Ny master i jordmorfag

Jordmorutdanningen som frem til nå har vært en toårig videreutdanning, blir nå høgskolens største masterutdanning.
– En akademisk kvalifisering er viktig og nødvendig for å utvikle jordmorfaget, sier høgskolelektor og koordinator Anne Marie Lilleengen.
Jordmødre som vil gå videre med en doktorgrad, slipper nå omveien med å ta en toårig videreutdanning før master.
– Vi ønsker at jordmødre skal drive fag- og forskningsutvikling på eget yrke. Det er viktig med tanke på kompetanseheving og kvalitet, fremhever instituttleder Kari Almendingen ved Institutt for helse, ernæring og ledelse ved HiOA.
Nye krav
Jordmødre har kompetanse på kvinnehelse som dekker fra pubertet til overgangsalder, og kompetanse i å oppdage sykdomstilstander både hos mor og barn.
God fødselshjelp er kritisk for mødrenes og barnas helsetilstand, både i forhold til medfødte sykdommer og til å redusere fødselsskader. Fedrene skal også bli tatt vare på med trygghet rundt fødselen for å øke samholdet i familien og tilknytningen til barnet.
– Dagens jordmødre møter nye utfordringer, og fødekvinnen er ikke den samme. Ett eksempel er at førstegangsfødende har høyere alder, og vi har andre krav i dag enn det som var vanlig for noen år siden, sier Lilleengen.
Blant emnene som tilbys på masterstudiet er jordmorfag, kvinnehelse, svangerskapsomsorg, føde-/barselomsorg, vitenskapsteori og forskningsmetode, og fødsel og familiedannelse. Det er fem teoretiske emner og fire praktiske emner, og praksisstudiene gjennomføres ved sykehus, i svangerskapsomsorgen og ungdomshelsetjenesten i kommunene.
Gjennom arbeidet med masteroppgaven vil studentene få mulighet til å fordype seg i alt fra prevensjonsveiledning, hjemmefødsler til svangerskapsomsorgen, for å nevne noen områder.
– Det er et vidt spekter av mulige prosjekter, sier Lilleengen.
Norges første jordmorprofessor
HiOA har opprettet landets første jordmorprofessorat og en forskningsgruppe med jordmødre og helsesøstre.
– Jeg gleder meg til å undervise jordmorstudenter og til å bli en del av lærerkollegiet hvor vi er mange med forskerbakgrunn. Det blir spennende å videreutvikle masterutdanningen, sier Ellen Blix, som er Norges første jordmorprofessor.
Hun er utdannet jordmor og har tidligere jobbet som førsteamanuensis ved Universitetet i Tromsø og forskningsleder ved Universitetssykehuset i Nord-Norge.
– Den nye forskningsgruppen under ledelse av professor Ellen Blix har allerede markert seg som et nasjonalt ledende forskningsmiljø innenfor jordmorfaget, og forskningsgruppen vil helt sikkert i fremtiden også gjøre seg bemerket internasjonalt, sier instituttleder Kari Almendingen
Populært yrke
Jordmorutdanningen er et populært studium med mange søkere.
De fleste studentene har flere år med praksis før de søker, og opptakskravet er bachelor i sykepleie og minst ett års relevant yrkespraksis som sykepleier.
– Kanskje et av de beste øyeblikkene ved å være jordmor er på fødestua, når du ser det nyfødte barnet som bare folder seg ut. Det er øyeblikket som ikke kan beskrives med ord, forteller Lilleengen.
Nøkkelord
Kontakter
Kjersti ThoresenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 416 92 105kjersti.thoresen@hioa.noStig NøraSenior kommunikasjonsrådgiver
Forskningsformidling, mediekontakt
Bilder



Om OsloMet
OsloMet – storbyuniversitetet har cirka 22.000 studenter og 2.600 ansatte, og har studier i Pilestredet og på Kjeller.
OsloMet tilbyr et bredt spekter av høyere utdanning innen profesjonsrettede studier i Norge.
OsloMet er også en ledende leverandør av forskningsbasert kunnskap for velferdssamfunnet.
Følg pressemeldinger fra OsloMet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OsloMet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OsloMet
Velkommen til NORDES 2025-utstillingen6.8.2025 06:37:51 CEST | Pressemelding
Utstillingen «Relational Design» åpner torsdag 7. august klokken 17.00 på OsloMet, og pressen er hjertelig velkommen.
Trenger du en ekspert til valgkampen?4.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
OsloMet har en rekke forskere som kan kommentere ulike tema før, under og etter valget.
Rekordopptak på OsloMet – sykepleie mest populært25.7.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
For første gang har OsloMet sendt tilbud om studieplass til over 10 000 søkere. Sykepleieutdanningen har den største økningen i antall studenter og er det mest populære studieprogrammet.
Opptak til høyere utdanning: Møt nye studenter ved OsloMet24.7.2025 13:50:26 CEST | Presseinvitasjon
Årets opptakstall til høyere utdanning blir kjent fredag 25. juli kl. 11.00. OsloMet inviterer til å møte noen av våre nye studenter.
Møt NOVA under Arendalsuka!21.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Velferdsforskningsinstituttet NOVA ved OsloMet deltar med ti arrangementer under Arendalsuka. Temaene spenner fra ungdoms trivsel og utenforskap til gaming og utfordringer på boligmarkedet, samt eldre og digitalt utenforskap. Besøk oss på Kulturkammeret 11.–13. august (eller følg oss via stream) for presentasjon av ny forskning og engasjerende debatter. Velkommen til faglig påfyll og samfunnsdebatt!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom