HiOA på Lillestrøm i framtida?
9.3.2016 10:43:00 CET | OsloMet | Pressemelding

- HiOA skal være tett på arbeidslivet i hele Oslo og Akershus gjennom utdanning, praksis og forskning. Vi skal finne en god lokalisering, og videreutvikle samarbeidet med arbeidslivet i regionen, sier rektor Curt Rice ved HiOA.
Høgskolen i Oslo og Akershus tilbyr i dag studier i Oslo, på Kjeller i Skedsmo og i Sandvika i Bærum. Leieavtalen for campus Kjeller går ut i 2023, og det er bakgrunnen for at styret nå har vedtatt en utredning av om høgskolen skal bli på Kjeller eller finne ny lokalisering for virksomheten på Romerike.
- Vi skal utrede flere muligheter på Romerike, men Lillestrøm skiller seg ut fordi det er et kollektivt knutepunkt, og fordi byen har store visjoner som de ønsker at vi skal være en del av, sier rektor Rice.
Ledelsen ved høgskolen ønsker flere innspill om sentral lokalisering på Romerike velkommen.
Både plassering og fag vurderes
Høgskolen har hatt møter med både representanter fra kommunen og private aktører om flere aktuelle tomtearealer i Lillestrøm.
Parallelt med utredningen om den framtidige plasseringen, skal høgskolen sette i gang et arbeid med å definere den faglige profilen ved det fremtidige campuset på Romerike.
- Lillestrøm-området og HiOA kan sammen markere seg som et kunnskapssenter. Hvilken posisjon vil vi ta? Sammen kan vi bygge tverrfaglige kompetansemiljøer som svarer på framtidas utfordringer, for eksempel innenfor helse og teknologi, sier rektor Curt Rice.
Lillestrøm viktig i årene som kommer
Den politiske ledelsen i Skedsmo kommune er svært positiv til å få HiOA inn i Lillestrøm sentrum, og HiOAs ambisjon om å bli akkreditert som universitet møtes dessuten med stor entusiasme av politikere og næringsliv i Skedsmo. Kommunen satser stort på å utvikle Lillestrøm til en langt større by med helhetlige tilbud og en framtidsrettet infrastruktur.
Mediekontakt:
Senior kommunikasjonsrådgiver Andreas Blaauw Hval: www.hioa.no/tilsatt/andbh
Kontakter
Kjersti ThoresenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 416 92 105kjersti.thoresen@hioa.noStig NøraSenior kommunikasjonsrådgiver
Forskningsformidling, mediekontakt
Bilder


Om OsloMet
OsloMet – storbyuniversitetet har cirka 24.000 studenter og 2.600 ansatte, og har studier i Pilestredet i Oslo og på Kjeller i Lillestrøm.
OsloMet tilbyr et bredt spekter av høyere utdanning innen profesjonsrettede studier i Norge.
OsloMet er også en ledende leverandør av forskningsbasert kunnskap for velferdssamfunnet.
Følg pressemeldinger fra OsloMet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OsloMet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OsloMet
Barn bekymrer seg for hvordan KI påvirker voksne8.5.2026 10:54:17 CEST | Pressemelding
Forskere har snakket med barn og unge mellom 13-18 år om KI-generert innhold. Noe av det de bekymret seg for var hvor bevisste de voksne var på hva som var ekte.
Gjeldsregisteret hjelper bankene, men øker presset på låntakere8.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
De nye gjeldsregistrene skal hjelpe banker og privatpersoner med større kontroll, men brukes også kommersielt. Et dilemma for myndighetene, mener forsker.
Velkommen til produktdesignstudentenes avgangsutstilling6.5.2026 16:14:43 CEST | Pressemelding
Interessert i framtidens design? Kom til Lillestrøm! I samarbeid med Nitja senter for samtidskunst ønsker Institutt for produktdesign velkommen til Every Thing Design, årets avgangsutstilling for studentene på produktdesign ved OsloMet.
Dette tenker barn og unge om «retusjert person»-merkingen4.5.2026 14:45:31 CEST | Pressemelding
Både barn og unge – og markedsførere – er skeptiske til merkingen av reklame, men av ulike grunner.
Ny rapport om Navs digitalisering: - Kan utfordre rettssikkerheten4.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Ny forskning viser at viktige juridiske valg tas i utviklingen av digitale systemer i Nav. Dette kan få store konsekvenser for borgernes rettssikkerhet og i verste fall føre til feil utfall i enkeltsaker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
