er opptatt av hva som har skjedd i Norge de siste årene og ville diskutere både suksesser og utfordringer.
Pasientsikkerhetsprogrammet ønsket at IHI skal bli kjent med helheten i pasientsikkerhetsprogrammet i Norge. Derfor ønsket de å besøke flere virksomheter/sykehus, deriblant Oppsalhjemmet. For Oppsalhjemmet og Norlandia er det er en ære å bli spurt. Vi er stolte av å vise frem Oppsalhjemmet og hvor langt vi faktisk er kommet når det gjelder pasientsikkerhetsprogrammet. Oppsalhjemmet har brukt flere av tiltakspakkene fra programmet helt siden 2012. Disse tiltakspakkene er: Legemiddelgjennomgang (LMG), Tavleprosjekt og pasientsikkerhetsvisitter.
Delegasjonen fra Pasientsikkerhetsprogrammet og IHI fikk en orientering om hvordan Oppsalhjemmet jobber med pasientsikkerhet. De fikk omvisning og en orientering av Kim Bonite og Dulce Bonite om hvordan teamene og personalet bruker pasientsikkerhetsvisitt og risikotavler i praksis. Sykehjemslege Stephan Ore ga en oversikt over resultatene fra dette arbeidet. Han snakket blant annet om tiltak for å sikre korrekt dokumentasjon av såkalt indikasjon for legemidler. Han redegjorde også for pleiepersonalets arbeid med systematisk å dokumentere effekt av medikamentelle tiltak.
Norlandia og Oppsalhjemmet er svært stolte av at Pasientsikkerhetsprogrammet I trygge hender 24-7 valgte å komme til Oppsalhjemmet.
Nøkkelord
Kontakter
Ernst KarlsenMarkedsdirektør
ernst@norlandiacare.noBilder
Om Norlandia
Godt liv - hver dag!
Norlandia Health & Care Group AS er et norskeid, multinasjonalt selskap med hovedkontor i Oslo. Gjennom Norlandia, Aberia og Hero tilbyr vi velferdstjenester innen barnehage, helse, omsorg, avlastning og integrering.
Vi har over 8000 ansatte i Norge, Sverige, Finland, Tyskland, Nederland og Polen. Våre ansatte er vår viktigste ressurs. Vi arbeider for et godt liv hver dag!
Følg pressemeldinger fra Norlandia
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norlandia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norlandia
NHO-sjef Ole Erik Almlid om "Neste trekk" i Velferdspodden7.9.2020 15:55:01 CEST | Pressemelding
I Norlandias nye podkast begrunner Ole Erik Almlid hvorfor NHO ser behov for mer konkurranse og privat-offentlig samarbeid innen offentlige tjenester.
- Byrådet vet ikke hva de nå tar fra Oslos eldre16.6.2020 08:48:17 CEST | Pressemelding
Lederne i Norlandia og Stendi oppfordrer byrådet i Oslo til å snu og åpne opp for alle gode krefter som brenner for kvalitet og innovasjon i eldreomsorgen. Hvis ikke risikerer Oslos eldre å få et både dyrere og dårligere tilbud.
Sylvi Listhaug på besøk i Sverige – vil ha mer valgfrihet i Norge7.11.2019 09:18:25 CET | Pressemelding
Eldre- og folkehelseminister Sylvi Listhaug besøkte tirsdag 5.november Norlandia i Sverige for å lære mer om valgfrihet i svensk eldreomsorg.
Norlandia tilbyr velferdsgründere europeisk testmarked23.10.2019 09:20:00 CEST | Aktuelt
Norlandia Health & Care Group (NHC) og Charge har gått sammen om å tilby et ti-måneders akseleratorløp for startups innen helse- og velferdssektoren, kalt Welfare 2.0. Det unike med programmet er at de utvalgte bedriftene vil få direkte tilgang til NHCs europeiske testmarked. NHC består av Norlandia, Aberia og Hero og har til sammen over 450 virksomheter i Europa.
Ny direktør i Norlandia Care2.7.2018 12:00:00 CEST | Pressemelding
Norlandia Health and Care Group (NHC Group) har utnevnt Nathalie Boulas Nilsson til ny CEO i datterselskapet Norlandia Care. Utnevnelsen er en del av NHC Group sin strategi for å utvikle seg internasjonalt i helse- og omsorgssektoren.